TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Isot biber

Isot biber

Turecka przyprawa znana też jako Urfa biber.

Isot biber turecka przyprawa znana też jako Urfa biber. Isot biber to suszone płatki chili z papryczek uprawianych tylko w mieście Sanliurfa (w skrócie Urfa), w południowo-wschodniej Turcji, przy granicy z Syrią. Słowo „biber” oznacza po turecku paprykę. Isot biber, w miarę dojrzewania na krzaku, zmienia kolor z ciemnozielonego lub jaskrawoczerwonego na ciemno czerwony. Następnie paprykę suszy się na słońcu w ciągu dnia, a na noc szczelnie owijana tkaniną lub folią, aby się „pociła”. Ta metoda pozwala zachować naturalne olejki w skórze papryki Urfa. Następnie paprykę rozdrabnia się i miesza z solą, aby zapobiec zbrylaniu przyprawy.

W tym artykule będę używała na przemian nazw Isot biber oraz Urfa biber.
isot-biber
Papryka Isot, zwana także papryką Urfa lub pieprzem Isot, to płatki papryczki chili uprawianej w w mieście Urfa, na południu Turcji. Przyprawa dodaje delikatnej ostrości i głębi smaku sałatkom, zupom, warzywom, mięsom, a nawet powidłom śliwkom i ciastom czekoladowym.

Co to jest Isot biber / Urfa biber

Papryka Isot, zwana także papryką Urfa lub pieprzem Isot / pieprzem Urfa, to płatki średnio ostrej papryczki chili uprawianej w południowej Turcji, przy granicy z Syrią. Charakterystyczną cechą przyprawy Urfa biber jest bardzo ciemny, prawie czarny kolor płatków z ciemnofioletowymi refleksami. Płatki tureckiej papryki Isot dodają pikantnej słodyczy, dymnego aromatu i głębi smaku sałatkom, zupom, warzywom i mięsom oraz serom i korzennym lub czekoladowym wypiekom. Doskonale podkreśla smak powideł śliwkowych i wszelkiego typu marynat do mięsa.

Jak smakuje Isot biber

Kuchnia turecka znana jest z doskonałych dań, a jednym z kluczowych składników, które nadają jej charakterystyczny smak, jest suszona papryka w płatkach Isot biber. Ta popularna i wysoko ceniona w kuchni tureckiej i arabskiej przyprawa ma bardzo specyficzny smak opisywany jako dymny i ziemisty, ale z subtelnie słodkimi i kwaśnymi nutami rodzynek, czekolady lub kawy. Intensywny czarny kolor z odcieniami czerwieni i fioletu uzyskuje w wyniku sposobu suszenia. Papryczki Isot są mniej ostre, niż wiele innych papryczek chili, jednak jej smak jest bardzo intensywny.

Co ciekawe, świeża papryka Urfa jest dość łagodna w porównaniu z innymi papryczkami chili, ostrości nabiera dopiero podczas suszenia.

isot-biber
Turecką paprykę Isot kupisz na każdym bazarze w Turcji, w Polsce dostępna jest głownie w tureckich sklepach internetowych.
 

Do czego używać Isot biber

Zastosowanie przyprawy Urfa biber jest nieograniczone, od doprawiania duszonych mięs i pieczonych warzyw, po sałatki i marynaty, a nawet słodkie wypieki. Papryka Urfa biber doda głębi i pikantnego, dymnego smaku każdemu daniu. 

Isot biber możesz użyć wszędzie tam, gdzie dodajesz zazwyczaj czerwoną paprykę w płatkach lub mieloną albo czarny pieprz.

W kuchni tureckiej papryka Isot jest podstawowym składnikiem dań mięsnych, takich jak kebaby i gulasze, a także dipów, sosów i sałatek. Często łączy się ją z innymi przyprawami, kuminem, kolendrą, papryką, nasionami sezamu lub cebulą. Płatki Urfa biber możesz stosować do przyprawiania duszonych warzyw, takich jak bakłażan i cukinia, oraz do dodawania smaku potrawom z ryżu. Jest niezastąpiona do doprawiania duszonych i pieczonych mięs, w tym kurczaka, surowych warzyw, zwłaszcza pomidorów oraz jako składnik pikantnych marynat do mięsa. Pasuje też do serów, jajecznicy, kanapek i doskonale podkreśla smak zup. W Turcji Urfa biber jest przyprawą stosowaną również do cig kofte i lahmacun – to turecka pizza z mięsem (przepis).

Urfa biber można używać nawet do powideł śliwkowych i deserów, zwłaszcza czekoladowych ciast, w tym brownie oraz ciasteczek i czekolady na gorąco.

Pamiętaj, że papryka w płatkach Isot Biber / Urfa Biber zawiera sól, więc odpowiednio zmniejsz ilość soli w swoim przepisie.

Jak przechowywać płatki papryki Urfa biber

Isot biber ma delikatnie oleistą, prawie wilgotną konsystencję, dlatego powinna być przechowywana w szczelnie zamkniętym, najlepiej szklanym pojemniku. Przyprawy, w tym Urfa biber, przechowuj w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Podobnie jak inne przyprawy i zioła, Isot biber wraz z upływem czasu straci część swojego smaku i aromatu, dlatego najlepiej spożyć ją w ciągu 6-9 miesięcy.

Inne nazwy papryki Isot Biber

Tę charakterystyczną turecką paprykę w płatkach spotkasz pod wieloma nawami. W Polsce najpopularniejsze z nich to Isot biber i Urfa biber, ale znana jest także jako pieprz urfa lub pieprz isot.

Jak powstaje Isot biber

Przygotowanie tej przyprawy jest częścią lokalnej kultury. Paprykę zbiera się, gdy nabierze ciemnobrązowego koloru. W następnym tygodniu papryki Isot suszy się na słońcu w ciągu dnia, a wieczorem zbiera, wiąże ze sobą i zawija w folię, aby się „pociły”. W ten sposób wysuszone części papryki chłoną wilgoć z niedosuszonych jeszcze papryk i nabierają specyficznego aromatu. Po tygodniu wysuszoną paprykę Isot mieli się na płatki i miesza z solą. W procesie tym uczestniczy zwykle wiele osób, najczęściej członków sąsiednich rodzin.

Udostępnij artykuł o Isot biber / Urfa biber

Spodobał Ci się artykuł o Urfa biber? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

isot-biber
Isot biber.

G
M
T
Y
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

Komentarze