Biryani wegetariańskie

Biryani wegetariańskie

Przepis na ryż biryani z warzywami i orzechami.

Biryani wegetariańskie przepis na ryż biryani z warzywami i orzechami. Biryani wegetariańskie z orzechami nerkowca jest niesamowicie pyszne i proste w przygotowaniu. Ryż biryani z warzywami to kolejny przepis na wegetariańskie danie z ryżu basmati gotowe w zaledwie 40 minut, ale na blogu jest też przepis na dum biryani z warzywami gotowane tradycyjną indyjską techniką dum. Warzywa i indyjskie przyprawy, takie jak kmin rzymski, cynamon sprawiają, że wegetariańskie biryani jest niezwykle aromatyczne  i kolorowe. To prawdziwa uczta dla kubków smakowych. Nasze szybkie i zdrowe biryani wegetariańskie składa się z delikatnego ryżu basmati, podsmażonych warzyw i aromatycznych przypraw. Niezależnie od tego, czy podasz biryani, jako kolorową przystawkę, czy wyrafinowane danie główne, przed podaniem warto posypać ryż z warzywami, posiekaną taką kolendry i prażonymi orzechami nerkowca.

Pomimo długiej listy składników ten przepis na biryani wegetariańskie jest szybki i łatwy. Idealny do przygotowania w tygodniu.

biryani-wegetarianskie
Biryani wegetariańskie z orzechami nerkowca jest niesamowicie pyszne, proste w przygotowaniu i gotowe w zaledwie 40 minut. Warzywa i indyjskie przyprawy, takie jak kmin rzymski, cynamon sprawiają, że wegetariańskie biryani jest niezwykle aromatyczne  i kolorowe.

Biryani wegetariańskie przepis

Puszysty ryż basmati z dużą ilością warzyw i aromatycznych przypraw sprawiają, że nasze wegetariańskie biryani to istna poezja smaku.

Ryż do biryani

  • 180 g ryżu basmati,
  • 5 szklanek wody,
  • 1 łyżeczka soli

Warzywa i zioła do biryani

  • 1 szklanka zielonego groszku świeżego lub mrożonego, 
  • 150 g fasolki szparagowej, pokrojonej ukośnie na 2-3 części,
  • 1 marchewka pokrojona w kostkę,
  • 1 duży ziemniak pokrojony w kostkę, 
  • kilka różyczek kalafiora lub brokuła,
  • 2 łyżki posiekanych świeżych liści kolendry
  • 2 łyżki posiekanych świeżych liści mięty

Przyprawy całe do biryani

  • 4 strąki zielonego kardamonu
  • 5 cm kawałek laski cynamonu, 
  • 3-4 goździki, 
  • 1 liść laurowy
  • 1 mała gwiazdka anyżu albo pół dużej,
  • pół łyżeczki nasion kminu rzymskiego (kuminu).

Przyprawy mielone i pasty do ryżu biryani

  • 1 łyżka pasty czosnkowo-imbirowej albo 2 ząbki czosnku drobno posiekane i 2 łyżeczki imbiru startego na tarce,
  • 1 łyżeczka garam masala
  • duża szczypta gałki muszkatołowej,
  • pół łyżeczki mielonego chili, 
  • duża szczypta soli
  • pół łyżeczki kurkumy
  • 2 łyżeczki soku z cytryny.

Pozostałe 

  • 3-4 łyżki masła ghee lub oleju
  • 1 średnia cebula
  • podprażone na suchej patelni orzechy nerkowca.

Zamiast wyżej wymienionych przypraw możesz użyć gotowej pasty Biryani Rice, jest niedroga i doskonale zbilansowana, a co najważniejsze nie zawiera konserwantów.

biryani-wegetarianskie
Niezależnie od tego, czy podasz biryani, jako kolorową przystawkę, czy wyrafinowane danie główne, przed podaniem warto posypać ryż z warzywami, posiekaną taką kolendry i prażonymi orzechami

Biryani wegetariańskie jak zrobić

1. Wysp ryż basmati do garnka, zalej dużą ilością zimnej wody i wymieszaj. Kiedy woda zmętnieje, wylej ją. Powtórz tę czynność kilka razy, aż woda będzie czysta. Alternatywnie możesz opłukać ryż pod bieżącą wodą. 

Płukanie ryżu przed gotowaniem pomaga pozbyć się nadmiaru skrobi z ziaren ryżu basmati i sprawia, że ryż nie skleja się i pozostaje sypki po ugotowaniu.

2. Opłukany ryż namocz w zimnej wodzie przez 30 minut, odcedź i pozostaw na sitku. 

3. Cebulę pokrój w cienkie piórka. Czosnek przeciśnij przez praskę lub drobniutko pokrój. Imbir zetrzyj na tarce. Szafran zalej 3 łyżkami ciepłego mleka. 

4. W garnku zagotuj 5 szklanek wody, dodaj 1 łyżeczkę soli. Na wrzącą wodę wrzuć namoczony przez około 30 minut ryż i nie zmniejszając płomienia gotuj około 5-6 minut. Na wpół ugotowany ryż odcedź i pozostaw na sitku.

5. W garnku z grubym dnem rozgrzej na małym ogniu masło ghee lub olej. Dodaj całe przyprawy: 3 całe goździki, 1 liść laurowy, 5 cm kawałek cynamonu, pół łyżeczki nasion kminu rzymskiego (kuminu), 1 małą gwiazdkę anyżu (albo pół dużej) i 4 lekko nagniecione strąki kardamonu. Smaż przyprawy około 2-3 minuty, aż zaczną intensywnie pachnieć.

6. Dodaj cebulę i często mieszając, smaż aż nabierze złotego koloru. Dodaj pastę czosnkowo - imbirową (albo czosnek i imbir). Energicznie mieszając, smaż przez około 1 minutę. Uważaj, aby nie przypalić czosnku, bo nabierze goryczy. 

7. Dodaj pokrojoną w kostkę marchewkę i ziemniaka, smaż około 5 minut często mieszają,c. Dodaj fasolkę szparagową, różyczki kalafiora lub brokuła i zielony groszek. Podsmażaj jeszcze 2-3 minuty na średnim ogniu.

8. Dodaj mielone przyprawy (1 płaska łyżeczka garam masala, ćwierć łyżeczki kurkumy, ćwierć łyżeczki mielonej ostrej papryki, szczypta gałki muszkatołowej, duża szczypta soli) i cały czas mieszając podsmażaj 2-3 minuty.

9. Do podsmażonych składników wsyp podgotowany ryż, wlej 1,5 szklanki gorącej wody i dodaj 2 łyżeczki soku z cytryny oraz połowę posiekanej mięty i natki kolendry. Dopraw do smaku solą i pieprzem i wymieszaj.

10. Doprowadź zawartość garnka do wrzenia na dużym ogniu, a następnie zmniejsz ogień. Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu, aż ryż wchłonie wodę. Wyłącz płomień i pozostaw biryani wegetariańskie pod przykryciem na około 10 minut. Przed podaniem udekoruj pozostałą natką kolendry i miętą oraz orzechami nerkowca

Udostępnij przepis na biryani wegetariańskie

Spodobał Ci się przepis na biryani wegetariańskie ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Co to jest Biryani?

Biryani to jedno z narodowych dań Indii, znajdziesz je w menu niemal każdej indyjskiej restauracji na całym świecie. Podstawowe składniki biryani to ryż basmati, aromatyczne przyprawy i zioła oraz mięso lub warzywa, a w nadmorskich regionach Indii także owoce morza. Istnieje niezliczona ilość przepisów na ryż biryani, ale cechą szczególną wszystkich biryani jest sposób przygotowania, w którym ryż basmati gotuje się razem z innymi składnikami. Dzięki temu wszystkie smaki mieszają się ze sobą, tworząc tę niesamowicie pyszną potrawę. Pomimo długiej listy sk

Biryani jest bardzo popularne nie tylko w Indiach, Pakistanie czy Bangladeszu, ale także w Afryce, gdzie nazywa się to „breyani”.

biryani-wegetarianskie

Przyprawy do biryani

Biryani masala to mieszanka mielonych przypraw używana do dodawania smaku i aromatu biryani, popularnemu południowoazjatyckiemu daniu z ryżu. Ta mieszanka przypraw różni się w zależności od regionu, z którego pochodzi. Aby przygotować biryani, całe przyprawy są prażone i mielone. Następnie do potrawy dodaje się zmieloną biryani masala, aby nadać ryżowi i mięsu lub warzywom bogaty smak.

W skład biryani masala najczęściej wchodzą  nasiona kolendry, nasiona kminu rzymskiego (kumin), czarny pieprz, gałka muszkatołowa, kwiat muszkatołowca, goździki, zielony kardamon, czarny kardamon, anyż, liście laurowe i cynamon.

W niektórych przepisach na mieszankę przypraw do biryani znajdziesz również czerwone chilli lub kaszmirskie chili w proszku i kurkumę w proszku.

biryani-wegetarianskie
Biryani wegetariańskie.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: