Garnek do gotowania mleka

Garnek do gotowania mleka w którym nic się nie przypali i nie wykipi


Każdy, kto gotował mleko doskonale wie, że jest to produkt, który potrafi uciec z garnka w najmniej spodziewanym momencie. Jakby tego mało, mleko lubi przywierać do dna naczynia, a zapach przypalonego budyniu czy kakao to nic fajnego.
W czym gotować mleko, żeby nie kipiało i się nie przypalało - to pytanie bardzo często pojawia się na forach internetowych. I nic w tym dziwnego - garnki do których nie przywiera i z których nie kipi mleko to marzenie każdego.
Kompletując albo uzupełniając wyposażenie kuchni warto więc pamiętać o niepozornym i w większości przypadków niedrogim, ale za to bardzo praktycznym garnuszku do mleka.

Garnek do gotowania mleka

Jaki garnek do gotowania mleka wybrać

Garnki do gotowania mleka mają zazwyczaj wielowarstwowe dno, niewielką średnicę i często bywają wyższe od tradycyjnych garnków o tym samym rozmiarze dna.
W lepszych modelach zastosowano tzw. płaszcz wodny i gwizdek, który informuje, że mleko jest już gotowe. Garnki do mleka z płaszczem wodnym mają podwójne ścianki, przed użyciem garnka przestrzeń  między ściankami wypełnia się wodą. Dzięki takiemu rozwiązaniu mleko nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła, tym samym minimalizujemy niemal do zera możliwość przypalenia i wykipienia mleka i potraw mlecznych.
Na rynku są też dostępne garnki do mleka dla "koneserów gotowania mleka". Wybaczcie mi małą złośliwość, ale nie bardzo potrafię znaleźć uzasadnienie dla ceny tych garnków (od 350 złotych wzwyż) tylko dlatego, że mają odrobinę ładniejszy design (choć to jest oczywiście kwestią gustu) albo w uchwycie zamontowano termometr. Może skusiłabym się na taki garnek, gdyby... sam przynosił mleko ze sklepu, jednak chwilowo tej opcji producenci nie proponują.

Ile kosztuje garnek do gotowania mleka

Ceny dostępnych na rynku garnków do mleka są bardzo zróżnicowane. Zależą od pojemności, renomy producenta, materiałów z których został wykonany garnek i jego budowy.
Najprostsze garnuszki do mleka o pojemności około 1 litra można kupić w cenie od 20 złotych w górę
Garnki z podwójnymi ściankami są odpowiednio droższe. Dobrej jakości garnek z gwizdkiem i płaszczem wodnym to wydatek około 50 złotych, ale możecie mieć pewność, że posłuży wam wiele lat.
Za swój garnek  o pojemności 1,5 litra, z nienagrzewającym się uchwytem i wielowarstwowym dnem (tzw. dno typu kapsel), wykonany ze stali nierdzewnej zapłaciłam 45 złotych (zakup w sklepie internetowym Prymus AGD), ale widziałam też garnki do gotowania mleka w cenie 350 złotych i droższe.

Jak działa garnek do gotowania mleka z podwójną ścianką

Garnek z podwójnymi ściankami czyli wspomnianym wyżej tzw. płaszczem wodnym i gwizdkiem jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. Woda, którą wlewamy pomiędzy ścianki garnka, nie zagotuje się dopóki mleko, które w tym garnku gotujemy, nie osiągnie odpowiednio wysokiej temperatury. Kiedy woda osiągnie temperaturę wrzenia (poinformuje nas o tym gwizdek), mamy pewność, że nasze mleko jest tylko odrobinę chłodniejsze niż woda, ale zrazem wystarczająco gorące, aby obecne w nim drobnoustroje zostały zniszczone. W tego typu garnkach na mleku nie powstaje tzw. kożuch. Dzięki temu, że mleko nie ma bezpośredniego kontaktu ze źródłem ciepła nie wykipi i nie przypali się,

Garnek-do-gotowania-mleka

Co można gotować w garnku do gotowania mleka

Garnek do gotowania mleka wyposażony w podwójne ścianki i gwizdek  zapobiega wykipieniu i przypaleniu mleka oraz umożliwia:
  • przyrządzanie budyniu, puddingu, ryżu na mleku i innych potraw na bazie mleka
  • przygotowywanie wrażliwych na temperatury sosów m.in. beszamelu i sosów na bazie śmietany (np. sos serowy)
  • rozpuszczanie czekolady i kuwertury
  • przygotowywanie masy lub polewy czekoladowej
  • delikatne podgrzewanie posiłków dla dzieci

Instrukcja użytkowania garnka do gotowania mleka

  • Przed każdym użyciem zdjęć gwizdek i wlać wodę pomiędzy ścianki garnka
  • Nachylić garnek pod kątem około 30 stopni i odlać nadmiar wody
  • Założyć gwizdek, wlać mleko do garnka i rozpocząć gotowanie
  • Kiedy gwizdek zacznie gwizdać - mleko jest gotowe

Dlaczego mleko gotowane w tradycyjnych garnkach kipi

Mleko składa się głównie z wody, białka i tłuszczu. Mleko nie ma temperatury wrzenia, wrze zawarta w nim woda, która stanowi około 87% ogólnego składu mleka. Kiedy podgrzewamy mleko, wzrost temperatury powoduje, że białka zmieniają swoją strukturę, a tłuszcze oddzielają się od wody i wypływają na powierzchnię tworząc tzw. kożuch, Oba wspomniane czynniki utrudniają wydostawanie się pary wodnej. Parująca woda nie ma możliwości wydostania się na zewnątrz i powoduje kipienie mleka.

garnek do gotowania mleka
Garnki do gotowania mleka.Po lewej - garnek z gwizdkiem i podwójnymi ściankami

Komentarze

  1. Warto pamiętać o tym, że za sukcesem dobrego dania idzie nie tylko dobry przepis, ale i odpowiedni sprzęt kuchenny. Dlatego warto zainwestować w odpowiednie garnki, które z pewnością będą służyć nam przez wiele lat :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, jednak nie zawsze jakość pokrywa się z ceną. Korzystam z na co dzień garnków WMF i Fissler (szybkowar), ale uważam że do gotowania mleka wcale nie gorzej sprawdza się ten, który widać na zdjęciu, a jest wielokrotnie tańszy

      Usuń
  2. A ja całe życie gotowałem w zwykłych garnkach Philipiaka i na starość sie człowiek dowiaduje o tym do mleka. Szkoda ze nie ma tu zadnej firmy zaproponowanej :/ ale i tak ciekawe :D

    OdpowiedzUsuń
  3. a takiego garnka nie trzeba przykryc pokrywką?

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy w takim garnku mogę przygotowywać no kawę po turecku? Czy można z niego korzystać bez użycia wody, np do podgrzania czegoś? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ten garnek nie nadaje się do parzenia kawy po turecku. Tutaj jest opis jak zaparzyć kawę po turecku
      Tak, można z niego korzystać bez wlewania wody.

      Usuń
  5. dostałam taki garnek, a nie gotuję mleka. Czy mozna go użyć do gotowania kasz lub duszenia warzyw?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie wiem, ja używam go tylko do gotowania mleka lub budyniu

      Usuń
  6. Dostałam taki garnek,gotuje na połowie mocy płyty indukcyjnej,mimo to robi się kozuch...Czy mleko nie podnosi się do góry gdy jest zagotowane?Jak poznać kiedy mleko jest zagotowane żeby wkac rozrobiony budyń i zagotować go???

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: