Chipsy pigwowe - smaczne i zdrowe

Jako, że sezon na suszenie w pełni więc, także i my przyłączyliśmy się do suszarnianego szaleństwa - w pozytywnym rozumieniu tego słowa. Napisałam my - bo uczestniczymy w tym projekcie w czwórkę:
- Lulu i ja - jako główne pomysłodawczynie nowych albo odkrywanych na nowo suszonych smakołyków oraz 
- Marecek i Stary Wielbłąd jako testerzy (zresztą obaj bardzo wymagający) naszych suszonych wynalazków.
Na pierwszy ogień poszły pigwowiec i pigwa czyli polska cytryna. O walorach zdrowotnych tych owoców nie trzeba nikogo przekonywać, ale mocno kwaskowaty smak pigwowca nie każdemu odpowiada.
Postanowiłyśmy z Lulu ususzyć owoce w dwóch wariantach - jako zdrowy dodatek do herbaty oraz jako...  chipsy.

Składniki
  • owoce pigwy lub pigwowca - dowolna ilość, która zmieści się w Waszej suszarce do owoców i grzybów (w naszych suszarkach mieszczą się zazwyczaj po 2 - 3 kilogramy na jedno suszenie)
  • cukier lub płynny miód - po 3-6 łyżek na każdy kilogram owoców (w zależności od Waszych preferencji smakowych)
  • woda - taka ilość, aby zakrywała owoce do połowy - na kilogram owoców to zazwyczaj około 0,7 litra wody

Przygotowanie chipsów pigwowych lub pigwowcowych
Owoce umyć, dokładnie osuszyć i pokroić na plasterki o grubości około 2 mm. Każdy plasterek pozbawić nasion. Pokrojone owoce umieścić w naczyniu, posypać cukrem lub polać miodem, delikatnie, ale dokładnie wymieszać i odstawić na jedną - dwie doby do lodówki.
Po tym czasie owoce powinny puścić niewielką ilość soku. Do naczynia z pigwą (lub pigwowcem) dodać wodę, całość zagotować, po czym zmniejszyć ogień do minimum i  od czasu do czasu mieszając, gotować jeszcze około 10 minut.
Owoce wylać na sito i poczekać aż nieco odciekną, po czym ułożyć na sitach suszarki.
Suszymy najpierw na poziomie pierwszym, a po 3-4 godzinach dosuszamy na 2 lub 3 poziomie.
Całkowity czas suszenia w przypadku naszej suszarki firmy MPM model MSG-02 wynosi około 7-8 godzin, w przypadku pigwowca i około 6 - 7 godzin w przypadku pigwy.
Ususzone chipsy mogą się lekko kleić, ale nie powinny być zbyt mocno wysuszone. Można je traktować jako chipsy lub zdrowe cukierki o smaku cytrynowym.

Przygotowywanie pigwy lub pigwowca do herbaty
Owoce umyć, dokładnie osuszyć i pokroić na plasterki o grubości około 2 mm. Każdy plasterek można pozbawić nasion, ale nie jest to konieczne.
Pokrojone owoce ułożyć na sitach suszarki i suszyć na drugim lub trzecim poziomie przez około 8 godzin.

Na pierwszym planie chipsy z pigwowca, na drugim - suszony pigwowiec do herbatyKomentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: