TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak wybrać czajnik elektryczny

Jak wybrać czajnik elektryczny, skoro ilość dostępnych na rynku modeli jest tak wielka?
Na co zwrócić uwagę poszukując idealnego czajnika do naszej kuchni?
Postaram się dziś pokrótce odpowiedzieć na te pytania.
Oczywiście poniższa opinia jest jak najbardziej.... subiektywna, choćby z tego względu, że wybieraliśmy czajnik dostosowany do naszych oczekiwań. Jestem jednak przekonana, że wielu osobom ułatwi podjęcie właściwej decyzji, a zakupiony czajnik posłuży Wam przez długi czas.

Aktualnie korzystam z modelu Breville High Gloss VKJ944X o pojemności 1,7 litra i mocy 2400W.
Jest to najszybszy i zarazem... najcichszy z moich dotychczasowych czajników.

Jak wybrac czajnik elektryczny

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając czajnik elektryczny

Moc, rodzaj i umiejscowienie grzałki 

To moim zdaniem jedne z najważniejszych parametrów. Od tego zależy szybkość i efektywność pracy czajnika. Na rynku spotykamy urządzenia z grzałkami o mocy od 500 do 3000W (te najmniejsze najczęściej są montowane w czajnikach turystycznych i czajnikach o małych pojemnościach). Wybierając czajnik do domu warto pamiętać, że mała moc grzałki nie oznacza oszczędności energii elektrycznej. Czajniki z grzałkami o małej mocy nagrzewają się stosunkowo wolno, co znacząco wydłuża czas potrzebny na zagotowanie wody, a tym samym zwiększa pobór prądu.
Na szybkość zagotowania wody wpływ ma także kształt dna – im większa jest powierzchnia pod którą zamontowano grzałkę, tym szybciej zagotujemy wodę. Ponadto, czajniki z grzałką zamontowaną pod płaskim dnem pozwalają na zagotowanie jednorazowo znaczniej mniejszej ilości wody niż urządzenia z grzałką spiralną, która powinna być całkowicie zakryta. To właśnie główny powód dla którego z rynku powoli znikają czajniki z grzałkami spiralnymi. Na grzałkach spiralnych kamień osadza się znacznie szybciej i są one trudniejsze do utrzymania w czystości.

Korpus czyli dzbanek czajnika 

Może być wykonany z plastiku, stali nierdzewnej, szkła lub ceramiki. Najtańsze, ale też najmniej trwałe są czajniki z tworzyw sztucznych. Ich wadą jest utrzymujący się, często przez bardzo długi czas, zapach plastiku.
Z kolei największy wybór modeli możemy spotkać w grupie czajników wykonanych ze stali nierdzewnej. Ich ogromną zaletą jest duża odporność na uszkodzenia, a także zdecydowanie większa trwałość niż w przypadku pozostałych urządzeń. Czajniki ze stali są też najłatwiejsze do utrzymania w czystości.

Jak wybrac czajnik elektryczny

 • Pokrywka czajnika - zazwyczaj nie zwracamy uwagi na taki drobiazg, a jest to dość istotne dla naszego bezpieczeństwa. Na rynku spotkamy trzy rodzaje pokrywek. Pierwsze z nich wymagają ręcznego otwarcia, drugie możemy otwierać automatycznie poprzez naciśnięcie przycisku umieszczonego na pokrywce lub na uchwycie. Trzeci rodzaj pokrywek, to te które musimy przekręcić, aby otworzyć lub zamknąć czajnik. Jak nie trudno się domyśleć najwygodniejsze i najbezpieczniejsze dla użytkowników są pokrywki, które otwieramy za pomocą przycisku.
 • Filtr - jego zadaniem jest zapobieganie przedostaniu się do naszych napojów osadu i kamienia, który powstaje podczas gotowania wody. Bardzo często producenci montują w czajnikach filtry z siatki nylonowej, są one najtańsze i zarazem bardzo nietrwałe. W modelach wyższej klasy stosowane są dużo lepsze filtry z siatki ze stali szlachetnej. Wybierając czajnik warto zwrócić uwagę czy będziemy mogli umyć filtr w zmywarce (taką możliwość producent zapewnia m.in. w czajnikach Breville High Gloss VKJ944X)
 • Miarka poziomu wody - posiada ją niemal każdy czajnik elektryczny. Dzięki niej możemy wlać do czajnika dokładnie tyle wody, ile w danym momencie potrzebujemy. W niektórych modelach jest ona dodatkowo podświetlana, co ułatwia korzystanie w słabo oświetlonych pomieszczeniach. 
 • Uchwyt - powinien być dobrze wyprofilowany i wykonany z nienagrzewającego się, antypoślizgowego materiału.
Jak wybrać czajnik elektryczny filtr

Podstawa obrotowa  (360°) - pozwala ustawić czajnik w odpowiedni, wygodny  dla użytkownika
sposób. Powinna być wyposażona w antypoślizgowe stopki, aby uniknąć niekontrolowanego przemieszczania się czajnika na kuchennym blacie.

Pojemność - na polskim rynku najczęściej spotykane są modele o pojemności od 0,4 do 2,3 litra. O ile najmniejsze z czajników dobrze sprawdzą się podczas wyjazdów lub w domu singla, o tyle jako czajnik domowy do codziennego użytku dla kilkuosobowej rodziny najczęściej wybierane są te o pojemności około 1,6 - 1,7 litra, w których bez problemu możemy zagotować wodę do zaparzenia 6-8 szklanek herbaty. Decydując się na zakup czajnika warto pamiętać, że dostępne na rynku urządzenia, nie wymagają napełniania po sam dziobek. Jeśli w danej chwili nie macie potrzeby zaparzania większej ilości kawy czy herbaty, możecie wlać mniej wody. Jeżeli natomiast macie gości, to gotowanie wody "na raty" bywa nieco.... niezręczne.

Jakie zabezpieczenia powinien mieć czajnik?

Obecnie większość markowych modeli czajników jest wyposażona w wielostopniowy system zabezpieczeń, które mają chronić zarówno użytkowników, jak i nie dopuścić do uszkodzenia urządzenia.
Najczęściej są to:
 • automatyczne wyłączenie po zagotowaniu wody - tę opcję posiadają wszystkie czajniki elektryczne
 • automatyczne wyłączenie w przypadku włączenia czajnika bez wystarczającej ilości wody
 • automatyczne wyłączenie czajnika po zdjęciu dzbanka z podstawy 
 • dioda informująca o pracy czajnika - montowana zazwyczaj w wyłączniku lub miarce poziomu wody
Czajnika używamy wielokrotnie każdego dnia, powinien więc być funkcjonalny, dopasowany do naszych potrzeb, ale też współgrać z wystrojem wnętrza. 
Jeśli miałabym polecić jakiś model to, ze względu na trwałość, zdecydowanie sugerowałabym czajnik ze stali nierdzewnej, z płaskim dnem (zabudowana grzałka) oraz z filtrem z siatki stalowej.
Z takich właśnie czajników korzystamy od wielu lat i naszym zdaniem sprawdzają się najlepiej, ze wszystkich dostępnych na rynku.
Parametry modelu, który ostatnio kupiliśmy możecie sprawdzić na Breville High Gloss VKJ944X

*** Pisząc ten post nie brałam  pod uwagę czajników szklanych i ceramicznych. Wynika to z faktu, iż nigdy z takich nie korzystałam, a nie chciałabym pisać opinii, na podstawie znalezionych w Internecie materiałów, bez podparcia się własnymi doświadczeniami.
Jednak zdaniem moich znajomych, którzy mieli lub mają czajniki szklane i ceramiczne nie są to urządzenia trwałe, ani godne polecenia.

Jak wybrac czajnik elektryczny

Komentarze

 1. Bardzo fajny wpis. Niedługo będziemy kupować nowy czajnik, więc na pewno skorzystam z Twoich wskazówek ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogłam coś podpowiedzieć :)
   Zwróć uwagę na flirty, metalowe są o całe niebo lepsze

   Usuń
 2. Jeśli chodzi o czajniki z plastiku - to często pod wpływem gorącej pary pokrywka wypacza się i nie jest szczelna. Przy nalewaniu wody do kubka można się wtedy poparzyć. Ale było to w takich najtańszych czajnikach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz 100% racji. Mieliśmy kiedyś plastikowy czajnik i nigdy więcej tego błędy nie popełnię.

   Usuń
 3. Bardzo przydatny wpis! Jak bede wymieniać czajnik - a to juz niedługo - to skorzystam z Teoich wskazówek :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze do usług. Zazwyczaj jak coś kupuję, staram się natychmiast opisać na blogu czym kierowałam się przy wyborze oraz wrażania z użytkowanego sprzętu. Mam w domu ekspres do kawy Breville i jestem z niego bardzo zadowolona, to też wpłynęło na decyzję przy wyborze czajnika. Ten, który opisałam w poście to najcichszy ze wszystkich czajników jakie znam :)

   Usuń
 4. Warto zwrócić uwagę na te wszystkie aspekty. My mamy tani, plastikowy czajnik, ale też jest problem z pokrywką. Może następnym razem wybierzemy lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Plastikowe czajniki, to wybór chyba najgorszy z możliwych. Też kiedy ś taki miałam, i już nigdy więcej nie chcę.

   Usuń
 5. Ten czajnik jest... Piękny! :) Ja teraz mam szklany podświetlany i bardzo go lubię, ale niestety trochę cieknie i pewnie nie pożyje długo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest piękny, ale przede wszystkim jest bardzo szybki i bardzo cichy

   Usuń
 6. Ciekawy wpis, przydatne informacje. Co ważne trzeba pamięcać, żeby po zakupie nawet najlepszego czajnika, trzeba o niego dbać, odkamieniać itd. a o tym często zapominamy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomku - dbałość o sprzęt AGD to podstawa, bez tego zniszczylibyśmy każde urządzenie, nie tylko elektryczne (no może z wyjątkiem metalowego tłuczka do mięsa):D

   Usuń
 7. Ciekawy i pomocny materiał dla wszystkich, którzy wybierają czajnik. My lubimy też czajniki marki Botti.

  OdpowiedzUsuń
 8. przy elektrycznym warto zwrócić uwagę by miał dobra powłokę, żeby kamień nie przywierał no i mocny oczywiscie ja mam 2400 W BREVILLE High Glos,

  OdpowiedzUsuń
 9. No proszę, a dla mnie liczyła się głównie cena i kolor, by pasowało do kuchni. ;) Ale racja, trzeba zwracać uwagę na takie rzeczy. Dzięki za ten artykuł!

  OdpowiedzUsuń
 10. też mam BREVILLE High Glos, pięknie się prezentuje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. noo bardzo ładny, właśnie się nad nim zastanawiam, lubie jak jest taki subtelny, że mało świecidełek

   Usuń
 11. o ten Breville High Gloss VKJ944X ja własnie mam, genialny czajnik, fajnie, że go pokazujesz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po półtora roku użytkowania, nadal wygląda jak nowy i działa tak jak na początku - czyli bardzo cichi.

   Usuń