TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Bocksbeutel - historia frankońskiej butelki

Powiadają, że „Men jest żyłą wina Frankonii” i mają rację. Wzdłuż Menu i jego dopływów jest wytwarzane frankońskie wino. A jego znakiem rozpoznawczym było, i na zawsze pozostanie, specyficzne „opakowanie” – bocksbeutel, brzuchata butelka spłaszczona po bokach.

Bocksbeutel-historia-frankonskiej-butelki

Istnieją dwie teorie dotyczące pochodzenia nazwy bocksbeutel. Według pierwszej wywodzi się ona od bukłaku na wino wykonanego z koźlej skóry, druga teoria głosi, że jest to nawiązanie do sakiewek w których noszono modlitewniki.
Dlaczego we Frankonii była używana butelka akurat w takim kształcie, do tej pory nie udało się wyjaśnić. Jednakże to właśnie w Wenigumstadt we Frankonii znaleziono podczas wykopalisk jedną z najstarszych kulistych butelek. Datuje się ją na ok. 1400 r. p.n.e., jest pochodzenia celtyckiego. Czy to ona była inspiracją? Tego nie wiemy. W każdym razie bocksbeutel jest ze wszech miar praktyczna: można ją zawsze mieć przy sobie i nie stoczy się z żadnej pochyłości!

Również kamienna płaskorzeźba z 1576 roku na murach szpitala Juliusspital w Würzburgu przedstawia butelkę przypominającą kształtem bocksbeutel. Bocksbeutel jest używana we Frankonii do butelkowania wina od co najmniej XVIII wieku.  W 1726 roku Rada Miejska w Würzburgu zdecydowała, że jedynie najlepsze wina  z winnicy Stein (istniejącej od VIII wieku), mogą być butelkowane w bocksbeutel.
Butelka bocksbeutel jest więc, także dzisiaj, znakiem rozpoznawczym win wysokiej jakości.

Pod koniec 2015 frankońska bocksbeutel „otrzymała” nowy, bardziej nowoczesny kształt. Jest większa, ma mniejsze wybrzuszenie i więcej krawędzi.
Każdego roku butelkuje się około 45 milionów butelek wina frankońskiego; około 15 milionów z nich właśnie w bocksbeutel.

W tę charakterystyczną butelkę konfekcjonowany jest też doskonały Riesling Iphöfer Kronsberg (rocznik 2017) z rodzinnej winnicy państwa Emmerich, którzy tradycje winiarskie kultywują od sześciu pokoleń.

Frankonia jest jedynym niemieckim regionem winiarskim, który znajduje się całkowicie na obszarze Bawarii. Winogrona uprawia się tu na 6139 hektarach, większość winnic jest ulokowanych w okolicach barokowego miasta Würzburga.

Bocksbeutel-historia-frankonskiej-butelki

Bocksbeutel - historia frankońskiej butelki

Komentarze