Borówki liofilizowane - pyszny zamiennik świeżych owoców

Borówka amerykańska jest coraz popularniejszym, lubianym i bardzo zdrowym owocem. Zawarte w niej witaminy i minerały chronią przed chorobami serca, mają działanie antynowotworowe, wzmacniają układ kostny, regulują ciśnienie krwi, poprawiają pamięć i wzrok oraz korzystnie wpływają na układ nerwowy  i pokarmowy. 140 g świeżych borówek amerykańskich to równowartość ponad 20%  dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Latem możemy cieszyć się smakiem świeżych borówek. O każdej porze roku mamy też możliwość skorzystania z owoców liofilizowanych - całych lub sproszkowanych. Liofilizacja pozwala zachować właściwości odżywcze borówek, w tym cenne dla zdrowia antocyjany, witaminy i minerały, dzięki czemu także poza sezonem możemy  uzupełniać ich niedobory. Do otrzymania jednego kilograma liofilizatu potrzeba aż 10 kg świeżych borówek amerykańskich, a sam proces  polega na suszeniu poprzez mrożenie w temperaturze -40 stopni. Dzięki tej metodzie konserwacji owoce zachowują także swój naturalny smak i aromat. W technologii żywności po raz pierwszy zastosowano liofilizację w czasie II wojny światowej, w celu wyprodukowania dla wojska pełnowartościowych racji żywności o niewielkiej wadze. Dziś produkty liofilizowane dostępne są dla każdego i warto z nich korzystać.

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Podczas procesu liofilizacji borówki amerykańskiej nie używa się żadnych dodatków, więc owoce są pełne naturalnej słodyczy, składników odżywczych i witamin zamiast nadmiaru chemii, polepszaczy smaku i barwników.
Kupując w sklepie bądź w Internecie liofilizowane borówki amerykańskie warto zwrócić uwagę na to z jakich plantacji pochodzą. Robiąc zakupy wybieram produkty z polskich upraw ekologicznych takich jak ekologiczne gospodarstwo rolne Blueamber, mające swoje plantacje na Pomorzu Zachodnim, na skraju Puszczy Goleniowskiej. Kupując tam liofilizat znany pod marką LyoBio w składzie znajdziecie tylko jeden jedyny produkt - borówki amerykańskie, pyszne, tak jak stworzyła je natura.
O wysokiej specjalizacji marki LyoBio świadczy też fakt, że w jej ofercie dostępne są jedynie dwa produkty
- sproszkowana borówka amerykańska
- liofilizowany cały owoc borówki amerykańskiej

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Do czego stosować liofilizowane owoce borówki amerykańskiej

Liofilizowane borówki amerykańskie stanowią zdrowy, wygodny w użyciu substytut świeżych owoców i pozwalają urozmaicić codzienną dietę. Można je wykorzystać do przygotowania pysznych smoothie, lodów, sorbetów, owsianki i musli. Liofilizowane, sproszkowane owoce mogą również stanowić składnik pieczywa oraz ciast i ciasteczek. Doskonale sprawdzają się w przypadku serników tradycyjnych i serników na zimno. Liofilizowane borówki nie dodają nadmiaru wilgoci do wypieków, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że pieczywo, babeczki i ciasta będą niedopieczone.
Sproszkowane borówki amerykańskie świetnie sprawdzają się jako składnik zbożowych batoników, nadając im intensywny smak i piękny kolor. Można je zabrać do pracy lub na spacer, jako zdrową pełnowartościową przekąskę.
Dodatkową zaletą liofilizowanych borówek jest długi termin przydatności do spożycia, mała waga i wyjątkowy aromat, który nadają wszystkim potrawom.

Ciekawostka:
W wyniku przeprowadzonych w 2017 roku badań naukowcy potwierdzili, że spożywanie liofilizowanych sproszkowanych borówek amerykańskich przez dzieci w wieku od 7 do 10 lat, zwiększa ich funkcje poznawcze. (źródło: https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2017/FO/C7FO00832E#!divAbstrac)

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Borówki liofilizowane - pyszny zamiennik świeżych owoców

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: