TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Borówki liofilizowane - pyszny zamiennik świeżych owoców

Borówka amerykańska jest coraz popularniejszym, lubianym i bardzo zdrowym owocem. Zawarte w niej witaminy i minerały chronią przed chorobami serca, mają działanie antynowotworowe, wzmacniają układ kostny, regulują ciśnienie krwi, poprawiają pamięć i wzrok oraz korzystnie wpływają na układ nerwowy  i pokarmowy. 140 g świeżych borówek amerykańskich to równowartość ponad 20%  dziennego zapotrzebowania na witaminę C.

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Latem możemy cieszyć się smakiem świeżych borówek. O każdej porze roku mamy też możliwość skorzystania z owoców liofilizowanych - całych lub sproszkowanych. Liofilizacja pozwala zachować właściwości odżywcze borówek, w tym cenne dla zdrowia antocyjany, witaminy i minerały, dzięki czemu także poza sezonem możemy  uzupełniać ich niedobory. Do otrzymania jednego kilograma liofilizatu potrzeba aż 10 kg świeżych borówek amerykańskich, a sam proces  polega na suszeniu poprzez mrożenie w temperaturze -40 stopni. Dzięki tej metodzie konserwacji owoce zachowują także swój naturalny smak i aromat. W technologii żywności po raz pierwszy zastosowano liofilizację w czasie II wojny światowej, w celu wyprodukowania dla wojska pełnowartościowych racji żywności o niewielkiej wadze. Dziś produkty liofilizowane dostępne są dla każdego i warto z nich korzystać.

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Podczas procesu liofilizacji borówki amerykańskiej nie używa się żadnych dodatków, więc owoce są pełne naturalnej słodyczy, składników odżywczych i witamin zamiast nadmiaru chemii, polepszaczy smaku i barwników.
Kupując w sklepie bądź w Internecie liofilizowane borówki amerykańskie warto zwrócić uwagę na to z jakich plantacji pochodzą. Robiąc zakupy wybieram produkty z polskich upraw ekologicznych takich jak ekologiczne gospodarstwo rolne Blueamber, mające swoje plantacje na Pomorzu Zachodnim, na skraju Puszczy Goleniowskiej. Kupując tam liofilizat znany pod marką LyoBio w składzie znajdziecie tylko jeden jedyny produkt - borówki amerykańskie, pyszne, tak jak stworzyła je natura.
O wysokiej specjalizacji marki LyoBio świadczy też fakt, że w jej ofercie dostępne są jedynie dwa produkty
- sproszkowana borówka amerykańska
- liofilizowany cały owoc borówki amerykańskiej

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Do czego stosować liofilizowane owoce borówki amerykańskiej

Liofilizowane borówki amerykańskie stanowią zdrowy, wygodny w użyciu substytut świeżych owoców i pozwalają urozmaicić codzienną dietę. Można je wykorzystać do przygotowania pysznych smoothie, lodów, sorbetów, owsianki i musli. Liofilizowane, sproszkowane owoce mogą również stanowić składnik pieczywa oraz ciast i ciasteczek. Doskonale sprawdzają się w przypadku serników tradycyjnych i serników na zimno. Liofilizowane borówki nie dodają nadmiaru wilgoci do wypieków, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że pieczywo, babeczki i ciasta będą niedopieczone.
Sproszkowane borówki amerykańskie świetnie sprawdzają się jako składnik zbożowych batoników, nadając im intensywny smak i piękny kolor. Można je zabrać do pracy lub na spacer, jako zdrową pełnowartościową przekąskę.
Dodatkową zaletą liofilizowanych borówek jest długi termin przydatności do spożycia, mała waga i wyjątkowy aromat, który nadają wszystkim potrawom.

Ciekawostka:
W wyniku przeprowadzonych w 2017 roku badań naukowcy potwierdzili, że spożywanie liofilizowanych sproszkowanych borówek amerykańskich przez dzieci w wieku od 7 do 10 lat, zwiększa ich funkcje poznawcze. (źródło: https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2017/FO/C7FO00832E#!divAbstrac)

Borowki-liofilizowane-pyszny-zamiennik-swiezych-owocow

Borówki liofilizowane - pyszny zamiennik świeżych owoców

Komentarze