Duszona kapusta na zimę

Duszona kapusta na zimę 

Przepis z miesięcznika Moje Gotowanie. 


Duszona kapusta na zimę jest prostym i smacznym dodatkiem do każdego obiadu. Bardzo długo szukałam przepisu jak zrobić młodą kapustę na zimę. Słyszałam, że można pasteryzować duszoną białą kapustę i nie dawało mi to spokoju - musiałam spróbować.

Duszona-kapusta-na-zime

Młoda kapusta pasteryzowana na zimę, na którą przepis znalazłam w starym wydaniu miesięcznika Moje Gotowanie, jest świetnym patentem na szybki obiad lub dodatek do obiadu.
Pomimo, że zrobiłam ją po raz pierwszy, to nieco zmodyfikowałam przepis na duszoną kapustę do słoika. Masło zastąpiłam  olejem, dodałam liść laurowy, ziele angielskie, lubczyk i mielony kminek. Po napełnieniu słoików na wierzch wlałam po łyżce oleju, aby kapusta nie obsychała.

Duszona kapusta do słoika przypomni nam zimą smaki lata i zaoszczędzi sporo czasu, kiedy nabierzemy ochoty na schabowego z kapustą.
Szaleństwo na przetwory nas nie opuszcza, w przyszłym tygodniu już po raz kolejny będę korzystać z mojego ulubionego przepisu kapusta kiszona w słoikach w cztery dni

Duszona-kapusta-na-zime

Młoda kapusta pasteryzowana na zimę

  • 1 duża główka młodej kapusty (około 2 do 2,5 kg)
  • 1 duża cebula
  • 2 łyżki oleju
  • około 500 ml wody
  • pół łyżeczki cukru
  • duża szczypta lubczyku lub do smaku
  • 1- 2 łyżki octu jabłkowego lub ryżowego lub soku z cytryny
  • 1 liść laurowy
  • ziarenko ziela angielskiego
  • pęczek koperku
  • sól, pieprz i mielony kminek do smaku
Ocet ryżowy jest dostępny m.in. w sklepie internetowym Kuchnie Świata.
100 gramów duszonej kapusty przygotowanej według tego przepisu to niespełna 36 kalorii.

Duszona-kapusta-na-zime

Jak zrobić młodą kapustę duszoną na zimę

Kapustę obieram z wierzchnich liści, płuczę pod bieżącą wodą, kroję na cztery części i dość grubo szatkuję. Poszatkowaną kapustę zalewam wrzącą wodą, dodaję liści laurowy, ziele angielskie i drobno pokrojony koperek. Przykrywam garnek pokrywką i gotuję na średnim ogniu przez około 10 minut.
W międzyczasie drobno pokrojoną cebulę podsmażam na oleju na jasnozłoty kolor.
Kiedy kapusta się zagotuje zdejmuję pokrywkę, zmniejszam płomień, dodaję podsmażoną cebulę, doprawiam, solą, pieprzem, cukrem, lubczykiem i octem jabłkowym i mieszając od czasu do czasu gotuję, aż kapusta będzie na wpół miękka.

Jak pasteryzować młodą kapustę na zimę.

Gorącą kapustę przekładam do czystych wyparzonych słoików wraz z wodą w której się gotowała. Na wierzch wlewam po łyżce oleju. Słoiki zakręcam i pasteryzuję około 40 minut. Po zapasteryzowaniu stawiam do góry dnem, przykrywam ściereczką i pozostawiam do wystygnięcia.

Do czego pasuje młoda kapusta duszona

Duszona młoda kapusta w słoikach po podgrzaniu jest świetnym dodatkiem do wszystkich panierowanych kotletów (schabowych, mielonych), klusek śląskich i klusek na parze. Można ją też zjeść z chlebem albo z ziemniakami i jajkiem sadzonym.
Jeśli kapusta duszona ma być głównym daniem wystarczy dodać do niej podsmażony boczek lub kiełbasę.

Duszona-kapusta-na-zime

Duszona kapusta na zimę

Komentarze

  1. Witam ,zrobiłem tak młoda kapustę 5 słoiczków i wszystko skislo,pokrywki wybrzuszone na max gdzie zrobiłem błąd???? Proszę o poradę Maciej

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak długo pasteryzowałeś i jakiej pojemności były to słoiki?

      Usuń
    2. Wszędzie dużo chemi to rozsadza słoiki jak przywożę od rodziców z wioski to nic się nie dzieje a ogorki kiszone to nawet dwa lata stoją, chyba lepiej poznać kogoś na wsiach i wziąć no pryskane.Zobaczysz roznice.Pozdrawiam

      Usuń
    3. Kapusta w maju jest "pedzona". Poczekaj na Polska ale nie zapomnij wyparzyc sloikow!Koniec czerwca lun polowa lipca.Najlepsza odmiana to sredniowczesna "Slawa".O ile jeszcze jest.

      Usuń
  2. Zapomnialem,pasteryzacja 50 min!

    OdpowiedzUsuń
  3. Mnie uczono,że kapustę w garnku zalewa się wrzątkiem, nie przykrywa i w chwilę po zagotowaniu tę pierwszą wodę wylewa, następnie ponownie zalewa się wrzątkiem i teraz dopiero gotuje i też bez przykrycia garnka.Zakwasza się ją jak się zaczyna zmieniać kolor(robi się lekko szklista).Dopiero potem doprawia (ew. odlewa nadmiar wody) do smaku i zasmaża z lekko złotą zasmażką (najsmaczniejsza jest ze smalcu i skwarkami,ale można na oleju.Nigdy nie robiłam słodkiej kapusty z cebulą.Kiszoną to tak.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W przepisie przecież jest napisane żeby zalać gorącą wodą. Doczytaj przepis dokładnie

      Usuń
  4. A na jakim etapie dodaje się smażona cebule? Czy mam ja wymieszać z kapusta? Razem z woda w której się gotowała?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: