Grillowane jabłka nadziewane bakaliami

Przepis na pyszne nadziewane jabłka z grilla


Grillowane jabłka nadziewane bakaliami lubimy wszyscy. A że pogoda dopisuje, to jabłka z grilla przygotowujemy w różnych wersjach dość często. Były już słodkie szaszłyki z jabłek, jabłka nadziewane kaszą jaglaną i wiele, wiele innych.
Nasz dzisiejszy deser z grilla, z Jabłkami Grójeckimi w roli głównej, to kolejny pomysł na weekendowe spotkania. Łatwe do przygotowania, pyszne i zdrowe grillowane jabłka smakują dzieciom i dorosłym.

Grillowane jabłka nadziewane bakaliami można przed podaniem polać miodem lub syropem klonowym, a w wersji dla dorosłych także odrobiną rumu.

Grillowane-jablka-nadziewane-bakaliami

Grillowane jabłka nadziewane bakaliami

  • po 1-2 Jabłka Grójeckie na osobę
  • garść rodzynek namoczonych w wodzie lub rumie
  • opcjonalnie po 1 łyżce rumu na każde jabłko
  • opcjonalnie wydrylowane i przekrojone na pół nieduże śliwki
  • konfitury śliwowe, morelowe lub inne ulubione
  • orzechy włoskie lub migdały bez skórki

Jak zrobić jabłka z grilla

Jabłka myjemy i odcinamy wierzch. Łyżeczką wydrążamy gniazdo nasienne i część miąższu, tak, aby powstało coś w rodzaju miseczki. Do środka wkładamy konfitury, rodzynki, orzechy i w wersji dla dorosłych dodajemy także po łyżce rumu. Jabłka nakrywamy kapturkiem i zawijamy w spożywczą folię aluminiową. Tak przygotowane jabłka ustawiamy na grillu w pozycji pionowej, żeby nie stracić smacznego soku. Jeśli grill ma pokrywę, to ją zamykamy i pieczemy w zależności od wielkości jabłek około 15 do 20 minut.

Grillowane jabłka z nadzieniem bakaliowym możemy polać odrobiną miodu, rumu, lub syropu klonowego. Deser z grillowanych jabłek świetnie smakuje z dodatkiem lodów waniliowych lub śmietankowych.

Grillowane-jablka-nadziewane-bakaliami

7 ciekawostek o Jabłkach Grójeckich

A skoro jesteśmy przy temacie jabłek, to mam dla Was kilka ciekawostek o najsmaczniejszych polskich jabłkach, których historia liczy sobie ponad 500 lat i sięga czasów królowej Bony. Jabłka Grójeckie, bo o nich mowa to bogactwo witamin i ważny rozdział w dziejach polskiego sadownictwa. Poniżej, wszystko co chcielibyście wiedzieć o Jabłkach Grójeckich, ale boicie się zapytać.
  • jabłka zawierają około 1000 korzystnych dla zdrowia substancji, w Jabłkach Grójeckich stężenie przeciwutleniaczy jest o około 5% wyższe, niż w jabłkach wyhodowanych w innych regionach Polski
  • Polska zaczęła eksportować jabłka zaledwie 100 lat temu, głównie do Rosji i Austrii.  Aktualnie jabłka są jednym z najważniejszych towarów eksportowych Polski, a około 40% jabłek obecnych w naszych sklepach pochodzi z Grójecczyzny
  • w skórce jabłek znajduje się kwas ursolowy, mający działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, grzybobójcze i pierwotniakobójcze, przeciwbólowe i przeciwnowotworowe. Kwas ursolowy obniża też stężenie cholesterolu w surowicy krwi
  • skórka jabłek to ważne źródło flawonoidów i kwasów fenolowych. Zawarte w skórce Jabłek Grójeckich barwniki to przede wszystkim antocyjany i karotenoidy, z których w organizmie powstaje witamina A
  • około 70% występujących w jabłkach witamin znajduje się właśnie w skórce. Zgodnie z przyjętymi standardami uprawa Jabłek Grójeckich ogranicza do niezbędnego minimum ilość środków ochrony roślin, nie musimy więc pozbawiać się cennych witamin, obierając jabłka.
  • W 2017 roku obszar upraw Jabłek Grójeckich obejmował 3810 ha, a do Stowarzyszenia Sady Grójeckie należało około 400 producentów.
  • Marka „Jabłka Grójeckie” obejmuje aktualnie kilkadzisiąt odmian jabłek, z czego 27 to odmiany główne, takie jak Red Jonaprince, Gala, Jonagored czy Lobo.
  • 100% trafiających do sprzedaży Jabłek Grójeckich mieści się w klasie ekstra i w klasie pierwszej
Grillowane-jablka-nadziewane-bakaliami
Grillowane jabłka nadziewane bakaliami

Komentarze

  1. Ładne te jabłuszka. Prosty przepis, narobić się nie trzeba, a zdrowy deser jak z królewskiego stołu!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. bo to Jabłka Grójeckie :)
      Najtwardziej uciążliwy jest ... czas oczekiwania :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: