Jak kroić i wycisnąć sok z limonki

Jak kroić i wycisnąć sok z limonki


Jak kroić i wycisnąć sok z limonki to jedno z bardzo często zadawanych przez Was pytań. Limonki inaczej limetki na dobre rozgościły się w naszej kuchni. Dodajemy je m.in. do takich napojów jak orzeźwiająca lemoniada, smoothies czy koktajle. Świeżo wyciśniętym sokiem z limonki skrapiamy sałatki i owoce morza. Limonka i sok z limonki jest składnikiem wielu drinków np. Cuba Libre czy mojito - ulubiony drink Ernesta Hemingwaya

Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki
Aby pozbyć się goryczki z limonki wycinamy biały rdzeń

Jak się pozbyć goryczki z pomarańczy, cytryny i limonki

Podobnie jak pomarańcze, cytryny i pozostałe cytrusy, limonka posiada albedo. Albedo to biała wewnętrzna część skórki oraz wewnętrzny gruby rdzeń tzw. kręgosłup, które zawierają dużo goryczki.  Mimo gorzkiego smaku albedo zawiera wiele cennych składników - w tym pektyny odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu, flawonoidy, witaminy C i  P, witaminę A oraz witaminy grupy B.

Aby pozbyć się goryczki z pomarańczy, cytryny lub limonki mamy dwa rozwiązania. Możemy dwukrotnie zagotować skórkę we wrzącej wodzie, którą wylewamy, a następnie obsmażyć w niewielkiej ilości syropu cukrowego. W ten sposób otrzymamy idealny dodatek do słodkich wypieków.
Druga metoda jest znacznie mniej pracochłonna - po prostu odkrawamy białą część skórki, najdokładniej jak to możliwe. Konieczne jest tez odkrojenie obu końcówek tzw. dupki i wykrojenie biegnącego przez środek białego, grubego rdzenia, tak jak to widzicie na zdjęciach.

Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki

Jak wycisnąć sok z limonki

Każdy, kto po raz pierwszy próbuje wycisnąć sok z limonki, wie, że nie jest to proste.  Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby łatwiej i efektywniej wyciskać sok z limonki i cytryny.
  • rolowanie limonki lub cytryny na twardym podłożu - np. blacie kuchennym czy desce do krojenia. Limonkę albo inne cytrusy kładziemy na blacie i toczymy dociskając ją dłonią do podłoża. Tę metodę często wykorzystują barmani.
  • podgrzanie w mikrofalówce przez około 20 sekund. Nie lubię tej metody, i raczej staram się z niej nie korzystać.
  • krojenie w kliny - limonkę przekrawamy wzdłuż na pół, a każdą połówkę na dwie lub trzy części i wyciskamy z nich sok.
Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki

Rolowanie limonki umożliwia wyciśnięcie większej ilości soku


Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki

Jak kroić i wycisnąć sok z limonki

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: