TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak kroić i wycisnąć sok z limonki

Jak kroić i wycisnąć sok z limonki


Jak kroić i wycisnąć sok z limonki to jedno z bardzo często zadawanych przez Was pytań. Limonki inaczej limetki na dobre rozgościły się w naszej kuchni. Dodajemy je m.in. do takich napojów jak orzeźwiająca lemoniada, smoothies czy koktajle. Świeżo wyciśniętym sokiem z limonki skrapiamy sałatki i owoce morza. Limonka i sok z limonki jest składnikiem wielu drinków np. Cuba Libre czy mojito - ulubiony drink Ernesta Hemingwaya

Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki
Aby pozbyć się goryczki z limonki wycinamy biały rdzeń

Jak się pozbyć goryczki z pomarańczy, cytryny i limonki

Podobnie jak pomarańcze, cytryny i pozostałe cytrusy, limonka posiada albedo. Albedo to biała wewnętrzna część skórki oraz wewnętrzny gruby rdzeń tzw. kręgosłup, które zawierają dużo goryczki.  Mimo gorzkiego smaku albedo zawiera wiele cennych składników - w tym pektyny odpowiedzialne za oczyszczanie organizmu, flawonoidy, witaminy C i  P, witaminę A oraz witaminy grupy B.

Aby pozbyć się goryczki z pomarańczy, cytryny lub limonki mamy dwa rozwiązania. Możemy dwukrotnie zagotować skórkę we wrzącej wodzie, którą wylewamy, a następnie obsmażyć w niewielkiej ilości syropu cukrowego. W ten sposób otrzymamy idealny dodatek do słodkich wypieków.
Druga metoda jest znacznie mniej pracochłonna - po prostu odkrawamy białą część skórki, najdokładniej jak to możliwe. Konieczne jest tez odkrojenie obu końcówek tzw. dupki i wykrojenie biegnącego przez środek białego, grubego rdzenia, tak jak to widzicie na zdjęciach.

Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki

Jak wycisnąć sok z limonki

Każdy, kto po raz pierwszy próbuje wycisnąć sok z limonki, wie, że nie jest to proste.  Istnieje co najmniej kilka sposobów, aby łatwiej i efektywniej wyciskać sok z limonki i cytryny.
  • rolowanie limonki lub cytryny na twardym podłożu - np. blacie kuchennym czy desce do krojenia. Limonkę albo inne cytrusy kładziemy na blacie i toczymy dociskając ją dłonią do podłoża. Tę metodę często wykorzystują barmani.
  • podgrzanie w mikrofalówce przez około 20 sekund. Nie lubię tej metody, i raczej staram się z niej nie korzystać.
  • krojenie w kliny - limonkę przekrawamy wzdłuż na pół, a każdą połówkę na dwie lub trzy części i wyciskamy z nich sok.
Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki

Rolowanie limonki umożliwia wyciśnięcie większej ilości soku


Jak-kroic-i-wycisnac-sok-z-limonki

Jak kroić i wycisnąć sok z limonki

Komentarze