Mojito przepis na najlepszy drink

Mojito przepis na najlepszy drink,
który pił Ernest Hemingway

Mojito-przepis-na-najlepszy-drink

Przepis na mojito, najlepszy kubański drink, zyskał sławę i popularność dzięki Ernestowi Hemingwayowi, ale pierwowzór mojito znany był już kilka wieków wcześniej. Pod koniec XVI wieku sir Francis Drake, dla Anglików bohater, dla Hiszpanów pirat zacumował swój okręt u wybrzeży Kuby, skąd przywiózł skuteczne "lekarstwo" dla chorych członków załogi. W skład tego specyfiku wchodził niedestylowany rum z trzciny cukrowej nazywany tafia, sok z limonki, sok z trzciny cukrowej i mięta czyli składniki mojito - najpopularniejszego drinka na świecie.

Drink mojito składa się z pięciu składników: białego rumu, cukru trzcinowego (w tradycyjnych przepisach zastępuje go sok z trzciny cukrowej), soku z limonki, wody gazowanej i mięty. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby na jego bazie stworzyć odmiany smakowe mojito dodając ulubione owoce - maliny, truskawki, jagody, mango lub inne.

Do mojito można też użyć rumów ciemnych, jednak nie powinny to być rumy wzbogacane przyprawami. Innymi popularnymi wariantami są
  • mojito z wódką - rum zastępujemy czystą wódką dobrej jakości
  • mojito ze spritem czyli sptite Mojito - wodę gazowaną zastępujemy spritem 
  • mojito ze spritem bezalkoholowe - pomijamy rum i wodę gazowaną, zastępując je spritem
  • mojito malinowe - do podanych w przepisie składników dodajemy 25 ml soku malinowego i kilka malin. Możemy przygotować inne mojito smakowe dodając  np. truskawki, jeżyny lub inne owoce.

Mojito czy mohito

Nazwę tego drinka piszemy mojito, natomiast wymawiamy mohito.  A więc nie modżajto czy modżito - tylko Mohito.

Mojito-przepis-na-najlepszy-drink

Mojito to jeden z najlepszych drinków na lato, doskonale orzeźwia i gasi pragnienie.
Domowe mojito niczym nie różni się od tego, które zamówimy w hotelowym barze. Drink Mojito nie wymaga do przygotowania specjalistycznych akcesoriów - wystarczy muddler oraz łyżeczka do mieszania.  Mojito zrobicie sami w kilka minut.

Dla dzieci można zrobić mojito bezalkoholowe, dodając zamiast rumu więcej wody gazowanej.

Ps. Muddler to ugniatacz do owoców, jest dostępny w większości marketów spożywczych. Drewniany muddler z marketu kosztuje około 7 -10 złotych. Można go zastąpić trzonkiem tłuczka do mięsa albo zwykłą drewnianą łyżką.

Mojito-przepis-na-najlepszy-drink
Prosty przepis na drinka Mojito

Mojito przepis na najlepszy drink

składniki na 1 drink mojito / mohito
  • pół limonki
  • 2 łyżeczki cukru trzcinowego lub 20 ml klasycznego syropu cukrowego z cukru trzcinowego
  • 8-10 listków mięty
  • 50 ml lekkiego (białego) rumu
  • 25 ml wody mocno gazowanej 
  • kruszony lód lub lód w kostkach
Uwaga: Jeśli chcecie uzyskać klarowne, czyste mojito, możecie zamiast cukru dodać syrop cukrowy do drinków  (przepis).
10 ml klasycznego (prostego) syropu cukrowego to odpowiednik 1 łyżeczki cukru.

Jak zrobić mojito / mohito

Przygotowanie mojito należy zacząć od dokładnego umycia limonki (możemy ją też krótko sparzyć wrzątkiem) i odkrojenia końcówek czyli potocznie mówiąc odcinamy "dupki".  Czystą limonkę przekrawamy wzdłuż na dwie połówki i wycinamy gruby, biegnący przez środek, biały rdzeń, który zawiera dużo goryczy, a tego przecież w drinku mojito nie chcemy.
Połówkę limonki kroimy wzdłuż na 4-6 części, wkładamy je do wysokiej szklanki, dodajemy cukier (lub syrop cukrowy) i ugniatamy muddlerem (albo drewnianym trzonkiem lub łyżką) do chwili, aż limonka puści sok.
Miętę zgniatamy w dłoniach, uważając, aby nie porozrywać listków, a jedynie mocno je pognieść i dodajemy do szklanki.
Dodajemy rum i mieszamy, żeby cukier się rozpuścił
Na koniec dodajemy pokruszony lód i wodę gazowaną i bardzo krótko mieszamy.
Mojito ozdabiamy gałązką mięty i kawałkiem limonki.

Mojito-przepis-na-najlepszy-drink

Mojito przepis na najlepszy drink

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: