TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak wybrać najlepszy dyfuzor

Jak wybrać najlepszy dyfuzor

Domowe SPA i aromaterapia bez tajemnic


Jak wybrać najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych zapytała ostatnio moja przyjaciółka, która od wielu lat zmaga się z częstymi bólami głowy. Pytanie z pozoru bardzo proste. Taki, który będzie doskonale rozpylał olejek, a przy tym nie będzie wymagał uzupełniania zbiornika co godzinę.
Łatwo powiedzieć - trudniej znaleźć.

Dziś kolejny artykuł z serii jak wybrać najlepszy sprzęt AGD.
Dotychczas odpowiadaliśmy na pytania
Co to jest wolnowar
Czy warto kupić piekarnik parowy 
Jak wybrać najlepszy oczyszczacz powietrza dla alergika
Jak wybrać czajnik elektryczny
Czy warto kupić dzbanek filtrujący
i wiele, wiele innych.

Jak-wybrac-najlepszy-dyfuzor

Jak wybrać najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych


Aromaterapią interesuję się od wielu lat, sama tworzę własne kompozycje olejków eterycznych, ale nigdy nie nazwałabym siebie aromaterapeutą. Zanim znalazłam najlepsze dla siebie kompozycje  i wreszcie udało mi się wybrać najlepszy dyfuzor przeszłam bardzo długą drogę okupioną wieloma błędami. Zaczynałam, jak chyba większość miłośników domowego SPA i aromaterapii, od kominków, świec zapachowych i kamieni wulkanicznych. Później przyszedł czas na nawilżacz powietrza i szklany nebulizator do olejków eterycznych.  Aktualnie mam w domu dwa aromatyzery Julia i Jasmine, oba tej samej szwajcarskiej firmy Stadler Form.

Rodzaje dyfuzorów do olejków eterycznych

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie jak wybrać najlepszy dyfuzor do olejków eterycznych nie jest wcale rzeczą prostą. Większość olejków jest bardzo wrażliwa na temperaturę i utlenianie. Zbyt wysoka temperatura powoduje utratę ich cennych właściwości. Zapach będzie utrzymywał się bardzo krótko, a o prozdrowotnych korzyściach możemy niemal zapomnieć. To było m.in. powodem dla którego zrezygnowałam z popularnych i bardzo tanich kominków i świec zapachowych. Kamienie wulkaniczne są doskonałym rozwiązaniem do samochodu lub szafy. Zupełnie nie sprawdzają się w łazience czy tym bardziej w sypialni. Zapach uwalniający się z kamieni jest wyczuwalny tylko w bardzo bliskiej odległości od nich.

Poniżej postaram się pokrótce omówić wady i zalety poszczególnych dyfuzorów zapachowych. Mam nadzieję, że dzięki temu łatwiej Wam będzie znaleźć odpowiedź na pytanie jak wybrać najlepszy dyfuzor.

Jak-wybrac-najlepszy-dyfuzor
Po lewej aromatyzer Jasmine, po prawej aromatyzer Julia firmy Stadler Form

Kominki do olejków eterycznych, świece zapachowe i lampki do olejków

Kominek do olejków eterycznych to jedno z najtańszych, ale też mało skutecznych rozwiązań. Jego działanie polega na podgrzewaniu wosku lub wody do której dodaliśmy olejek eteryczny. Nadmierne podgrzanie niszczy właściwości terapeutyczne olejków, tym samym kominki pełnią zazwyczaj funkcję dekoracyjną i w pewnym stopniu perfumują pomieszczenie. To dobre rozwiązanie na romantyczną kolację we dwoje, ale ze względu na słabą dyfuzję i rozpraszanie zapachu, nie możemy ich w większości przypadków traktować jak urządzeń do aromaterapii.
Modne ostatnimi czasy świece zapachowe i lampy do olejków eterycznych również powinniśmy traktować jako dekorację. Owszem poprawią nastrój, uperfumują pokój, ale niewiele więcej. Dodatkowo wadą lamp olejnych jest ich dość wysoka cena.

Kominki, lamki do olejków, świece i szklane nebulizatory to najpopularniejsze dyfuzory zapachowe. Nie będą jednak dobrym rozwiązaniem, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta. Wystarczy chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe.

Nawilżacze powietrza

Jak sama nazwa wskazuje służą do nawilżania powietrza, ale wiele modeli jest też wyposażonych w dozownik zapachów. To wspaniałe urządzenia, które zimą przy włączonym ogrzewaniu zapewniają nam nie tylko odpowiednie nawilżenie powietrza, ale także możliwość korzystania z dobrodziejstw aromaterapii. Zasada działania jest bardzo prosta - do dozownika zapachów wlewamy dosłownie 2-3 krople olejku eterycznego, który jest uwalniany wraz z parą wodną. Ogromną zaletą nawilżaczy jest to, że nie podgrzewają olejków, zachowując tym samym ich wszystkie właściwości. Jednocześnie zapach jest doskonale wyczuwalny, nawet w dużych pomieszczeniach.
Na tle dostępnych w sklepach nawilżaczy wyróżnia się Anton Stadler Form. To jeden z nielicznych na polskim rynku modeli, gdzie olejek eteryczny wkraplamy bezpośrednio do wody. Takie rozwiązanie ułatwia zmianę zapachu - wystarczy umyć pojemnik i dodać nowy zapach, zamiast wymieniać filcowy wkład lub gąbkę. Anton Stadler Form, to jedno z tych urządzeń, które z pewnością kupię, zwłaszcza że nawilżacze tej firmy nie mają ograniczeń co do olejków, które mogę w nich stosować. Są wykonane z doskonałej jakości materiałów, które nie wchodzą w reakcję z nawet najbardziej agresywnymi olejkami eterycznymi.

Nebulizator do olejków eterycznych

Nebulizator do olejków eterycznych nie jest tym samym co nebulizator medyczny do inhalacji. O ile ten medyczny sprawdza się doskonale, o tyle nebulizator do olejków eterycznych okazał się dla mnie wielkim rozczarowaniem. Urządzenie które miałam powinno (wg informacji od producenta)  dyfuzować olejek przez 6 godzin, ale po czterech maksymalnie pięciu godzinach zapach był już niewyczuwalny. Nebulizator okazał się też bardzo mało wydajny, co przy cenie dobrych jakościowo olejków ma całkiem spore znaczenie. 10 ml olejku eterycznego wystarczało mi na zaledwie 5 dni pracy urządzenia po średnio 4 do 5 godzin dziennie. To  moim zdaniem najmniej ekonomiczny sprzęt do aromaterapii.
Ogromną wadą okazał się dla mnie szklany klosz, choć nebulizator prezentował się pięknie, to przetrwał zaledwie pół roku i drugiego z pewnością nie kupię.

Olejki eteryczne - co warto wiedzieć

W tym miejscu dość istotna uwaga - w wielu sklepach można kupić olejki eteryczne w cenie kilku złotych za 10 mililitrów. Ta atrakcyjna z pozoru cena powinna wzbudzić naszą czujność. Pozyskiwanie olejków eterycznych nie jest ani łatwe ani tanie. Aby uzyskać 500 gramów olejku różanego potrzebnych jest około 100 kg płatków róży. Siłą rzeczy trudno spodziewać się, że będzie on tani. Ponadto wiele olejków jest fałszowanych, a tym samym mogą wywoływać różne dolegliwości. Do najczęściej fałszowanych olejków należy m.in. olejek sosnowy.

Aromatyzer

Po nieudanej przygodzie z nebulizatorem zdecydowałam się na aromatyzer - urządzenie dedykowane do dyfuzji olejków eterycznych. Najpierw trafiła do nas Julia - najbardziej zaawansowany model firmy Stadler Form. Już po miesiącu zdecydowaliśmy się też na nieco mniejszy model Jasmine.
Oba wspomniane aromatyzery to dyfuzory ultradźwiękowe, przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 50 metrów kwadratowych. Ich działanie polega na rozbijaniu wkroplonego do wody olejku na maleńkie cząsteczki i dyfuzowaniu ich w formie mgiełki wodnej.

Jak-wybrac-najlepszy-dyfuzor
Olejki eteryczne pomagają się zrelaksować po stresującym dniu

Aromatyzer nie spowoduje wilgoci w mieszkaniu

Aromatyzery Stadler Form mogą z powodzeniem pracować zarówno w suchych, jak i zawilgoconych pomieszczeniach, ponieważ 200 ml wody wraz z olejkiem eterycznym aromatyzer Julia dyfuzuje w zależności od ustawień od 18 godzin w przypadku pracy ciągłej do.... 54 godzin (!) jeśli urządzenie pracuje w trybie interwału tzn. 10 minut dyfuzji i 20 minut przerwy. Dodatkowo Julia Stadler Form posiada tryb oscylacyjny dzięki czemu olejki są równomierniej rozpraszane w pomieszczeniu.
Jasmine Stadler Form działa na jednym napełnieniu około 21 godzin w trybie przerywanym.
Aromatyzery Stadler Form w przeciwieństwie do wielu innych tego typu urządzeń doskonale radzą sobie z dyfuzowaniem delikatnych olejków cytrusowych, a materiały z których są wykonane nie weszły w reakcję z żadnymi olejkami eterycznymi, które dotychczas stosowałam
Dzięki temu, że oba urządzenia mają opcję interwału, osoby przebywające przez długi czas w pomieszczeniu nie przyzwyczają się do zapachu. To ważne zwłaszcza jeśli zamierzamy, tak jak moja przyjaciółka wykorzystywać lecznicze właściwości olejków.

Aromatyzer Zoe Stadler Form z podświetleniem Amber Light, imitującym płomień świecy.
 

Aromatyzer nie tylko dla zdrowia

Prawidłowo dyfuzowane w przeznaczonych do tego aromatyzerach olejki eteryczne pomagają zwalczyć lub zmniejszyć nasilenie wielu dolegliwości, nie tylko ze strony układu oddechowego. Dla przykładu jeśli boli mnie głowa korzystam z dobrodziejstw olejku z drzewa różanego lub olejku majerankowego. Kiedy nie mogę zasnąć używam olejku lawendowego. Ten ostatni nie powinien być stosowany w czasie ciąży. Na przeziębienie stosuję mieszankę olejków eukaliptusowego, lawendowego, rozmarynowego, goździkowego i z mięty pieprzowej. Zawsze mi pomaga.


W ciepłe letnie wieczory aromatyzery pełnią u nas jeszcze jedno zadanie - są bardzo skutecznym odstraszaczem insektów. Nawet kiedy siedzimy na tarasie nie musimy się obawiać komarów, jeśli do aromatyzera wlejemy olejek cytronelowy lub goździkowy. W upalne noce, kiedy okno jest otwarte aromatyzer stoi na parapecie, broniąc insektom wstępu do naszej sypialni.

Jak-wybrac-najlepszy-dyfuzor
Olejki lawendowy i z gorzkiej pomarańczy ułatwiają zasypianie

Funkcjonalny i elegancki dyfuzor do olejków eterycznych

Dyfuzory olejków eterycznych Stadler Form mają jeszcze kilka innych zalet. Dzięki niewielkim rozmiarom możemy je ustawić niemal wszędzie, a piękny design jest gwarancją że będą stanowiły ozdobę każdego wnętrza. Oba urządzenia pracują bezgłośnie i zapewniają możliwość wyłączenia światła, nie przeszkadzają więc podczas snu. Dzięki zastosowaniu trybu przerywanego są to dyfuzory energooszczędne. Nie wymagają też dużych dawek olejków. Nawet w przypadku bardzo delikatnych olejów o subtelnym zapachu, wystarczy zaledwie kilka kropel, aby korzystać z ich właściwości.
Aromatyzery Julia i Jasmine nie stwarzają zagrożenia dla dzieci lub zwierząt, jak ma to miejsce w przypadku kominków, świec czy szklanych nebulizatorów, które łatwo potłuc.

Pominę w tym miejscu dane techniczne aromatyzerów. Jeśli chcecie uzyskać bardziej szczegółowe informacje i zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi możecie je znaleźć na polskojęzycznej stronie www.stadler-form.pl

Jak-wybrac-najlepszy-dyfuzor

Jak sami widzicie ilość urządzeń do dyfuzji olejków jest niemała i łatwo popełnić błąd, co niestety przetestowałam na sobie. Jeśli więc poważnie myślicie o aromaterapii to najwłaściwszym rozwiązaniem będzie wybór specjalnie do tego celu przeznaczonych dyfuzorów olejków eterycznych.
Mam nadzieję, że mój artykuł okazał się pomocny dla tych z Was, którzy zastanawiają się jak wybrać najlepszy dyfuzor.

Jak-wybrac-najlepszy-dyfuzor

Jak wybrać najlepszy dyfuzor

Komentarze

 1. Oczyszczacz powietrza to super sprawa, zadbajcie o swoje zdrowie i zdrowie waszej rodziny

  OdpowiedzUsuń
 2. Zastanawiam się nad Jasmine, ale..... Jak koty reagują na ultradźwięki? Nie mogę znaleźć informacji poza przestrogą, że koty mogą źle je znosić, chodzi mi o depresję, bo to u kotów źle się kończy dla.... ludzi. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nasz kot nie ma z dyfuzorem problemów. Traktuje go jak kolejny mebel

   Usuń
 3. Wiem że palstik jest wszędzie ale czy któryś z producentów nie zastosował szkła lub ceramiki w miejscu gdzie jest woda

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzie kupować olejki eteryczne aby nie byc oszukanym?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zamawiam tutaj https://www.stadler-form.pl/szukaj?controller=search&orderby=position&orderway=desc&search_query=olejek&submit_search=

   Usuń
 5. Czy olejki cytrusowe nie niszczą plastikowego urządzenia (szkła na pewno nie wyżrą)? Już miałam ochotę kupić któryś z atomizerów, po przeczytaniu wpisu, ale odkryłam, że Państwo w wielu wpisach reklamują firmę stadler, stąd teraz moje wątpliwości, czy rzeczywiście aromatyzer będzie lepszy Ni z szklany nebulizator, który na pewno nie reaguje z OE.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam zaufanie do tej firmy, korzystam z jej produktów od wielu lat. Do tej pory nie miałam problemów z ich urządzeniami.

   Usuń
 6. Też mam Julię i służy mi już dłuższy czas :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Julia jest cudowna! :) Bardzo fajnie wygląda we wnętrzu i tworzy super klimat :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne są te dyfuzory. Jak zobaczyłam Zoe u mojej przyjaciółki to zaraz zamówiłam też sobie i jest super! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo polecam Aromatyzery marki Stadler. Mam już 2 szt. i są przepięknie wykonane a pachną ... nieziemsko :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych