TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger - opinie użytkownika


Nad tym jakim powietrzem oddychamy zaczynamy zastanawiać się najczęściej późną jesienią i zimą, kiedy w mediach słyszymy o smogu. To wtedy właśnie najchętniej kupujemy oczyszczacze powietrza. Warto jednak pamiętać, że te stosunkowo niewielkie urządzenia doskonale oczyszczają powietrze także z kurzu, pyłków, wirusów i bakterii oraz niwelują nieprzyjemne zapachy, w tym zapach nikotyny,  detergentów czy smażonej ryby. Wiele modeli posiada również wbudowany czujnik gazu i czujnik cząstek PM 2,5

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Alergie stały się w XX i XXI wieku dolegliwością powszechną. O ile w przypadku alergii pokarmowych możemy wykluczyć z diety uczulające nas produkty, to jeśli chodzi o alergie wziewne sprawa nie jest już taka prosta. Pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy pleśni atakują nasz organizm niezależnie od pory roku.
Wiosną i latem najczęściej uczulają pyłki traw, chwastów i drzew. Przez cały rok jesteśmy narażeni na kontakt z obecnymi w domowym kurzu odchodami roztoczy oraz alergenami pleśni. Do rozwoju pleśni przyczyniają się m.in. zła wentylacja, suszenie w mieszkaniu wyjętych z pralki ubrań i hodowla kwiatów doniczkowych. Reakcja na niektóre z nich np. alergeny Aspergillus Fumigatus może powodować uszkodzenie płuc, a długotrwałe narażenie  organizmu na czynniki uczulające często skutkuje chorobami układu oddechowego i rozwojem astmy.
Aby pozbyć się dokuczliwych objawów - kichania, drapania w gardle, zaczerwienienia i łzawienia oczu czy problemów z oddychaniem powinniśmy zadbać o jakość powietrza w domu. Jestem alergikiem i dobrze wiem, jak męczące i nieprzyjemne są skutki kontaktu z alergenami. Żałuję, że na zakup oczyszczacza zdecydowaliśmy się tak późno. Oddychanie czystym powietrzem - latem wolnym od pyłków, a zimą od smogu to - uwierzcie mi - cudowne uczucie.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać

Decyzje o zakupię oczyszczacza powietrza podejmowaliśmy dość długo, czytając opinie na forach i pytając o zdanie znajomych, którzy korzystają z oczyszczaczy.  Zależało nam na urządzeniu, które nie tylko będzie spełniało nasze oczekiwania w zakresie skuteczności, ale też nie będzie zajmowało zbyt wiele miejsca, a przy tym będzie ciche, energooszczędne i.... ładne.
Kierowaliśmy się takimi kryteriami jak:
 • wydajność - czyli wskaźnik CADR, im wyższy tym szybciej następuje wymiana powietrza.
 • wielkość i kubatura pomieszczenia, do którego jest przeznaczony. To bardzo istotny parametr, pomieszczenia o tej samej powierzchni np. 30 metrów kwadratowych będą miały w zależności od wysokości różną kubaturę.
 • skuteczność wychwytywania zanieczyszczeń
 • koszty eksploatacji urządzenia, a więc pobór prądu, ceny i częstotliwość wymiany filtrów
 • poziom hałasu jaki generuje oczyszczacz
 • dodatkowe funkcje takie jak tryb automatyczny i tryb nocny, sygnalizacja o konieczności wymiany filtra, programator czasowy.
 • stosunek jakości do ceny, wielkość i wygląd
I w ten oto sposób zamieszkał z nami Roger - oczyszczacz powietrza szwajcarskiej firmy Stadler Form. Dlaczego właśnie on? O tym poniżej.

Oczyszczacz powietrza dla alergików Roger Stadler Form

Gwarancją skuteczności Rogera (i innych oczyszczaczy powietrza) są filtry. Roger Stadler Form . posiada:
 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, sierść zwierząt domowych, fragmenty naskórka i cząsteczki kurzu
 • system Dual Filter ™, będący połączeniem filtra HEPA i filtra z węglem aktywnym. Filtr HEPA usuwa z powietrza nie tylko alergeny takie jak kurz, pyłki czy zarodniki grzybów i pierwotniaków, ale też obecne w smogu pyły zawieszone (PM2.5, PM10) oraz wirusy i bakterie. Filtr z węglem aktywnym absorbuje gazy obecne w powietrzu - nieprzyjemne zapachy, dym tytoniowy, formaldehyd, toluen, lotne związki organiczne itp. Filtr Dual Filter  powinien być regularnie wymieniany, jego żywotność wynosi od 8 do 12 miesięcy. O konieczności wymiany informuje kontrolka HEPA Reset
Zamontowane w urządzeniu filtry zatrzymują  co najmniej 99,97%  zanieczyszczeń  o wielkości 0,3 mikrometra, dzięki temu oddycham czystym, wolnym od alergenów powietrzem.

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA przeznaczony jest nie tylko dla alergików, ale głównie z myślą o nas został skonstruowany. To m.in. stąd wynika jego bardzo wysoka wydajność
 • w pomieszczeniach o powierzchni do 44m² wymienia powietrze pięciokrotnie w ciągu jednej godziny
 • w pomieszczeniach o powierzchni od 44 do 74m² wymienia powietrze trzykrotnie  w ciągu jednej godziny.
Kolejnymi atutami tego modelu są wbudowany czujnik gazu i czujnik PM 2,5 oraz  tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dostosowuje poziom wydajności pracy do aktualnego stanu jakości powietrza. Jeśli stan powietrza się pogorszy, Roger zaczyna pracować z większą wydajnością.
O tym jaką aktualnie mamy jakość powietrza w pomieszczeniu wiemy, dzięki wskaźnikowi jakości powietrza. Jest to dioda, której kolor zmienia się w zależności od stopnia zanieczyszczenia

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Ponieważ zamierzaliśmy ustawić oczyszczacz w sypialni bardzo istotne były dla nas także takie aspekty jak: poziom hałasu, możliwość zaprogramowania czasu pracy i tryb nocny. Oczyszczacz Stadler Form Roger posiada 5 poziomów pracy:
 • na poziomie 1 i w trybie nocnym Roger jest bardzo, bardzo cichy, zupełnie nie słychać, że pracuje, tym samym doskonale sprawdza się w pokoju dziecka czy sypialni
 • na poziomie 2 wydaje z siebie delikatny, niemal niesłyszalny szum, trzeba stanąć bardzo blisko oczyszczacza, aby go usłyszeć
 • poziom 3 - urządzenie cichutko szumi, ale nie przeszkadza to w zasypianiu.
 • poziom 4 i poziom 5  - szum wydawany przez urządzenie jest dobrze słyszalny, na poziomie 5 określiłabym go jako głośny. Te tryby pracy wykorzystuję do szybkiego oczyszczania powietrza lub neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, kiedy np. mamy jako gości nałogowych palaczy lub zdarzy mi się coś przypalić w kuchni. Wystarczy dosłownie 7-10 minut pracy na najwyższych obrotach, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
 • w trybie nocnym diody informujące o jakości powietrza są przyciemniane (można je także całkowicie wyłączyć), nie słychać, że sprzęt pracuje. 
 • programator czasowy (timer) pozwala określić czas, po jakim urządzenia samo się wyłączy. 

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu

Usytuowanie oczyszcza powietrza w pomieszczeniu ma duży wpływ na jego wydajność i skuteczność działania. Powinien być ustawiony w miejscu, gdzie następuje przepływ powietrza, najlepiej w pobliżu okna, dzięki temu łatwiej wychwytuje zanieczyszczenia, które wnikają do mieszkania.
W sypialni optymalnym rozwiązaniem byłoby ustawienie urządzenia pomiędzy oknem a łóżkiem. Oczyszczacz nie powinien stać za szafkami czy we wnękach, utrudnia to bowiem obieg powietrza i zmniejsza skuteczność urządzenia.

JAk-wybrac-oczyszczacz=powietrza-dla-alergika

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do domu

Ponieważ w okolicy gdzie mieszkamy przebiega dość ruchliwa ulica, a na dodatek trwa budowa osiedla mieszkaniowego, nasz oczyszczacz pracuje niemal non stop. Dzięki temu w mieszkaniu, jest znacznie mniej kurzu, który dotychczas w tempie błyskawicznym pojawiał się po otwarciu okna. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zniknęły też nieprzyjemne zapachy nikotyny i oraz "aromaty" smażonych potraw.
Jednak najważniejsze jest to, że budząc się rano nie kicham, nie łzawią mi oczy i mogę swobodnie oddychać, mimo tego, że trwa okres pylenia wielu roślin.
W przypadku tego modelu na pochwałę zasługuje także prostota obsługi. Czytelny panel sterowania z ikongrafikami nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy technicznej. Urządzenie można też wygodnie przenosić do innych pomieszczeń, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Dane techniczne ze strony Stadler Form

 • 5 poziomów prędkości
 • maksymalna wielkość pomieszczenia do którego jest przeznaczony: 74m² /185 m³
 • wydajność: 521 CADR (współczynnik dostarczania czystego powietrza) - urządzenie w ciągu jednej godziny przepompowuje 521 metrów sześciennych powietrza.
 • moc: od 6 W (najmniejsza prędkość) do 100 W (największa prędkość)
 • poziom hałasu: 30 dB (najmniejsza prędkość) – 65 dB (największa prędkość)
 • wskaźnik jakości powietrza
 • tryb automatyczny
 • tryb nocny
 • HEPA RESET – przypomnienie o wymianie filtra
 • timer: od 1 do 7 godzin
 • czujnik gazu i cząstek PM 2,5
 • wymiary: 420 x 500 x 200 mm
 • waga: 7,9kg

Źródła:
1. Dane techniczne oczyszczacza Roger Stadler Form ze strony producenta www.stadler-form.pl
2. Alergeny wziewne, dr med. Monika Świerczyńska-Krępa

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

I już wiecie jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika

Komentarze

 1. dobry oczyszczacz, polecam rzeczywiście, bardzo mocno i dobrze filtruje że po kwadransie jest różnica w zapachu i jakości powietrza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, zanim się na niego zdecydowaliśmy sprawdziliśmy opinie znajomych i sporo czytaliśmy o oczyszczaczach. Z dostępnych na polskim rynku ten jest jednym z najlepszych

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy ten sam! Jestem bardzo z niego zadowolona. Nasza jakość snu soe bardzo poprawiła odkąd u nas,, stoi"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w mojej opinii najlepszy z dostępnych w Polsce oczyszczacy

   Usuń
 4. Ten model jest świetny. Trochę kosztuje, ale jest wart swojej ceny. Moja mała śpi po nim 6 godzin bez przerwy, nie sądziłam że się to kiedyś uda :) tak dobrze i lekko jej się oddycha że się nie budzi bez potrzeby

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas Stadler poprawia naszą jakość powietrza w mieszkaniu. Niezawodny sprzęt na lata.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych