Jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika

Oczyszczacz powietrza Stadler Form Roger - opinie użytkownika


Nad tym jakim powietrzem oddychamy zaczynamy zastanawiać się najczęściej późną jesienią i zimą, kiedy w mediach słyszymy o smogu. To wtedy właśnie najchętniej kupujemy oczyszczacze powietrza. Warto jednak pamiętać, że te stosunkowo niewielkie urządzenia doskonale oczyszczają powietrze także z kurzu, pyłków, wirusów i bakterii oraz niwelują nieprzyjemne zapachy, w tym zapach nikotyny,  detergentów czy smażonej ryby. Wiele modeli posiada również wbudowany czujnik gazu i czujnik cząstek PM 2,5

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Alergie stały się w XX i XXI wieku dolegliwością powszechną. O ile w przypadku alergii pokarmowych możemy wykluczyć z diety uczulające nas produkty, to jeśli chodzi o alergie wziewne sprawa nie jest już taka prosta. Pyłki roślin, roztocza kurzu domowego czy pleśni atakują nasz organizm niezależnie od pory roku.
Wiosną i latem najczęściej uczulają pyłki traw, chwastów i drzew. Przez cały rok jesteśmy narażeni na kontakt z obecnymi w domowym kurzu odchodami roztoczy oraz alergenami pleśni. Do rozwoju pleśni przyczyniają się m.in. zła wentylacja, suszenie w mieszkaniu wyjętych z pralki ubrań i hodowla kwiatów doniczkowych. Reakcja na niektóre z nich np. alergeny Aspergillus Fumigatus może powodować uszkodzenie płuc, a długotrwałe narażenie  organizmu na czynniki uczulające często skutkuje chorobami układu oddechowego i rozwojem astmy.
Aby pozbyć się dokuczliwych objawów - kichania, drapania w gardle, zaczerwienienia i łzawienia oczu czy problemów z oddychaniem powinniśmy zadbać o jakość powietrza w domu. Jestem alergikiem i dobrze wiem, jak męczące i nieprzyjemne są skutki kontaktu z alergenami. Żałuję, że na zakup oczyszczacza zdecydowaliśmy się tak późno. Oddychanie czystym powietrzem - latem wolnym od pyłków, a zimą od smogu to - uwierzcie mi - cudowne uczucie.

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać

Decyzje o zakupię oczyszczacza powietrza podejmowaliśmy dość długo, czytając opinie na forach i pytając o zdanie znajomych, którzy korzystają z oczyszczaczy.  Zależało nam na urządzeniu, które nie tylko będzie spełniało nasze oczekiwania w zakresie skuteczności, ale też nie będzie zajmowało zbyt wiele miejsca, a przy tym będzie ciche, energooszczędne i.... ładne.
Kierowaliśmy się takimi kryteriami jak:
 • wydajność - czyli wskaźnik CADR, im wyższy tym szybciej następuje wymiana powietrza.
 • wielkość i kubatura pomieszczenia, do którego jest przeznaczony. To bardzo istotny parametr, pomieszczenia o tej samej powierzchni np. 30 metrów kwadratowych będą miały w zależności od wysokości różną kubaturę.
 • skuteczność wychwytywania zanieczyszczeń
 • koszty eksploatacji urządzenia, a więc pobór prądu, ceny i częstotliwość wymiany filtrów
 • poziom hałasu jaki generuje oczyszczacz
 • dodatkowe funkcje takie jak tryb automatyczny i tryb nocny, sygnalizacja o konieczności wymiany filtra, programator czasowy.
 • stosunek jakości do ceny, wielkość i wygląd
I w ten oto sposób zamieszkał z nami Roger - oczyszczacz powietrza szwajcarskiej firmy Stadler Form. Dlaczego właśnie on? O tym poniżej.

Oczyszczacz powietrza dla alergików Roger Stadler Form

Gwarancją skuteczności Rogera (i innych oczyszczaczy powietrza) są filtry. Roger Stadler Form . posiada:
 • filtr wstępny, który zatrzymuje duże zanieczyszczenia, sierść zwierząt domowych, fragmenty naskórka i cząsteczki kurzu
 • system Dual Filter ™, będący połączeniem filtra HEPA i filtra z węglem aktywnym. Filtr HEPA usuwa z powietrza nie tylko alergeny takie jak kurz, pyłki czy zarodniki grzybów i pierwotniaków, ale też obecne w smogu pyły zawieszone (PM2.5, PM10) oraz wirusy i bakterie. Filtr z węglem aktywnym absorbuje gazy obecne w powietrzu - nieprzyjemne zapachy, dym tytoniowy, formaldehyd, toluen, lotne związki organiczne itp. Filtr Dual Filter  powinien być regularnie wymieniany, jego żywotność wynosi od 8 do 12 miesięcy. O konieczności wymiany informuje kontrolka HEPA Reset
Zamontowane w urządzeniu filtry zatrzymują  co najmniej 99,97%  zanieczyszczeń  o wielkości 0,3 mikrometra, dzięki temu oddycham czystym, wolnym od alergenów powietrzem.

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA przeznaczony jest nie tylko dla alergików, ale głównie z myślą o nas został skonstruowany. To m.in. stąd wynika jego bardzo wysoka wydajność
 • w pomieszczeniach o powierzchni do 44m² wymienia powietrze pięciokrotnie w ciągu jednej godziny
 • w pomieszczeniach o powierzchni od 44 do 74m² wymienia powietrze trzykrotnie  w ciągu jednej godziny.
Kolejnymi atutami tego modelu są wbudowany czujnik gazu i czujnik PM 2,5 oraz  tryb automatyczny, w którym urządzenie samo dostosowuje poziom wydajności pracy do aktualnego stanu jakości powietrza. Jeśli stan powietrza się pogorszy, Roger zaczyna pracować z większą wydajnością.
O tym jaką aktualnie mamy jakość powietrza w pomieszczeniu wiemy, dzięki wskaźnikowi jakości powietrza. Jest to dioda, której kolor zmienia się w zależności od stopnia zanieczyszczenia

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Ponieważ zamierzaliśmy ustawić oczyszczacz w sypialni bardzo istotne były dla nas także takie aspekty jak: poziom hałasu, możliwość zaprogramowania czasu pracy i tryb nocny. Oczyszczacz Stadler Form Roger posiada 5 poziomów pracy:
 • na poziomie 1 i w trybie nocnym Roger jest bardzo, bardzo cichy, zupełnie nie słychać, że pracuje, tym samym doskonale sprawdza się w pokoju dziecka czy sypialni
 • na poziomie 2 wydaje z siebie delikatny, niemal niesłyszalny szum, trzeba stanąć bardzo blisko oczyszczacza, aby go usłyszeć
 • poziom 3 - urządzenie cichutko szumi, ale nie przeszkadza to w zasypianiu.
 • poziom 4 i poziom 5  - szum wydawany przez urządzenie jest dobrze słyszalny, na poziomie 5 określiłabym go jako głośny. Te tryby pracy wykorzystuję do szybkiego oczyszczania powietrza lub neutralizacji nieprzyjemnych zapachów, kiedy np. mamy jako gości nałogowych palaczy lub zdarzy mi się coś przypalić w kuchni. Wystarczy dosłownie 7-10 minut pracy na najwyższych obrotach, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.
 • w trybie nocnym diody informujące o jakości powietrza są przyciemniane (można je także całkowicie wyłączyć), nie słychać, że sprzęt pracuje. 
 • programator czasowy (timer) pozwala określić czas, po jakim urządzenia samo się wyłączy. 

Gdzie ustawić oczyszczacz powietrza w mieszkaniu

Usytuowanie oczyszcza powietrza w pomieszczeniu ma duży wpływ na jego wydajność i skuteczność działania. Powinien być ustawiony w miejscu, gdzie następuje przepływ powietrza, najlepiej w pobliżu okna, dzięki temu łatwiej wychwytuje zanieczyszczenia, które wnikają do mieszkania.
W sypialni optymalnym rozwiązaniem byłoby ustawienie urządzenia pomiędzy oknem a łóżkiem. Oczyszczacz nie powinien stać za szafkami czy we wnękach, utrudnia to bowiem obieg powietrza i zmniejsza skuteczność urządzenia.

JAk-wybrac-oczyszczacz=powietrza-dla-alergika

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do domu

Ponieważ w okolicy gdzie mieszkamy przebiega dość ruchliwa ulica, a na dodatek trwa budowa osiedla mieszkaniowego, nasz oczyszczacz pracuje niemal non stop. Dzięki temu w mieszkaniu, jest znacznie mniej kurzu, który dotychczas w tempie błyskawicznym pojawiał się po otwarciu okna. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki zniknęły też nieprzyjemne zapachy nikotyny i oraz "aromaty" smażonych potraw.
Jednak najważniejsze jest to, że budząc się rano nie kicham, nie łzawią mi oczy i mogę swobodnie oddychać, mimo tego, że trwa okres pylenia wielu roślin.
W przypadku tego modelu na pochwałę zasługuje także prostota obsługi. Czytelny panel sterowania z ikongrafikami nie wymaga od użytkownika zaawansowanej wiedzy technicznej. Urządzenie można też wygodnie przenosić do innych pomieszczeń, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

Dane techniczne ze strony Stadler Form

 • 5 poziomów prędkości
 • maksymalna wielkość pomieszczenia do którego jest przeznaczony: 74m² /185 m³
 • wydajność: 521 CADR (współczynnik dostarczania czystego powietrza) - urządzenie w ciągu jednej godziny przepompowuje 521 metrów sześciennych powietrza.
 • moc: od 6 W (najmniejsza prędkość) do 100 W (największa prędkość)
 • poziom hałasu: 30 dB (najmniejsza prędkość) – 65 dB (największa prędkość)
 • wskaźnik jakości powietrza
 • tryb automatyczny
 • tryb nocny
 • HEPA RESET – przypomnienie o wymianie filtra
 • timer: od 1 do 7 godzin
 • czujnik gazu i cząstek PM 2,5
 • wymiary: 420 x 500 x 200 mm
 • waga: 7,9kg

Źródła:
1. Dane techniczne oczyszczacza Roger Stadler Form ze strony producenta www.stadler-form.pl
2. Alergeny wziewne, dr med. Monika Świerczyńska-Krępa

Jak-wybrac-oczyszczacz-powietrza-dla-alergika

I już wiecie jak wybrać oczyszczacz powietrza dla alergika

Komentarze

 1. dobry oczyszczacz, polecam rzeczywiście, bardzo mocno i dobrze filtruje że po kwadransie jest różnica w zapachu i jakości powietrza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się, zanim się na niego zdecydowaliśmy sprawdziliśmy opinie znajomych i sporo czytaliśmy o oczyszczaczach. Z dostępnych na polskim rynku ten jest jednym z najlepszych

   Usuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mamy ten sam! Jestem bardzo z niego zadowolona. Nasza jakość snu soe bardzo poprawiła odkąd u nas,, stoi"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w mojej opinii najlepszy z dostępnych w Polsce oczyszczacy

   Usuń
 4. Ten model jest świetny. Trochę kosztuje, ale jest wart swojej ceny. Moja mała śpi po nim 6 godzin bez przerwy, nie sądziłam że się to kiedyś uda :) tak dobrze i lekko jej się oddycha że się nie budzi bez potrzeby

  OdpowiedzUsuń
 5. U nas Stadler poprawia naszą jakość powietrza w mieszkaniu. Niezawodny sprzęt na lata.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: