Chlebek turecki żulik

Chlebek turecki żulik

 - przepis na tradycyjny słodki chleb


Chlebek turecki żulik nawiązuje nazwą i składnikami do pysznych tureckich wypieków. Żulik to tradycyjny chleb regionalny, bardzo popularny w Łodzi i okolicach. Miękki, wilgotny i cudownie pachnący chleb turecki smakuje każdemu, a dzieci wprost za nim przepadają. Ciemny kolor i niesamowity, lekko karmelowy smak zawdzięcza dodatkowi melasy i kawy zbożowej.
Przepis na chlebek turecki z bakaliami należy do tych najprostszych, nawet nasza 11-letnia sąsiadka potrafi przygotować samodzielnie ten słodki chleb z rodzynkami

Chlebek-turecki-zulik

Chlebek turecki żulik - składniki 

proporcje na keksówkę o wymiarach 26x12 cm
  • 380 g maki pszennej chlebowej (typ 750)
  • 7 g suchych drożdży lub 15-20 g świeżych drożdży
  • 1 szklanka mleka, w wersji wegańskiej mleko roślinne
  • 5 łyżek melasy, najlepiej z karobu
  • 2 łyżeczki brązowego cukru
  • 3 łyżeczki kawy zbożowej
  • 30 g masła, można użyć roślinnego
  • 80 g rodzynek
  • 50 g drobno posiekanych migdałów lub orzechów
  • pół łyżeczki soli

Do posmarowania chlebka tureckiego

  • 1 jajko rozbełtane i wymieszane z 2 łyżkami mleka


Do wypieku chlebka tureckiego najlepiej sprawdza się melasa z karobu, jest znaczniej bardziej aromatyczna niż melasa z buraków cukrowych. Użycie miodu zamiast melasy, zmienia niestety smak i to w mojej opinii na niekorzyść.
Zamiast mąki chlebowej używam czasami mąki pszennej uniwersalnej, wtedy żulik bardziej przypomina chałkę.
Do chlebka staram się dodawać rodzynki bez środków konserwujących i przeciwutleniaczy - będąc w sklepie zwróćcie więc uwagę na skład, a jeśli macie taką możliwość to wybierzcie  rodzynki korynckie.

Chlebek turecki żulik - przepis

Rozczyn drożdżowy: Świeże drożdże rozcieram z cukrem. Dodaję 3-4 łyżki letniego mleka, czubatą łyżkę mąki, rozcieram, żeby nie było grudek i odstawiam na około 15-20 minut w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Mleko lekko podgrzewam, dodaję melasę i masło, mieszam aż się rozpuszczą i pozostawiam na kuchennym blacie do chwili, aż będzie letnie.

Mąkę przesiewam przez sitko. Do mąki dodaję rozczyn drożdżowy lub suche drożdże, mleko z melasą, sól, kawę zbożową i wyrabiam miękkie jednolite ciasto. Zajmuje to około 10-15 minut. Kiedy ciasto zaczyna odchodzić od ścianek misy miksera, dodaję rodzynki i orzechy, a czasem także kandyzowaną skórkę pomarańczową. Wyrabiam ciasto na chleb turecki jeszcze około 1 minuty.
Z ciasto formuję kulę, przekładam do obsypanej mąką miski i odstawiam na około 90 minut w ciepłe miejsce. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

Wyrośnięte ciast przekładam na oprószoną mąką stolnicę, formuję podłużny bochenek i przekładam go do natłuszczonej masłem i oprószonej mąką foremki o wymiarach 12x24 cm. Pozostawiam chlebek do wyrośnięci na około 40 minut.

Przed wstawieniem do piekarnika wierzch chleba smaruję jajem roztrzepanym z dwoma łyżkami mleka. Piekę w temperaturze 190 stopni przez 35-45 minut, do tzw. suchego patyczka. Upieczony chleb wyjmuję z foremki i studzę na kratce. Z tego ciasta można też upiec bułeczki tureckie - czas pieczenia wynosi wówczas 20 minut.

Chlebek-turecki-zulik

Ciekawostki o chlebku tureckim

Żulik zyskał w Łodzi sławę w latach 60-tych XX wieku, prawdopodobnie dzięki Piekarni Tureckiej prowadzonej przez Mehmeta Nuri Fazli Oglu. Mehmet Nuri Fazli Oglu pochodził z rodziny o tradycjach piekarskich. Do Polski przyjechał jako dziecko wraz ze swoim ojcem - także piekarzem w 1931 roku. W latach 50-tych, po przeprowadzce z Zamościa do Łodzi, otworzył Piekarnię Turecką. Łodzianie zwykli mawiać, że idą "do Turka". Nasi znajomi potwierdzają, że w Piekarni Tureckiej przy ul. Pomorskiej 17 (dawniej ul. Nowotki) zawsze ustawiały się długie kolejki, a pieczywo nie miało sobie równych, zwłaszcza nieduże ciemne chlebki pełne rodzynek nazywane chlebkami tureckimi.
W późniejszych latach żulik zaczęły wypiekać także inne łódzkie piekarnie. Do dziś mieszkańcy dyskutują gdzie można było kupić najlepszy chlebek turecki.

Synami Mehmeta Nuri Fazli Oglu są znany reżyser filmowy i scenarzysta Feridun Erol, współtwórca formacji Skautów Piwnych, która przerodziła się w Polską Partię Przyjaciół Piwa oraz Jakub Erol, grafik, autor plakatów, zaliczany do tzw. polskiej szkoły plakatu.

Ps. Dostępny w wieli warszawskich piekarniach chleb turecki, w żaden sposób nie przypomina smakiem chlebka tureckiego żulik. To zupełnie inne pieczywo.

Na zdjęciu poniżej Mehmet Nuri Fazli Oglu z żoną w piekarni w Zamościu, zdjęcie z Archiwum Państwowego w Zamościu

Chlebek-turecki-zulik

Chlebek turecki żulik

Komentarze

  1. Muszę go upiec! Ciekawa jestem jak smakuje...
    Ale piekarnia była w Łodzi, a zdjęcie jest z Zamościa. Domyślam się, że tam się przenieśli?
    Mehmet Nuri Fazli Oglu na zdjęciu wcale nie jest podobny do Turka...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, w okresie międzywojennym Zamość i okolice były jednym największych skupisk Turków mieszkających w Polsce. Na Zamojszczyźnie mieszkali głównie Turcy pochodzący z regionu Rize (to tam, gdzie uprawia się turecką herbatę)

      Usuń
  2. Coś takiego szukalam! Dziękuke i zapisuje.

    OdpowiedzUsuń
  3. Żulik, jakie było moje zdziwienie, że to również nazwa wypieku :-) Babcia mojego męża mówiła na małych chłopców "żuliki" ;-) A wracając do ciasta, wyśmienite dodatki... mam słoik melasy karobowej, może upiekę takiego żulika? ... ale to już po świętach, bo nie przejemy, hahaha

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo podoba mi się nazwa i sam wypiek. Orientalny do mnie przemawia. Mam nadzieję, że nie zawalę niczego jak spróbuję to zrobić.

    OdpowiedzUsuń
  5. ciekawa nazwa i smak musi być ciekawy, będę musiała spróbować zrobić :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zaintrygował mnie ten chlebek!
    Nazwa i przepis super :)

    Chyba zrobię w najbliższym czasie :*

    OdpowiedzUsuń
  7. Och, pamiętam żulik z dzieciństwa :D Babacia czasami kupowała bochenek w piekarni i zajadaliśmy go z masłem :) to były też najbardziej porządane kanapki do szkoły. Sama nigdy nie robiłam, bo jakoś już się nie lubimy z rodzynkami w wypiekach ale upiekę z ciekawości, domownicy z pewnością się ucieszą :) Dzięki za przepis! ♥

    OdpowiedzUsuń
  8. Ooo widzę kolejna, pyszna propozycję na świąteczny stół!❤️❤️❤️ Brawo Ty!❤️ Z pewnością super smakuje! Bo wygląda obłędnie!❤️

    OdpowiedzUsuń
  9. Ja po prostu muszę zrobić ten chlebek. Przypomniałaś mi smak dzieciństwa. Pochodzę z Łodzi. Zawsze uwielbiałam żulik. I tak masz racje, do dziś trwaja dyskusje która piekarnia robiła najlepszy...

    OdpowiedzUsuń
  10. Jakieś pojemności jest szklanka?

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: