Ciasto pomarańczowe z migdałami

Ciasto pomarańczowe z migdałami

przepis na ciasto z pulpy z wyciskarki


Ciasto pomarańczowe z migdałami i cynamonem smakuje obłędnie o każdej porze roku. Jesienią i zimą dodaję do niego dużą szczyptę goździków, a czasami likier pomarańczowy. Także smażona skórka pomarańczowa świetnie podkreśla jego smak.

Ciasto-pomaranczowe-z-migdalami
Ciasto pomarańczowe z migdałami przepis Cztery Fajery

Ciasto z pulpy pomarańczowej z wyciskarki to nasz sposób na to, aby uniknąć marnowania żywności. Pijemy bardzo dużo soków, wyciskamy je prawie codziennie, ale po przygotowaniu soków pozostaje nam pulpa, którą można wykorzystać na tysiące sposób - przepis na ciasto pomarańczowe jest jednym z nich. W przypadku wytłoczyn z mojej wyciskarki - Ronic Zyle WSJ Semi professional pulpa jest bardzo dobrze odciśnięta, dlatego aby uzyskać odpowiednią konsystencję masy pomarańczowej dodaję do niej niewielką ilość soku pomarańczowego. W wersji dla dorosłych sok pomarańczowy można częściowo zastąpić domowym likierem pomarańczowym albo francuskim Cointreau czy sycylijskim Arancello. Wówczas dodajemy 30 ml soku i 30 ml likieru pomarańczowego.

Ciasto-pomaranczowe z-migdalami

Ciasto pomarańczowe z migdałami - składniki

- proporcje na tortownicę o średnicy 20-22 cm lub keksówkę o wymiarach 30x10 cm
wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej
  • 2 jajka
  • 200 g cukru pudru
  • 125 ml oleju - słonecznikowy, rzepakowy lub winogronowy
  • 3-4 krople aromatu pomarańczowego
  • 240 g pulpy pomarańczowej z wyciskarki
  • 60-70 ml soku wyciśniętego z pomarańczy
  • 50-75 g bardzo drobno posiekanych lub zmielonych migdałów
  • 200 g mąki pszennej tortowej lub uniwersalnej
  • 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
  • 1 płaska łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 łyżeczka cynamonu, ale można więcej
  • duża szczypta soli
  • cukier puder i płatki migdałów lub lukier i smażona skórka pomarańczowa do dekoracji

Ciasto pomarańczowe z migdałami przepis

Pulpę pomarańczową blenduję z sokiem pomarańczowym do chwili uzyskania jednolitej, gładkiej konsystencji.

Jajka ubijam na najwyższych obrotach miksera na jasną, puszystą masę. Nie przerywając ubijania dodaję cukier i miksuję, aż powstanie gładki krem. Cały czas ubijając wlewam powoli, wąską strużką olej. Na koniec dodaję 3-4 krople aromatu pomarańczowego i miksuję jeszcze kilka sekund.

Do powstałej masy dodaję zblendowaną pulpę pomarańczową i bardzo drobno posiekane lub zmielone migdały. Całość delikatnie mieszam

Mąkę mieszam z cynamonem, proszkiem do pieczenia, sodą i szczyptą soli. Przesiewam mąkę do masy jajeczno pomarańczowej i mieszam szpatułką do uzyskania jednolitej konsystencji.

Dno formę o średnicy 20-22 cm wykładam papierem do pieczenia, a boki smaruję cieniutko masłem i obsypuję mąką krupczatką lub tartą bułką.  Przelewam ciasto do formy i piekę w temperaturze 150 -160 stopni, grzałka góra - dół przez około 60 minut lub do tzw. suchego patyczka.

Ciasto-pomaranczowe-z-migdalami
Ciasto pomarańczowe z migdałami

Komentarze

  1. Wow! Ciasto wygląda obłędnie. Nie mam wyciskarki do soków, tylko taką małą ręczną. Więc nie wiem, czy chce mi się bawić w takie wyciskanie tylko do zrobienia ciasta. Jednak taki pomysł na wykorzystywanie resztek z wyciskania jest świetny. A ja takie lubię najbardziej :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wyciskarka umożliwia przygotowanie nie tylko soków, ale też surówek, mleka roślinnego i przecierów.

      Usuń
  2. Fascynujący pomysł powiem szczerze, ale czy przed użyciem nie trzeba tego posiekać? Mam wyciskarkę i czasami jest trochę takich własnie odpadów ale częściej z melonów, gruszek, nawet arbuza... Ciekawe czy to też by się nadało. Tak, czy tak pomysł genialny!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja blenduję pulpę z dodatkiem niewielkiej ilości soku. Moja wyciskarka tłoczy soki dosłownie do ostatniej kropelki. Przy okazji podsunęłaś mi pomysł na ciasto melonowe - ciekawa jestem jak wyjdzie :)

      Usuń
  3. Jestem pod wrażeniem Twojego pomysłu :) my też pijemy dużo soków u faktycznie tej pulpy jest sporo. Ciasto wydlada obłędnie i aż się wierzyć z czego jest zrobione :) rewelacja :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciasta to tylko jeden z pomysłów na wykorzystanie pulpy. Super wychodzą też kotleciki owarzywne

      Usuń
  4. Chcę wielki kawał!
    To ciasto musi być aromatyczne, pełne orzeźwiających smaków.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kusisz mnie tym ciastem baaaardzo ;)
    Wyciskarki niestety nie mam, padła ostatnio ku mojej rozpaczy :( Zbieram się żeby kupić, a wtedy upiekę to mega smakowite ciacho!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak będziesz wybierała wyciskarkę, to serdecznie polecam model z którego korzystam. Sam się myje, więc odpada problem z czyszczeniem. Doskonale radzi sobie też z wyciskaniem soków z każdego rodzaju produktów

      Usuń
  6. Takie ciacho o tej porze na pokuszenie :) Pomarańcze uwielbiam, wykorzystuję cale ich dobrodziejstwo, nawet skórkę. Świetny pomysł, przepis zapisany, będzie wielokrotnie przeze mnie uskuteczniany :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Jestem zaskoczona pomysłem. Genialny! Nie wpadłabym na taki. Muszę spróbować.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pulpy można przygotować bardzo dużo smacznych i zdrowych potraw. Ogranicza nas tylko kreatywność. Przy okazji nic się nie marnuje

      Usuń
  8. Do wyciskarki się na razie przymierzam. Jak ją nabędę to na bank wykorzystam ☺️ Świetny pomysł ☺️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To nasza druga wyciskarka i nie wyobrażam sobie, abym nie miała tego sprzętu.

      Usuń
  9. Świetny przepis i pomysł na wykorzystanie wytłoczyn po sokach, nic się nie marnuje!

    OdpowiedzUsuń
  10. Świetna propozycja na wykorzystanie pulpy z pomarańczy. Ciasto aromatyczne puszyste, doskonałe. Piekłam 60 minut w temperaturze 165°. Polecam




    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękujemy za miłe słowa, staram się nie marnować jedzenia, więc takich przepisów znajdziesz na blogu więcej :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: