Curry z ziemniakami

Curry z ziemniakami

oryginalny indyjski przepis na aloo curry


Curry z ziemniakami jest jednym z tych przepisów, które ratują mi życie, kiedy mamy niespodziewanych gości, a w lodówce akurat puste półki. Ten prosty, niedrogi i sycący posiłek przygotowuję w około 30-40 minut. Wegetariańskie curry z ziemniaków znakomicie smakuje samo, ale można je podać z ryżem lub ze świeżo upieczonym indyjskim chlebem, np. takim jak chleb naan z patelni
Jeśli lubicie potrawy o bardzo pikantnym i wyrazistym smaku możecie podwoić ilość przypraw lub dodać czerwoną pastę curry. Mięsożercy mogą też dodać pokrojony w kostkę i podsmażony filet z kurczaka.

Proste curry z ziemniakami jest dla Hindusa tym samym, czym makaron i pizza dla Włocha. Klasyczny przepis domowej kuchni indyjskiej, którego nawet nie musiałam dostosowywać do polskich warunków, bo wszystkie składniki znajdziecie w najbliższym sklepie spożywczym. Takie curry będzie umiał zrobić każdy.
Najwygodniej przygotować je na głębokiej patelni, dzięki temu szybciej odparujecie nadmiar płynu, jeśli chcecie uzyskać gęsto konsystencję.

Curry-z-ziemniakami
Prosty przepis na curry z ziemniakami

Curry z ziemniakami

  • 3 łyżki oleju 
  • 3 ząbki czosnku drobno posiekane 
  • 1 średniej wielkości cebula  
  • 2-3 duże pomidory lub 1 puszka krojonych pomidorów
  • 2 łyżki stołowe koncentratu pomidorowego 
  • 3-5 średnich ziemniaków
  • 1 szklanka wody lub 2, jeśli curry bardziej ma przypominać zupę
  • garść posiekanych liści kolendry 
  • sól i pieprz do smaku 
  • Przyprawy: 2 goździki, 1 łyżeczka chili w proszku (można też użyć papryki w płatkach np. tureckiej pul biber); po pół łyżeczki - mielonego cynamonu, mielonego kminu rzymskiego (kumin) i mielonej kolendry; ćwierć łyżeczki kurkumy w proszku, opcjonalnie - 1 płaska łyżeczka suszonych liści kozieradki, 1 łyżeczka garam masala. 
W wielu indyjskich stanach do curry z ziemniakami używa się sproszkowanej kashmiri chili, która nadaje potrawom piękny czerwony kolor. Najbardziej zbliżona w smaku do kaszmirskiego chili jest turecka papryka pul biber.
Kozieradka to nieco zapomniana w Polsce roślina lecznicza, bardzo popularna na Bliskim Wschodzie i w Indiach. Dodaję ją do zup, sałatek, twarożku, makaronu i dań mięsnych. Suszone liście kozieradki tzw. kasuri methi można kupić m.in. w sklepie Kuchnie Świata, kosztują niespełna 3 złote

Curry z ziemniakami

1. Cebulę i czosnek obieram i bardzo drobno siekam. Na patelni rozgrzewam olej, dodaję czosnek i smażę około 40 sekund. Nie ma sensu smażyć dłużej, przypalony czosnek nabrałby gorzkiego smaku. Dodaję przyprawy i posiekaną  cebulę i smażę, często mieszając około 2 minut.

2. Dodaję pokrojone pomidory, mieszam, przykrywam pokrywką i na niewielkim ogniu smażę, aż pomidory się rozpadną.

3. Doprawiam curry przyprawami: kurkumą, chili, goździkami, mieloną kolendrą, cynamonem, kminem rzymskim i ewentualnie garam masala i liśćmi kozieradki. Dodaję koncentrat pomidorowy, pokrojone w kostkę ziemniaki, wlewam 1 lub 2 szklanki wody, mieszam curry i gotuję, pod przykryciem aż ziemniaki będą miękkie.

4. Przed podaniem posypuję posiekaną zieleniną, najczęściej natką kolendry. Do tego curry doskonale pasuje ugotowany na sypko ryż lub płaskie indyjskie chleby. 


 

Curry z ziemniakami - ciekawostki

Curry warzywne na bazie ziemniaków należą do najczęściej przygotowywanych posiłków w wielu indyjskich i pakistańskich domach. Niemal każda rodzina robi je inaczej, więc przepisów na tę potrawę znajdziecie tysiące. To nie jest wykwintne i wyszukane danie, którą zaserwują wam w najmodniejszych indyjskich restauracjach, ale typowy przepis biednej wiejskiej kuchni, udoskonalany przez kolejne pokolenia.
Ziemniaczane curry jadaliśmy w Arabii Saudyjskiej w tanich hinduskich barach dla robotników. Tych samych w których stołowali się najgorzej opłacani pracownicy z Indii, Bangladeszu czy Nepalu. Tam miałam pewność, że się niczym nie podtruję. Żałuję, że nie mogę wam pokazać wyrazu twarzy właścicieli i gości takich knajpek, kiedy wchodziłam tam sama i łamanym hindi pomieszanym z angielskim i arabskim, próbowałam wytłumaczyć co chcę zjeść. Widok był naprawdę bezcenny.
W bogatszej wersji do tego curry możecie dodać pokrojone w kostkę i podsmażone mięso z kurczaka i ciecierzycę.

Curry-z-ziemniakami
Curry z ziemniakami

Komentarze

  1. oOOOO TAK.... to do mnie przemawia, czuję się nad wyraz wychłodzona ,a mój organizm potrzebuje teraz dużo ciepła! Proste jest zawsze najlepsze! Zapisuję wszystko, poczynię!

    OdpowiedzUsuń
  2. O... Tę minę chętnie bym zobaczyła! A tak poważnie to coś dla mnie. Co prawda "prawdziwego" curry nigdy nie jadłam, jakoś się tak złożyło, więc boję się je robić bo nie wiem jak powinno smakować, ale zawsze mogę spróbować tylko bez cynamonu błe...

    OdpowiedzUsuń
  3. Te składniki mówią do mnie ,, wypróbuj naszą kombinację" z przyjemnością skorzystam z Twojego przepisu i sama się przekonam jak smakuje, bo wygląda bardzo apetycznie ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Takie proste dsnia najczęściej są najlepsze. Takiego z samych ziemniaków nigdy nie jadłam. Chętnie zrobię ☺️

    OdpowiedzUsuń
  5. Curry z ziemniakami nigdy nie robiłam. Twój przepis przekonuje mnie do rychłego wykonania. Danie akurat na teraz.

    OdpowiedzUsuń
  6. Tyle cudownych przypraw, aromat tego dania zwabi nawet mięsożercę ;-)

    OdpowiedzUsuń
  7. Wszelkie curry bardzo lubię, takiego z ziemniakami jeszcze nie jadłam. Wygląda bardzo zachęcająco, muszę koniecznie spróbować :)
    Pozdrawiam ciepło, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
  8. Ziemniaki to ja lubię, curry też ale nie za dużo :) ciekawy przepis i chętnie to bym zjadła :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Aż mi zapachniało tymi przyprawami, tym curry. Przepis muszę zapisać. Ale bym sobie zjadła takich pyszności...

    OdpowiedzUsuń
  10. Ależ mam teraz smaczka na taką pyszną miseczkę! Ciekawe czy mój Młody by się skusił?

    OdpowiedzUsuń
  11. Przepis nietypowy, do tej pory robilam curry typowo po indyjsku czyli z ryżem, czasami jak mi się chciało robiłam placuszki nan.Ale jeszcze z ziemniakami nie podawałam

    W tym tygodniu mam ochotę na jakieś dobre egzotyczne jedzenie a curry dawno juz nie jadłam tak wiec postaram się je na dniach przygotować.

    Szczególnie, ze to z przepisu wyglada bardzo apetycznie.

    OdpowiedzUsuń
  12. Jej jakie to musi być dobre, tak apetycznie wygląda

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: