Pączki tureckie lokma

Pączki tureckie lokma

mini pączki bez nadzienia

Pączki tureckie lokma przepis na maleńkie pączusie w sam raz na jeden kęs. Całkowicie odmienne od tych, które dotychczas pojawiły się na blogu CzteryFajery.pl  Pączki liliputki są wilgotne od syropu, aromatyczne i jak  wszystkie tureckie słodycze bardzo słodkie. Lokma jest popularnym dodatkiem do kawy i jednym najbardziej lubianych w Turcji deserów. Przepis na pączki tureckie lokma zawiera jedynie kilka ogólnie dostępnych składników i jest tak prosty do przygotowania, że nikomu nie sprawi kłopotu. Przepis pochodzi z bloga Turecki Sklep

Przepisy na pączki

Pączki wiedeńskie gniazdka 
Pączki na zakwasie 
Pierdnięcie mniszki - pączki katalońskie
Pączki jak z cukierni

Paczki-tureckie-lokma
Lokma - tureckie pączki nasączane syropem

Pączki tureckie - lokma - składniki

  • 2 szklanki mąki pszennej
  • 1 szklanka letniej wody
  • 7 g (jedno opakowanie) suchych drożdży
  • 1 jajko
  • 1 łyżeczka cukru
  • szczypta soli
  • olej do smażenia 
  • jeden z poniższych syropów

Syrop miodowy do pączków tureckich

  • 3/4 szklanki  miodu 
  • opcjonalnie od 80 do 120 ml wody
  • płaska łyżeczka mielonego cynamonu
  • pół szklanki drobno posiekanych albo zmielonych orzechów włoskich lub migdałów
  • opcjonalnie cukier puder do oprószenia skropionych tym syropem pączków
Wszystkie składniki mieszamy razem, w razie potrzeby syrop można lekko podgrzać w rondelku, aby miód się rozpuścił.

Syrop do pączków tureckich

  • 1 szklanka wody
  • 1 szklanka cukru
  • 3 łyżki soku z cytryny
Do rondelka wlewamy wodę i dodajemy cukier. Gotujemy na małym ogniu, aż syrop zgęstnieje. Zajmuje to około 15-20 minut. Dodajemy sok z cytryny i odstawiamy do całkowitego wystudzenia.

Pączki tureckie lokma przepis

1. Na początek zdecydujcie, którym syropem chcecie nasączyć lokme. Syrop cukrowy jest najczęściej stosowany do nasączania pączków tureckich, ale jest bardzo słodki i nie każdemu będzie to odpowiadało. Jeśli zdecydujecie się na syrop cukrowy to od niego rozpoczynamy przygotowania, ponieważ musi mieć czas, aby całkowicie ostygnąć.

2. Do misy miksera wlewam wodę, wsypuję drożdże, cukier  i dwie łyżki mąki, mieszam przez chwilę, aby nie było grudek i odstawiam w ciepłe miejsce na około 15 minut, aby drożdże zaczęły pracować.

3. Do drożdży dodaję mąkę, rozbełtane jajko i sól. Wyrabiam ciasto na niskiej prędkości, około 5 minut, do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji. Przykrywam misę folią spożywczą lub ściereczką i odstawiam w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 60 - 90 minut. Ciasto powinno podwoić swoją objętość.

4. W średniej wielkości rondelku rozgrzewam olej, aż zacznie bąbelkować. Powinien mieć około 175 stopni. Wrzucam mały kawałek ciasta, jeśli skwierczy i zaczyna zmieniać kolor, to znaczy, że olej ma odpowiednią temperaturę i mogę smażyć pączki.

5. Z ciasta odrywam małe kulki i wrzucam do oleju. Smażę ze wszystkich stron na ciemno złoty kolor. Usmażone pączki układam na papierowym ręczniku kuchennym, aby odsączyć nadmiar tłuszczu. A następnie wkładam partiami do syropu cukrowego na około 1 minutę lub układam na płaskim talerzu i skrapiam obficie syropem miodowym. Po skropieniu syropem miodowym, można je dodatkowo oprószyć cukrem pudrem.


Lokma - co to jest

Nazwa tureckich pączków lokma oznacza w dosłownym tłumaczeniu kęs lub ugryzienie. Najstarsze wzmianki o nich pochodzą z XIII wieku. Lokma są też wymieniane w Księdze tysiąca i jednej nocy. W czasach Imperium Osmańskiego były przysmakiem sułtanów, z pałacowych kuchni trafiły innych krajów Bałkańskich, na Bliski Wschód i Kaukaz. W Turcji lokmę można kupić niemal wszędzie, serwowana jest podczas spotkań biznesowych, uroczystości rodzinnych, na weselach i spotkaniach towarzyskich.
Przygotowując pączki tureckie lokma bazowałam na przepisie zamieszczonym na http://www.tureckisklep.pl/blog

Paczki-tureckie-lokma

 Pączki tureckie lokma

Komentarze

  1. Kocham te pączki! I mimoże są tak baaardzo słodkie, to potrafię spałaszować ich z tuzin na raz :D

    OdpowiedzUsuń
  2. Raz jadłam i bardzo mi smakowały mimo ze chyba maja tonę cukru, ale mogę je jeść tak samo jak baklawe mimo ze ocieka cukrem. Wschodnie słodycze są wyjątkowe.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: