Czym zastąpić sól

Czym zastąpić sól

przepisy na mieszanki ziół zamiast soli.


Czym zastąpić sól,  żeby jedzenie nie było mdłe i nadal Ci smakowało? Pewnie tak jak ja, dodajesz sól niemal do wszystkiego co gotujesz - od sałatek, zup i mięsa po ciasta i desery. Z biegiem czasu Twoje kubki smakowe przyzwyczajają się do niej, więc dosypujesz coraz więcej soli. Ale jest na to sposób. Dodaj zioła albo mieszanki ziołowo - przyprawowe - będzie jeszcze smaczniej i o wiele zdrowiej.
Smaku soli nie uda się całkowicie "podrobić", ale możesz znacząco zmniejszyć jej ilość w potrawach, a w wielu przypadkach całkowicie wyeliminować.

czym-zastapic-sol
Mieszanki ziół zamiast soli przepisy.

Czym zastąpić sól - zioła

  • Lubczyk - uważany jest za naturalne magii, dodaję go do rosołu i wielu innych zup.
  • Bazylia - jeden z z podstawowych składników diety śródziemnomorskiej świetnie pasuje do białych serów, pesto, marynat, sosów (zwłaszcza pomidorowych np. bolognese) oraz  zup i sałatek. Mieszanka bazylii z rozmarynem dobrze zastępuje sól w sałatkach.
  • Gałka muszkatołowa - doskonale podkreśla smak zup, sosów oraz pieczonych ziemniaków i dań z kapusty. Nie bój się jej stosować, wystarczy mała szczypta albo dwa pociągnięcia na tarce, aby dodać smaku potrawie. Gałkę muszkatołową dodawaj zawsze w minimalnych ilościach.
  • Estragon - ma słonawy posmak. Pasuje do drobiu, ryb, potraw z jajek, zup na bazie wołowiny i bulionów warzywnych. Możesz go również dodać do sosów sałatkowych. Bardzo szybko traci aromat, dodawaj go więc pod koniec gotowania.
  • Tymianek - pasuje do drobiu, wołowiny i dziczyzny oraz pieczonych warzyw, jednak potrzebuje długiego czasu gotowania, aby uwolnić swój pełny smak. Dobrze łączy się z  rozmarynem, pietruszką, szałwią, cząbrem, oregano, cynamonem i ostrą papryką.
  • Mięta - jest świetnym dodatkiem do sałatek, makaronów lub kaszy bulgur i kuskusu.
  • Rozmaryn - doskonale komponuje się z pieczonym i grillowanym mięsem i warzywami. Niewielkie ilości możesz też dodawać do domowego pieczywa, pizzy, sosu pomidorowego, fasoli, ziemniaków lub potraw z jajek. Rozmaryn ma bardzo intensywny smak, więc dodawaj go ostrożnie
  • Kurkuma wymieszana z imbirem nadaje potrawom smak charakterystyczny dla kuchni indyjskiej. Świetnie komponuje się z ryżem oraz gulaszami warzywnymi. Kurkumę stosuj ostrożniej, jej smak i aromat nasila się podczas gotowania

MIESZANKI ZIÓŁ ZAMIAST SOLI

Samodzielnie przygotowane mieszanki możesz przechowywać w szczelnie zamkniętych szklanych słoiczkach nawet przez rok.

Mieszanka ziół zamiast soli do sałatek, mięsa i zup

  • 5 łyżeczek suszonej (nie prażonej) mielonej cebuli. 
  • po 2 łyżeczki - mielonego suszonego czosnku, mielonej gorczycy i mielonej papryki
  • 1 łyżeczka mielonego chili
  • pół łyżeczki nasion selera 
  • pół łyżeczki mielonego pieprzu
1. Czosnek, cebulę lub inne warzywa i zioła najlepiej ususzyć samodzielnie w suszarce do warzyw lub w nieco bardziej zaawansowanym dehydratorze, w którym możesz suszyć także zioła.
2. Zmiel na proszek ususzoną cebulę i czosnek oraz nasiona selera. Wymieszaj wszystkie składniki i przechowuj w ciemnym miejscu.

Mieszanka ziół zamiast soli do zup i kuchni śródziemnomorskiej

  • po 1 łyżce stołowej -  suszonej bazylii, suszonego tymianku i suszonej natki kolendry
  • po 2 łyżeczki suszonej (nie prażonej) mielonej cebuli i suszonej zmielonej marchewki
  • 1 łyżeczka suszonego zmielonego korzenia pietruszki
  • 1 łyżeczka suszonego mielonego czosnku
  • pół łyżeczki ususzonego zmielonego selera
  • po 1 łyżeczce - mielonej gorczycy,  pieprzu cayenne i mielonej papryki
Zmiel na proszek ususzoną cebulę, seler, czosnek, pietruszkę i zioła. Wymieszaj wszystkie składniki i przechowuj w ciemnym miejscu.

Mieszanka ziół zamiast soli do sosów do makaronu

  • po 1 łyżeczce -  suszonej bazylii, oregano, majeranku, tymianku i koperku
  • po pół łyżeczki - suszonej mielonej cebuli,  mielonego czosnku i mielonego imbiru 
  • duża szczypta suszonej szałwii
Wymieszaj wszystkie składniki.

Na blogu znajdziecie jeszcze jeden przepis na mieszankę przypraw zioła zamiast soli

cztm-zastapic-sol

Chlorek sodu nazywany potocznie solą kuchenną lub solą warzoną zawiera cenny dla organizmu sód, który odpowiada za  prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego oraz nawodnienie organizmu. Jednak zazwyczaj spożywamy kilkukrotnie więcej soli niż powinniśmy, jest bowiem zawarta w wędlinach, pieczywie, konserwach, serach, mleku sojowym i wielu innych produktach. Nadmierne spożycie soli może być niebezpieczne dla zdrowia prowadząc m.in. do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy czy zawału serca.
Zamiast soli kuchennej lub warzonej możesz użyć dostępnej w aptekach soli potasowej, ale w tym przypadku warto wcześniej zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ nadmiar potasu obciąża nerki.
Innym sposobem na ograniczenie soli jest rezygnacja z kupowania wszelkich konserw, zup i sosów typu instant czy gotowych kostek rosołowych. Na zdjęciu sól w obiektywie Karoliny Grabowskiej.

czym-zastapic-sol
 Czym zastąpić sól

Komentarze

  1. Vardzo przydatne kulinarne wskazówki. Faktycznie warto zastąpić sól zdrowszymi zamiennikami. Snakowo na tym nie tracimy, a nasze zdrowie bardzo zyskuje :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie używam soli od kilkunastu lat i nie narzekam na smak potraw, chociaż podając przepis na bloga zawsze uwzględniam w nim sól.

      Usuń
  2. Myślę, że ta sól jednak wcale nie jest taka zła, oczywiście w ograniczonych ilościach - jak niemalże wszystko w życiu. Poza tym bardzo ciekawy wpis.

    OdpowiedzUsuń
  3. W moim rodzinnym domu zawsze mama dawała bardzo dużo soli do jedzenia. Tato trochę mniej, ale i tak jeśli ja gotowałam, to dosalał. Niestety nie udało mi się nigdy wyeliminować soli w kuchni w 100%, ale zgodzę się, że zioła mogą pomóc przynajmniej ją ograniczyć, co też jest fajne :) Od siebie jeszcze dorzucę, że np. w przypadku sałatek czy ryb warto dać trochę mniej soli i doprawić sokiem z cytryny. W sałatkach to daje takiego kopa, że czasem w ogóle już soli nie używam! :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Z chęcią wykorzystam te Twoje przepisy na mieszanki ziół. Sol używam w kuchni, ale nie za dużo. Wybieram też sól himalajską albo kłodawską.

    OdpowiedzUsuń
  5. W wolnej chwili zrobię sobie którąś z mieszanek, tak z ciekawości. Do soli jestem bardzo przywiązana, więc może być mi trudno ją zastąpić (choć np. w zupie fajnie sprawdza się lubczyk).

    OdpowiedzUsuń
  6. Od kilku lat używam takiej gotowej mieszanki ziół - nazywa się właśnie "zioła zamiast soli". Mimo wszystko jednak trochę soli dodaję i tak. W końcu jest jodowana, a poza tym jako elektrolit...

    OdpowiedzUsuń
  7. A ja jednak wolę sól i ona wbrew pozorom niezdrowa nie jest :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo przydatny wpis dla mnie. Od lat bardzo ograniczam sól i stosuje różne zamienniki. Niektóre propozycje są dla mnie kolejną inspiracją😉Super!

    OdpowiedzUsuń
  9. Fajne te wszystkie mieszanki ziołowe, lubię takie do marynaty. Sól naturalna bez chemii jest bardzo potrzebna. Jest przede wszystkim elektrolitem. I należy jej używać, tylko w małych ilościach.
    I tak używam w swojej kuchni sól morską bio, kamienną ciemną bio i sole z ziołami. Natomiast same zioła nigdy mi soli nie zastąpiły, próbowałam.

    OdpowiedzUsuń
  10. No sól lubi moj maz ale zastepujemy ja sosem sojowym :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Wreszcie wszystko w jednym miejscu! Chyba sobie to nawet wydrukuję za pozwoleniem

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja przestawiłam się na sól himalajską, był okres, że unikałam soli jak ognia, teraz solę ale tylko odrobinę a Twoje wskazówki są bardzo przydatne :)

    OdpowiedzUsuń
  13. świetny wpis! tyle znanych alternatyw i tyle nowych! :) lubczyk i nasiona selera wydają mi się smakowo najbardziej zbliżone do soli. No i te mieszanki, świetna sprawa, na pewno skorzystam :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Uwielbiam takie domowe mieszanki przypraw, a zioła wielbię w kuchni! Od kilku lat korzystam z soli himalajskiej, doprawiam również dania sokiem z cytryny. Cenię sobie różnorodność, ale z drugiej strony nie wyobrażam sobie gotowania bez soli, chociaż często korzystam z zamienników :)

    OdpowiedzUsuń
  15. Ja tak mam 🙂 mało soli używam ale za to sporo przypraw 😊 zdrowo! I smacznie!😊

    OdpowiedzUsuń
  16. w zasadzie wydaje mi się, że jest to bardzo dobre pytanie

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: