Indiańska lemoniada

Indiańska lemoniada

przepis na orzeźwiającą sumakadę


Indiańska lemoniada znana też jako sumakada gasi pragnienie z siłą wodospadu. Kwaskowo - słodki, orzeźwiający napój, to najlepsze co możesz przygotować w letni, upalny dzień.
Lemoniadę z sumaka pili Indianie na długo przed tym, zanim w Ameryce pojawili się pierwsi biali osadnicy i poszukiwacze złota. W czasach, kiedy Karol May, który nawiasem mówiąc nigdy na Dzikim Zachodzie nie był, pisał książki o szlachetnym wodzu Apaczów Winnetou,  smak indiańskiej lemoniady znali już niemal wszyscy mieszkańcy Ameryki.

Ten orzeźwiający napój popularny jest także w Turcji i krajach Bliskiego Wschodu. A oni wiedzą co jest dobre na upały. Kiedy termometr za oknem wskazuje 50 stopni ciepła w cieniu, wtedy najlepiej napić się indiańskiej lemoniady.My dodaliśmy do niej także jabłka.

Ps. Sumak to niedroga przyprawa, którą za kilka złotych możesz kupić w sklepach z orientalną żywnością np w tureckisklep.pl

indianska-lemoniada
Orzeźwiająca lemoniada z sumakiem.

Indiańska lemoniada

Syrop z sumaka

  • 2 szklanki wody
  • 1 szklanka cukru lub do smaku, ale możesz też osłodzić lemoniadę melasą winogronową lub miodem.
  • 3 łyżki mielonego sumaka

Lemoniada

  • 1 litr wody gazowanej lub niegazowanej
  • 1 szklanka syropu z sumaka
  • 4 łyżki soku cytryny
  • 1 cytryna pokrojona w kliny
  • 1 Jabłko Grójeckie pokrojone w kliny
  • świeża mięta
indianska-lemoniada

Indiańska lemoniada przepis

1. Przygotuj syrop z sumaka -  na średnim ogniu podgrzewaj wodę z cukrem, do chwili, aż cukier się rozpuści. Pozostaw syrop do lekkiego wystudzenia. Nie zalewaj sumaka wrzątkiem, ponieważ nabierze goryczy.
2. Dodaj sumak, wymieszaj i odstaw pod przykryciem na co najmniej 2 godziny, a najlepiej na całą noc.
3. Przecedź syrop przez bardzo gęste sitko, filtr do kawy lub gazę.
4. Przygotuj lemoniadę - połowę syropu (około 1 szklanki) wymieszaj z 1 litrem wody gazowanej lub niegazowanej i 4 łyżkami soku z cytryny.
5. Podawaj z lodem, kawałkiem cytryny. Możesz też dodać kawałek jabłka i gałązkę mięty. Pozostały syrop przechowuj w lodówce maksymalnie przez 5 dni.

Co to jest sumak

Sumak jako przyprawa to wysuszone i zmielone na proszek jagody krzewu sumak octowiec. Ma czerwono - fioletowy kolor i cierpki, cytrynowy smak, dzięki czemu jest świetną przyprawą i orzeźwiającym składnikiem lemoniad i koktajli. Sumak dobrze łączy się z innymi przyprawami m.in. z zielem angielskim, chili, tymiankiem i kminkiem. W kuchni tureckiej,  bliskowschodniej i śródziemnomorskiej sumak jest tradycyjnie stosowany jako dodatek do wielu potraw począwszy od sałatek i sosów na bazie jogurtu, po pieczone lub grillowane mięsa, ryby i warzywa. Jest jednym ze składników popularnej bliskowschodniej mieszanki przypraw zaatar oraz marynat do mięsa. Może być także dodawany do ryżu, kebabów i falafela. W Arabii Saudyjskiej, innych krajach Bliskiego Wschodu i w Turcji bardzo często zastępuje cytrynę lub ocet.

Właściwości zdrowotne sumaka

Sumak jest jedną z najsilniejszych przypraw przeciwzapalnych. Zajmuje wysokie miejsce na liście ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity - skala zdolności niszczenia wolnych rodników tlenowych), co oznacza, że ​​jest pełen przeciwutleniaczy i ma zdolność neutralizowania wolnych rodników, które mogą powodować choroby nowotworowe, choroby serca i oznaki starzenia. Badania wykazały, że codzienne spożywanie sumaka przez trzy miesiące obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób z cukrzycą typu 2. Sumak od setek lat wykorzystywany był w medycynie ludowej, także współcześnie jest przedmiotem wielu badań. Potwierdzono naukowo, że silne właściwości antyseptyczne ekstraktu z owoców sumaka oddziaływają na szerokie spektrum bakterii, przy czym najbardziej wrażliwe okazały się Salmonella, Bacillus cereus i Helicobacter pylori.
  • sumak korzystnie działa na przewód pokarmowy, przyspiesza trawienie i zapobiega biegunkom
  • jest silnym przeciwutleniaczem, łagodzi podrażnienia skóry i opóźnia procesy starzenia
  • rdzenni mieszkańcy Ameryki przyrządzali z sumaka syropy na kaszel i ból gardła.
  • sumak jest bogatym źródłem witaminy A i witaminy C
  • działaniu przeciwzapalnie, przeciwgrzybicznie i przeciwdrobnoustrojowo
  • zapobiegania chorobom serca
  • jest moczopędny i pomaga w usuwaniu odpadów i toksyn z organizmu
Sumaka nie powinny spożywać osoby uczulone na nerkowce i mango.

Źródło: Meet Sumac, the Superfood Spice That'll Help you Fight Inflammation and Bland Food for Good, Betty Gol, 12.08.2019

indianska-lemoniada
 Indiańska lemoniada

Komentarze

  1. Lemoniada z sumakiem i jabłkami musi mieć super smak! Odpowiednio schłodzona będzie idealna na nadchodzące upały.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy post. Dużo dowiedziałam się o sumaku. Jestem ogromnie ciekawa smaku tej lemoniady. Teraz na te upały przepis na wagę złota ☺️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: