Rozgrzewająca herbata jabłkowa

Rozgrzewająca herbata jabłkowa

herbata z suszu owocowego.


Rozgrzewająca herbata jabłkowa jest jedną z naszych ulubionych zimowych herbatek owocowych, ale równie dobrze smakuje w upalne dni podana z kostkami lodu. I chociaż mamy początek jesieni, to już niebawem nadejdzie czas na przygotowanie zapasu tej aromatycznej herbatki. W chłodny zimowy wieczór, kiedy zapragniesz gorącego napoju, kubek herbaty jabłkowej rozgrzeje i poprawi nastrój lepiej niż lampka wina. Jeśli wolisz kawę to koniecznie sprawdź przepis na kawa z chili i cynamonem.

Herbata jabłkowa zawsze kojarzy mi się z Turcją. Z każdego pobytu przywoziliśmy ogromne zapasy herbat jabłkowych, które i tak zawsze okazywały się zbyt małe i znikały z szybkością światła. 
Domowa herbata z suszonych jabłek różni się smakiem od tureckich, ponieważ dodaliśmy do niej dużo korzennych przypraw. Jeśli tak jak my, lubisz smak cynamonu i goździków, to będzie dla Ciebie idealna

rozgrzewajaca-herbata-jablkowa

Rozgrzewająca herbata jabłkowa

  • 1 kg Jabłek Grójeckich 
  • opcjonalnie skórka otarta z 1 cytryny
  • 100 g dobrej czarnej herbaty
  • 20 goździków 
  • 3 duże laski cynamonu 
  • dodatkowo sok z cytryny lub kwasek cytrynowy i woda

Rozgrzewająca herbata jabłkowa

1. Jabłka umyj i wydrąż gniazda nasienne.
2. W dużej misce rozpuść w zimnej wodzie kwasek cytrynowy, w proporcjach 1 łyżeczka kwasku cytrynowego na  każdy litr wody. Kwasek cytrynowy możesz zastąpić sokiem z cytryny.
2. Pokrój jabłka w kostkę o wymiarach około 1 cm, przełóż do dużej miski z zakwaszoną wodą i wymieszaj.
3. Ułóż jabłka na tacach suszarki do żywności, w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą.
4. Ustaw temperaturę i czas suszenia. Niżej podany czas dotyczy dehydratora Zyle i może się różnić w zależności od modelu suszarki do żywności.
  • temperatura 60 stopni 
  • czas suszenia 7-15 godzin w zależności od wielkości kawałków jabłek i ich soczystości. 
rozgrzewajaca-herbata-jablkowa
Możesz też zaparzyć sam susz jabłkowy z dodatkiem szczypty cynamonu i goździków - taki napój jest przepyszny.
5. Po wysuszeniu jabłek. Cynamon i goździki podgrzej na suchej patelni przez około 2 minuty, aż zaczną wydzielać aromat.
6. Przełożyć przyprawy do moździerza i rozetrzyj na proszek lub zmiel w blenderze.
7. Wymieszaj dokładnie  jabłka, przyprawy i czarną herbatę.
8. Przełóż mieszankę do szczelnego pojemnika i odstawić na  minimum tydzień.
9. Po tygodniu możesz już delektować się smakiem aromatycznej herbaty jabłkowej. Zalewaj herbatą bardzo gorącą, ale niw wrzącą wodą (po zagotowaniu wody należy odczekać od 1 do 2 minut).

rozgrzewajaca-herbata-jablkowa


Domowa herbata z suszonych Jabłek Grójeckich to prosty i aromatyczny sposób na wykorzystanie tych owoców. Jabłka, zwłaszcza te z Grójecczyzny nazywanej największym "sadem Europy" zawierają dużą dawkę flawonoidów i innych przeciwutleniaczy, które wspierają układ odpornościowy i poprawiają metabolizm.Kupisz je w niemal każdym dużym markecie. 

Cynamon i goździki są niezastąpione w czasie przeziębienia, wspierają prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego i regulują poziom cukru we krwi.
Jeśli chcesz zachować jak najwięcej składników odżywczych, witamin i minerałów i traktować suszone jabłka jak zdrową przekąskę, to obniż temperaturę suszenia owoców do 45 stopni.

rozgrzewajaca-herbata-jablkowa
Rozgrzewająca herbata jabłkowa

Komentarze

  1. Właśnie w Turcji taką piłam. Ale mi smaka narobiłaś ☺️

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam już zapas suszonych jabłek - między innymi właśnie na herbatę lub jako dodatek do herbat. Jako bazę często używam własnoręcznie przygotowanej herbaty z np. wierzbówki :) Polecam wszystkie pyszne herbatki i dodatki zrobione własnoręcznie! :) Nie dośc że smaczne, to jeszcze samo zdrowie!

    OdpowiedzUsuń
  3. Lubię takie domowe napary. Suszone jabłka szczególnie dodają ciepła w czasie chłodnej jesieni.

    OdpowiedzUsuń
  4. Herbatka idealna na jesienne wieczory ;)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kupiłam sobie gotową herbatę jabłkową z syropem klonowym i nie wpadłam na to, że przecież mogę sama jabłka ususzyć. Dzięki za ten przepis, zapisuję

    OdpowiedzUsuń
  6. A nie mogą być plastry? Bo te kostki schną i schną i końca nie widać 😔
    Atacama

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: