Mołdawska placinta z serem

Mołdawska placinta z serem

chleb z serem smażony na patelni.

Mołdawska placinta z serem jest typowym przykładem bieda kuchni i jednym z najbardziej charakterystycznych dań tego kraju. Podobnie jak polskie podpłomyki czy indyjski chleb naan placinta z serem jest prosta do przygotowania i bardzo smaczna. Te pszenne placki na kefirze lub maślance możesz usmażyć na patelni lub upiec w piekarniku. Prosta i sycąca placinta pasuje na śniadanie, obiad i na kolację. Jeśli nie lubisz sera, to przygotuj nadzienie z kapusty, z drobno pokrojonego mięsa lub z ziemniaków. W wersji na słodko świetnie smakuje placinta z jabłkami albo wiśniami.

Przepis na mołdawskie placinta z nadzieniem serowym bazuje na cieście kefirowym przygotowanym wg. receptury z książki "Mamuszka" Olii Hercules. Placinta możesz też zrobić z ciasta drożdżowego. A jeśli totalnie brakuje Ci czasu wykorzystaj gotowe ciasto francuskie. 

moldawska-placinta-z-serem
Prosty chlebek z patelni nadziewany serem.

Mołdawska placinta z serem

proporcje na 4-5 placków

  • 250 g kefiru lub maślanki lub jogurtu rozmieszanego z odrobiną wody
  • pół łyżki białego octu winnego
  • 1 łyżka oleju 
  • 1 czubata łyżeczka cukru 
  • pół łyżeczki soli
  • 1 czubata łyżeczka sody oczyszczonej 
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • 350 g mąki pszennej i dodatkowo około 100-150 g mąki do zagniatania
  • około 150 ml oleju do smażenia 

Uwaga: W oryginalnym przepisie nie ma proszku do pieczenia, ale lubię kiedy placinty są bardzo puszyste. Możesz pominąć ocet winny jeśli dodajesz proszek do pieczenia. 

Nadzienie serowe do placinta

  • 250 g twardego sera feta albo innego sera solankowego (owczego, koziego lub krowiego)
  • 250 g drobno posiekanego sera mozzarella lub tłustego twarogu
  • duży pęczek koperku 
  • pieprz do smaku

moldawska-placinta-z-serem

Mołdawska placinta z serem przepis

1. W dużej misce wymieszaj widelcem kefir (lub maślankę lub jogurt), cukier, sól, ocet winny i 1 łyżkę oleju.

2. 350 g mąki wymieszaj z sodą i proszkiem do pieczenia, przesiej przez sito i partiami dodawaj do miski z kefirem. Mieszaj po każdym dodaniu mąki. W ten sposób powstanie bardzo miękkie, lepkie ciasto.

3. Wyjmij ciasto na obficie obsypaną mąką stolnicę i  zagniataj podsypując mąką. Ciasto powinno być bardzo miękkie i lekko lepkie, ale nie klejące.

4. Przygotuj farsz serowy. Pokrusz sery, nie rób z nich pasty, powinny być wyczuwalne malutkie kawałki sera. Najlepiej sprawdzi się oryginalna twarda feta albo inny dość zwarty ser solankowy np. turecki ser Gazi (jest dostępny m.in. w tureckisklep.pl) Nasza polska feta jest do tego farszu trochę za miękka, ale w marketach bez problemu kupisz też twardszą wersję. Jeśli używasz mozzarelli zetrzyj ją na tarce o grubych oczkach albo drobniutko posiekaj. Wymieszaj sery z drobno posiekaną zieleniną i dopraw do smaku grubo zmielonym pieprzem.

5. Podziel ciasto na 4 lub 5 równych części. Na podsypanej mąką stolnicy rozwałkuj każdą porcję na bardzo cienki placek. Powinien mieć nie więcej niż 3 mm grubości i średnicę około 17-20 cm.

6. Posmaruj środek placka odrobiną oleju i nałóż porcję farszu serowego. Chwyć brzeg placka i lekko rozciągając nałóż ciasto na  farsz, tak aby zakrywał farsz do połowy. Teraz tak samo zrób z pozostałymi trzema brzegami. Powstanie placek przypominający kwadrat. Teraz chwyć pierwszy róg tego kwadratu i złóż do środka. Postępuj tak z pozostałymi rogami placinty, a otrzymasz kształt zbliżony do koła. A teraz obejrzyj film :) Zobaczysz jak prawidłowo złożyć placinty. 

7.  Starannie posklejaj wszystkie zakładki ciasta i rozpłaszcz placek delikatnie rozwałkowując go wałkiem do ciasta.

8. Na patelni rozgrzej olej. Smaż placki pojedynczo po około 3 minuty z każdej strony. Najlepiej smakują wprost z patelni, ale możesz je też podgrzać następnego dnia. 

Kilka słów o Mołdawii i mołdawskich winach

Mołdawia słynie nie tylko z doskonałej kuchni, ale też z rewelacyjnych win, przyciągając co roku tłumy turystów. Początki upraw winorośli na tych terenach datuje się na 3000 p.n.e. Od XIX wieku mołdawskie wina zyskują coraz większe uznanie. Aktualnie ten niewielki kraj zajmuje 11 miejsce w Europie pod względem produkcji wina. Wśród win, które szczególnie dobrze komponują się z serami i mięsem warto wymienić Bostavan Black Doktor Dry. To kupażowane czerwone wytrawne wino  (szczepy Saperavi, Cabernet Sauvignon, Merlot) o pełnym smaku i pięknym głębokim rubinowym kolorze, produkowane jest w południowej części Mołdawii. W porównaniu z innymi trunkamii tej klasy jest stosunkowo niedrogie. Świetnie smakuje zarówno jako dodatek do posiłku, jak i samodzielnie.

moldawska-placinta-z-serem
Mołdawska placinta z serem

Komentarze

  1. Placinta to fajny chlebek. Można zabrać go ze sobą na wycieczkę i podać do zimowej zupy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Kiedyś jadłam, ale nigdy nie robiłam, czas to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda wyśmienicie, będę dzisiaj robić ale mam pytanie, jak dlugo piec w piekarniku? Nie chcę smażyć na oleju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wszystko zależy od wielkości placinty i ilości nadzienia, ale zazwyczaj około 25-30 minut w temperaturze 180 stopni

      Usuń
  4. Dzien dobry , jaka to jest maka do zagniatania ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To ten sam rodzaj mąki, jak do przygotowania ciasta

      Usuń
    2. Dokładnie tak, zwoje mi się chyba przekręciły po szybkim przeczytaniu 🙈🙈 ale za drugim razem było ok ! Dzięki w każdym razie 😀

      Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: