Prosty przepis na chrupiące gofry

Prosty przepis na chrupiące gofry

Gofry jak z budki. 

Prosty przepis na chrupiące gofry jak z budki jest idealnym rozwiązaniem dla leniwych i zapracowanych. Z kilku składników wyczarujesz pyszny podwieczorek dla całej rodziny. Domowy przepis na gofry jest wyjątkowo łatwy, wystarczy 15 minut, aby je przygotować. Jeśli chcesz zrobić najlepsze gofry, chrupiące na zewnątrz i puszyste w środku, to dodaj do nich ubitą pianę z białek, ciasto na gofry powinno być dobrze napowietrzone.

Gofry z tego przepisu możesz zamrozić nawet na 3-4 miesiące. Przed podaniem wystarczy je podgrzać w tosterze lub piekarniku. Trzeba tylko uważać, aby nie przypalić gofrów. 

prosty-przepis-na-chrupiace-gofry
Przepis na gofry jak z budki.  

Domowe chrupiące gofry jak z budki

moja szklanka ma 250 ml pojemności.
  • 2 szklanki mąki pszennej,
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
  • 1 łyżka cukru ,
  • duża szczypta soli,
  • 3 jajka, żółtka i białka oddzielnie,
  • 80 ml oleju,
  • 2 niezbyt pełne szklanki mleka, około 450 ml
  • 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii lub cukru waniliowego,

Prosty przepis na chrupiące gofry 

1. Rozgrzej gofrownicę.

2. Mąkę, mleko, olej, żółtka, oba rodzaje cukru i proszek do pieczenia zmiksuj blenderem. 

3. Białka ubij  ze szczyptą soli na sztywną piankę. 

4. Delikatnie wmieszaj ubitą pianę do ciasta.  

5. Wlej porcje ciasto na rozgrzaną gofrownicę i piecz przez około 2-3 minuty. 

6. Podawaj od razu z owcami, syropem, miodem, bitą śmietaną lub posypane cukrem pudrem albo z innymi ulubionymi dodatkami.

prosty-przepis-na-chrupiace-gofry

Skąd się wzięły gofry

Krótka podróż w czasie z gofrem i gofrownicą w roli głównej. 

Podobnie jak w przypadku chleba, przodek gofra pojawił się w epoce neolitu jako rustykalny placek z miazgi zbożowej, pieczony na rozgrzanych kamieniach. Nie było co prawda bitej śmietany ani sosu czekoladowego, ale to nie przeszkodziło w ekspansji gofrów. 

Starożytni Grecy piekli płaskie ciasta, zazwyczaj pikantne, zwane obleios lub opłatkami, między dwoma gorącymi metalowymi płytami. Obleios stał się gofrem w XIII wieku, kiedy pewien rzemieślnik wpadł na pomysł wykucia kilku płyt kuchennych z charakterystycznym wzorem plastra miodu. Słowo gaufre, ze starofrancuskiego określenia "wafel" i pojawia się w tym czasie po raz pierwszy w druku. Średniowieczne gofry najczęściej służyły do celów sakralnych, jako hostie, dlatego projekty pierwszych gofrownic często przedstawiały symbole religijne. W XVI wieku gofry stały się chlebem biedoty, przygotowywano je z wody i niskiej jakości mąki, bogatsi dodawali do nich jajka i mleko.

W 1869 roku Cornelius Swarthout, Amerykanin pochodzenia holenderskiego opatentował pierwszą gofrownicę, a w 1911 roku firma General Electric wyprodukowała pierwszą gofrownicę elektryczną. Współczesne gofrownice wyposażone w płyty z nieprzywierającą powłoką  często są urządzeniami wielofunkcyjnymi, które posiadają wymienne płyty

prosty-przepis-na-chrupiace-gofry
Współczesne gofrownice to często urządzenia wielofunkcyjne z różnymi typami wkładów, na zdjęciu model Breville DuraCeramic VST070.

Odkąd pojawiły się doniesienia, że teflon lub PTFE są niebezpieczne dla zdrowia, pełne toksyn i substancji rakotwórczych producenci m.in. gofrownic zaczęli stosować inne rozwiązania. Jednym z nich jest wprowadzona przez brytyjską firmę Breville powłoka DuraCeramic, która szybciej i wydajniej niż inne powłoki przekazuje ciepło, a jednocześnie jest bardziej odporna na zarysowania i znacznie trwalsza. Wykonana z krzemu i tlenu powłoka DuraCeramic™ nie zawiera szkodliwych substancji i pierwiastków - aluminium, niklu, kadm,teflonu, PTFE ani PFOA. Jest więc łatwa do czyszczenia, ale też bezpieczna w użytkowaniu, nawet w temperaturze przekraczającej 450 stopni.

Najpopularniejsze rodzaje gofrów

Gofry uznawane są za specjalność belgijską, a receptury przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Każdy region kraju ma swój własny przepis, ale główne składniki ciasta na gofry są takie same - mąka, mleko, jajka i szczypta soli. Gofry popularne są niemal na całym świecie, poniżej tylko kilka najbardziej popularnych rodzajów gofrów.

  • Gofry brukselskie najczęściej piecze się z ciasta drożdżowego lub ciasta na zakwasie. Dzięki temu lżejsze i bardziej chrupiące niż inne rodzaje gofrów.
  • Gofry z Liege (także z Belgii) szczycą się ponad 600-letnią historią. Przepis na nie stworzył szef kuchni księcia-biskupa Liège. Do tych gofrów też używa się ciasta drożdżowego, ale nieco gęstszego niż na gofry brukselskie. Ciasto na gofry z Liege często aromatyzowane jest wanilią lub cynamonem.
  • Gofry belgijskie to uproszczona wersja gofrów brukselskich, bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.
  • Gofry amerykańskie należą do najprostszych do przygotowania w domu. Upieczesz je przepisu na chrupiące gofry, który podałam powyżej. 
  • Gofry z hrabstwa Berg są specjalnością niemieckiego regionu Bergisches Land. Zawsze mają kształt serca i podawane są z wiśniami, śmietaną i opcjonalnie ryżowym puddingiem.
  • Gofry pandan pochodzą z Wietnamu i charakteryzują się dodatkiem aromatu pandanowego i mleka kokosowego.  
  • Gofri popularne są we włoskim Piemoncie, te gofry nie zawierają jaj ani mleka.
  • Krumkake to bardzo cienkie norweskie gofry z ciasta w skład którego wchodzą mąka, cukier, jajka, masło i śmietana. Mają charakterystyczny zakrzywiony kształt. Zgodnie z tradycją piecze się ja na Boże Narodzenie. Bardziej przypominają wafle do lodów niż to co w Polsce znamy jako gofry. 

prosty-przepis-na-chrupiace-gofry
Prosty przepis na chrupiące gofry.

Komentarze

  1. Jakie apetyczne. Zjadłabym z ogromną chęcią. Wyglądają jak milion dolarów. Jestem ciekawa jak spisuje się ta gofrownica z powłoką DuraCeramic?

    OdpowiedzUsuń
  2. A ja z budki nie bardzo lubię gofry...jak widzę te brudne gofrownice to mnie odrzuca. Twoje wyglądają bardzo smacznie. Zjadłabym.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z chęcią zjadłbym takiego gofra ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. Przyznam, że jestem pod wrażeniem urządzenia.Gofry wyszły mega, zainteresuję się taką gofrownicą ❤️

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: