TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Domowe sposoby na wilgoć w domu

Domowe sposoby na wilgoć w domu

Jak się pozbyć wilgoci

Domowe sposoby na wilgoć w domu to przede wszystkim częste wietrzenie mieszkania, dobra wentylacja, zamontowanie rozszczelniaczy lub nawiewników w oknach i wydajny osuszacz powietrza. Latem wilgoć raczej nie stanowi większego problemu, ale w pozostałych porach roku, pozbycie się wilgoci może być nie lada wyzwaniem. Dotyczy to zarówno nowo wybudowanych domów, jak i starszych mieszkań.

domowe-sposoby-na-wilgoc-w-domu

Wilgotność powietrza w domu powinna wynosić od 40% do 60%

Niezależnie od tego czy mieszkasz w bloku z wielkiej płyty, nowym apartamentowcu, własnym domu czy w starej kamienicy, problem wilgotności powietrza dotyczy także ciebie. Przyjmuje się, że wilgotność powietrza w domu powinna mieścić się w przedziale od 40% do 60%, natomiast najwyższy poziom komfortu zapewnia wilgotność na poziomie 40%-45%. Poziom wilgotności powietrza można sprawdzić za pomocą stosunkowo niedrogich urządzeń tzw. higrometrów.

Zbyt wysoki poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu nie tylko wpływa negatywnie na samopoczucie, może również wywoływać choroby układu oddechowego (m.in. choroby płuc, w tym astmę) oraz alergie. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) znaczną część z 300 milionów przypadków astmy dziecięcej na świecie można przypisać narażeniu na wilgoć i pleśń w pomieszczeniach. 

Optymalna  wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić około 45%, przy temperaturze ok 20°C. Przy wyższej wilgotności i niższej temperaturze alergeny jakimi są roztocza i grzyby zarodnikujące mają znakomite warunki do rozwoju, a wiadomo, że duże ich stężenie we wdychanym powietrzu sprzyja zaostrzeniom choroby u alergików i zwiększa ryzyko zachorowalności u osób zdrowych. Także patogeny chorobotwórcze jakimi są wirusy i bakterie znajdują dobre warunki do bytowania i zwiększają ryzyko zachorowań - podkreśla lek. med. Magdalena Napora-Grabowska, specjalista alergologii i chorób płuc.

domowe-sposoby-na-wilgoc-w-domu
Higrometr to urządzenie, które informuje nas o aktualnym poziomie wilgotności powietrza. (zdjęcie ze strony Stadler-Form.pl )
 

Przyczyny wilgoci w domu

Najczęstsze przyczyny wilgoci w domu to wady konstrukcyjne budynku, zła wentylacja i nieprawidłowa cyrkulacja powietrza. Na to jednak nie mamy już byt wielkiego wpływu. Rozwiązaniem jest zamontowanie nawiewników i udrożnienie przewodów wentylacyjnych, (w tym systematyczne czyszczarnie kratek wentylacyjnych).

Równie duży wpływ na poziom wilgoci ma też nasze codzienne życie. Gotowanie, suszenie prania czy zmywanie naczyń, powodują osadzanie się wilgoci na oknach i ścianach.

domowe-sposoby-na-wilgoc-w-domu
Przenośny osuszacz powietrza Theo Stadler Form można ustawić w dowolnym pomieszczeniu w domu, a także w w piwnicy lub garażu.

Najczęstsze przyczyny wilgoci w domu

 • słaba wentylacja, niedostateczna  izolacja ścian, dachów i fundamentów, przeciekające rynny
 • źródła wody - m.in.wilgotne ubrania, rośliny, akwarium itp.
 • suszenie prania lub gotowanie w zamkniętych pomierzeniach, otwieranie zmywarki bezpośrednio po zakończeniu cyklu zmywania itd. 
 • niewłaściwie umiejscowione grzejniki, zbyt niska temperatura w budynku

Jak rozpoznać wilgoć w domu

Z zauważeniem nadmiernej wilgoci raczej nie będziemy mieć problemu. Zaparowane okna i lustra, długo schnące pranie, czasami także nieprzyjemnych zapach to symptomy, których nie da się przeoczyć. Objawem nadmiernej wilgotności powietrza jest też łuszcząca się farba na ścinach i sufitach czy wolno schnąca po umyciu podłoga.

Jak zapobiegać wilgoci w domu

Najprostszym rozwiązaniem jest codzienne wietrzenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, których użytkowanie generuje nadmierną wilgotność powietrza (kuchnia, łazienka). Pomocne będzie również zamontowanie w kuchni okapu kuchennego oraz korzystanie z urządzeń, które niemal nie generują pary (np. wolnowar***) i nakładanie pokrywek na garnki podczas gotowania. 

W łazience zamontuj drzwi z tzw. podcięciem lub tulejami, które umożliwią lepszą cyrkulację powietrza. Dobrym rozwiązaniem jest też montaż nawiewników w oknach, jednak wymaga to ingerencji w ramy okienne, a zimą może powodować nadmierne wychłodzenie mieszkania i zwiększać koszty ogrzewania.

Bardzo skutecznym urządzeniem, które pozwala utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu jest wspomniany wcześniej osuszacz powietrza.

*** Więcej informacji o wolnowarach można znaleźć w artykule Wolnowar - wszystko co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać

Co to jest osuszacz powietrza

Domowy osuszacz powietrza to urządzenie, które obniża poziom wilgoci w domu. Dzięki zachowaniu odpowiedniego poziomu wilgotności otoczenie jest bardziej komfortowe i zdrowsze dla mieszkańców, bowiem nadmierna wilgoć często prowadzi do przeziębień,  alergii, a w skrajnych przypadkach także poważniejszych chorób, m.in astmy. 

Osuszacze powietrza to niewiele urządzenia wyposażone w higrostat, który umożliwia ustawienie najbardziej odpowiedniej dla mieszkańców wilgotności. Tym samym zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi i rozwojowi pleśni oraz osadzaniu się wody na sianach, oknach i lustrach.

Jeśli masz problem z suszeniem prania, zwłaszcza poza sezonem letnim, to osuszacz powietrza będzie idealnym rozwiązaniem. W przeciwieństwie do suszarek elektrycznych, osuszacz nie niszczy delikatnych tkanin i umożliwia energooszczędne wysuszanie prania. Na rynku dostępne są modele posiadające tzw. tryb obrotowy (np. Albert Stadler Form) odpowiedni do szybkiego i bardzo skutecznego suszenia odzieży.

Zaletą domowych osuszaczy powietrza są również niewielkie gabaryty, oraz możliwość przenoszenia ich z jednego pomieszczenia do drugiego. Osuszacze mogą być używane w bardzo szerokim zakresie temperatur, a tym samym wykorzystywane do osuszania także zimnych pomieszczeń, np. piwnicy czy garażu. Przydadzą się również podczas remontów i po zalaniu przez sąsiada.

domowe-sposoby-na-wilgoc-w-domu
Estetyczny wygląd i niewielkie rozmiary powodują, że osuszacz zmieścisz nawet w małej łazience czy sypialni.
 

Jak wybrać osuszacz powietrza

Decydując się na zakup warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejsze z nich to wydajność, pojemność zbiornika na wodę, możliwość podłączenia bezpośrednio do odpływu wody oraz programatory poziomu wilgotności i czasu pracy.

 • Wydajność określa ile litrów wody usuwa osuszacz w ciągu doby. Do użytku domowego w zupełności wystarczają osuszacze, który usuwają od 10 do 20 litrów wody na dobę
 • Wielkość zbiornika jest szczególnie istotna w przypadku domów i mieszkań o wysokim stopniu wilgotności. Nie mniej ważna jest możliwość podłączenia węża, który będzie odprowadzał wodę bezpośrednio do odpływu, zwłaszcza w przypadku osuszania pomieszczeń po zalaniu.
 • Ruchomy wylot powietrza zapewnia optymalną cyrkulację powietrza w pomieszczeniu i przyśpiesza osuszanie. 
 • Programator (higrostat) i wyłącznik czasowy. - pierwszy z nich pozwala na ustawienie odpowiedniego dla domowników poziomu wilgotności. Po jego osiągnięciu urządzenie samoczynnie się wyłączy, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej.Wyłącznik czasowy służy do zaprogramowania czasu pracy osuszacza (przez ile godzin urządzenie powinno pracować).
 • Zmywalny filtr - ułatwia utrzymanie urządzenia w należytej czystości
 • Automatyczne rozmrażanie jest bardzo przydatne jeśli zamierzamy korzystać z urządzenia w pomieszczeniach, gdzie panuje temperatura poniżej 10 stopni. 
 • Łatwość obsługi i opróżniania zbiornika na wodę to również  istotne elementy, przy wyborze urządzenia.

Osuszacz powietrza jest urządzeniem bardzo cichym, nawet włączony w nocy nie obudzi domowników, a zagwarantuje zdrowy sen w komfortowych warunkach.

domowe-sposoby-na-wilgoc-w-domu
Panel sterowania osuszacza Theo Stadler Form ma zaledwie trzy przyciski. Materiał opracowałam we współpracy z marką Stadler Form.

Domowe sposoby na wilgoć w domu.

Komentarze

 1. Urządzenie na pewno potrzebne tam, gdzie jest nadmiar wilgoci. I elegancko się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę wygląda jak ozdoba mieszkania:-) No w taką pogodę jak jest teraz przydałby się taki sprzęt w naszym mieszkaniu. Zaraz ogrzewanie wyłączą i każdy opad na dworze to duży problem. Zwłaszcza jeśli chodzi o suszenie prania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też się zastanawiałam nad kupieniem osuszacza, nawet rozważałam ten konkretny model, bo naprawdę jest ładny i prosty. Ale trafiam właściwie na recenzje, które mówią, że wcale nie jest tak wydajny, np. tutaj https://nachlodno.pl/osuszacze-powietrza-ranking/ ocena jest bardzo niska. Jak długo używaliście go u siebie? Ile wody zebrał w ciągu dnia? Sprzęt nie jest tani, więc dlatego się waham.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My jesteśmy z niego bardzo zadowoleni, używamy go od marca tego roku.

   Usuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych