Kompot z gruszek

Kompot z gruszek

Prosty przepis na kompot gruszkowy do słoików na zimę.

Kompot z gruszek przepis na gruszki z cynamonem i goździkami.  Taki kompot gruszkowy to pyszny i zdrowy dodatek do każdego obiadu. Kompoty z gruszek jest super łatwy do zrobienia. Podobnie jak nasz kompot z śliwek oraz  kompot z jabłek wymaga tylko kilku składników i będzie gotowy w mniej niż 30 minut. Ten przepis na kompot gruszkowy to idealny pomysł, jeśli zastanawiasz się, co zrobić z dużą ilością gruszek. Dla ułatwienia podaję proporcje przypraw na 1 kilogram gruszek. Dzięki temu łatwiej Ci będzie przeliczyć składniki na kompot z gruszek do słoików.

Żeby zrobić najlepszy kompot z gruszek na zimę będzie potrzebowała świeżych dojrzałych gruszek, cukru, kwasku cytrynowego i trochę aromatycznych przypraw, zwłaszcza cynamonu i goździków. 

kompot-z-gruszek
Najlepszy kompot z gruszek do słoików na zimę.
 

Kompot gruszkowy do słoików

proporcje na 3 słoiki o pojemności 850-900 ml

 • 1 kg twardych gruszek, 
 • pół szklanki cukru lub więcej do smaku,
 • około 1 litr wody,
 • pół łyżeczki kwasku cytrynowego do zakwaszenia wody
 • 1 lub 2 łyżeczki soku z cytryny,
 • pół laski wanilii, ale możesz zastąpić ekstraktem waniliowym
 • 1 laska cynamonu, 
 • 6-9 goździków.

Przepis na kompot z gruszek na zimę 

1. Słoiki i zakrętki wyparz wrzątkiem, do każdego słoika włóż po 2-3 goździki. 

2. Z wody, cukru, cynamonu i ewentualnie wanilii ugotuj syrop. Pod koniec gotowania dodaj do syropu sok z cytryny.

3. Gruszki obierz ze skórki.  Pokrój małe gruszki na połówki, a duże na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Włóż gruszki  (na czas, gdy inne nie zostały jeszcze obrane) do wody zakwaszonej 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Dzięki temu gruszki zachowają swój biały kolor. 

3. Gdy już wszystkie gruszki są gotowe, wyjmij je z wody, przełóż do starannie umytych słoików i zalej gorącym syropem, zostawiając około 1 cm odstępu pomiędzy brzegiem słoika a poziomem syropu.

4. Zakręć słoiki, wstaw wyłożonego ściereczką garnka.  Do garnka wlej wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury zawartości słoików. Woda powinna sięgać do 4/5 wysokości słoików. 

5. Pasteryzuj około 20-30 minut od momentu zagotowania wody na niedużym ogniu. Czas gotowania uzależniamy od wielkości i gatunku gruszek. Wyjmij słoiki z garnka, sprawdź czy są zamknięte i ewentualnie dokręć. Odstawy słoiki do góry dnem i pozostaw  do wystygnięcia.

kompot-z-gruszek

Szybki i prosty kompot z gruszek

proporcje na 3 słoiki o pojemności 850-900 ml

 • 1 kg twardych gruszek, 
 • po 2 łyżki cukru na każdy słoik lub więcej do smaku,
 • pół łyżeczki kwasku cytrynowego do zakwaszenia wody
 • 6-9 goździków.

Przepis na szybki kompot z gruszek do słoików na zimę

1. Słoiki i zakrętki wyparz wrzątkiem, do każdego słoika włóż po 2-3 goździki.

2. Gruszki obierz ze skórki.  Pokrój małe gruszki na połówki, a duże na ćwiartki i usuń gniazda nasienne. Włóż gruszki  (na czas, gdy inne nie zostały jeszcze obrane) do wody zakwaszonej 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego. Dzięki temu gruszki zachowają swój biały kolor. 

3. Gdy już wszystkie gruszki są gotowe, wyjmij je z wody, przełóż do starannie umytych słoików. Do każdego słoika wsyp 2 łyżki stołowe cukru. Zalej gruszki wodą, zostawiając około 1 cm odstępu pomiędzy brzegiem słoika a poziomem syropu.

4. Zakręć słoiki, wstaw wyłożonego ściereczką garnka.  Do garnka wlej wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury zawartości słoików. Woda powinna sięgać do 4/5 wysokości słoików. 

5. Pasteryzuj około 20-30 minut od momentu zagotowania wody na niedużym ogniu. Czas gotowania uzależniamy od wielkości i gatunku gruszek. Wyjmij słoiki z garnka, sprawdź czy są zamknięte i ewentualnie dokręć. Odstawy słoiki do góry dnem i pozostaw  do wystygnięcia.

Jakie są najlepsze gruszki do przetworów

Przygotowując gruszki do słoików na zimę wybieraj, twarde, jędrne owoce. Do tego przepisu na kompot z gruszek na zimę, najlepiej sprawdzą się gruszki, takich odmian jak Paryżanka, na którą sezon rozpoczyna się w październiku oraz Bonkreta Williamsa, General Leclerc, Konferencja i Lukasówka.

kompot-z-gruszek

Skąd się wzięły gruszki

Według wszelkiego prawdopodobieństwa gruszki przybyły z Persji przez Armenię i Azję Mniejszą do Grecji, gdzie już na 1000 lat p.n.e. należały do ulubionych owoców. Homer donosi, że np. w ogrodzie Alkinoosa rosły najwspanialsze grusze. Z Grecji grusza (a z nią gruszki) trafiła do Rzymu, gdzie musiała mieć silne poparcie, bowiem ni mniej ni więcej, ale sam Juliusz Cezar zarządził, aby bergamotkę zasadzono w zdobytej Anglii. I choć wiadomo, że wódz ów miał politycznie, militarnie i literacko wiele roboty, to jednak znalazł czas, aby zajmować się gruszką! Co niewątpliwie świadczy o wielkości i potędze (jego jako wodza, który miął czas na wszystko), i gruszki, która była dlań tak ważna. Z czasem grusza przekroczyła Alpy i dotarła również do nas, gdzie zresztą spotkała swoje krewniaczki: gruszki leśne, ulęgałki. 

W tradycji literackiej, językowej, historycznej jak i kulinarnej, ba, nawet religijnej, gruszka przez długi czas ustępowała jabłku. Obecnie wygląda na to, że powolutku zaczyna te zaległości odrabiać, choć nie idzie jej to lekko, bowiem jabłko też nie zasypia gruszek w popiele i prezentuje coraz to nowe, coraz to smaczniejsze i lepsze odmiany... Mimo to jednak pełne równouprawnienie tego owocu, to nie ( jak się mówi) gruszki na wierzbie, lecz realna i dość niedaleka przyszłość.I choć istnieje obecnie już ponad 1500 odmian gruszki, to trawestując Majakowskiego można by powiedzieć: „wszystkich odmian gruszek nie jesteś w stanie posmakować, ale próbować trzeba...” 

Przepis na kompot z gruszek na zimę (wzbogacony o dodatek wanilii) oraz informacje o tym jak gruszki trafiły do Polski pochodzą z książki Alicji i Pauliny Fedak "Owoce na każdą okazję". Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Watra w 1988 roku.  

Spodobał Ci się przepis na kompot z gruszek na zimę ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

kompot-z-gruszek
Kompot z gruszek.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: