Marynowane jabłka w occie

Marynowane jabłka w occie

Przepis na jabłka w zalewie octowej do mies i pasztetów.

Marynowane jabłka w occie, podobnie jak gruszki w occie są świetnym dodatkiem do mięsa, szczególnie drobiu, i pasztetów. Jabłka w occie często podaję też do serów pleśniowych, bo świetnie podkreślają ich smak. Marynowane w słodko-winnej zalewie jabłka możesz również dodawać do sałatek i deserów.  Przygotowanie  jabłek w marynacie octowej zajmie Ci niewiele czasu, a ich smak jest niesamowity. Będą prawdziwym rarytasem na każdym stole.

Przepis na marynowane jabłka w occie pochodzi z okolic Warki. Tą tradycyjną recepturę opracowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich Rososzanki. 

marynowane-jablka-w-occie
Jabłka w słodko-winnej marynacie podaję do mięsa, pasztetów, serów pleśniowych i sałatek. 

Marynowane jabłka w occie

  • 6-7 Jabłek Grójeckich takich odmian jak Champion lub Jonaprince
  • Zalewa: 
    • 1 szklanka octu jabłkowego 
    • 1,5 szklanki cukru, ale możesz dodać troszkę mniej,
    • pół płaskiej łyżeczki soli,
    • około 1,5 litra wody,
    • 10 goździków,
    • 1 laska cynamonu,
    • opcjonalnie 5-6 ziarenek czarnego pieprzu,
    • dodatkowo 1 łyżeczka kwasku cytrynowego do zakwaszenia wody.

Przepis na jabłka w zalewie octowej

1. Słoiki i zakrętki wyparz wrzątkiem.

2. Z wody, octu jabłkowego, cukru i przypraw ugotuj zalewę octową do marynowania jabłek. Kiedy cukier się rozpuści zmniejsz płomień i gotuj na małym ogniu około 5-7 minut.

3. Jabłka obierz ze skórki.  Pokrój małe jabłka na ćwiartki, a duże na ósemki i usuń gniazda nasienne. Włóż jabłka  (na czas, gdy inne nie zostały jeszcze obrane) do wody zakwaszonej  kwaskiem cytrynowym Dzięki temu jabłka nie będą ciemniały.

4. Gdy wszystkie jabłka  są gotowe, ułóż je w słoikach i zalej gorącą zalewą octową zostawiając około 1 cm odstępu pomiędzy brzegiem słoika a poziomem syropu. Do każdego słoika włóż kawałek kory cynamonu z zalewy i 1-2 goździki.

6. Zakręć słoiki, wstaw wyłożonego ściereczką garnka.  Do garnka wlej wodę o temperaturze zbliżonej do temperatury zawartości słoików. Woda powinna sięgać do 4/5 wysokości słoików. 

7. Pasteryzuj około 10 minut od momentu zagotowania wody na niedużym ogniu. Odstawy słoiki do góry dnem i pozostaw  do wystygnięcia.

marynowane-jablka-w-occie

Ciekawostki o marynowanych jabłkach

31 października jest uznawany za datę symbolizującą koniec sezonu jabłkowego. Na terenie Grójecczyzny, zwłaszcza w okolicach Warki, panuje do dziś zwyczaj, nazywany „okrężna” lub „wianek”. Zgodnie z tradycją pracownicy wysypują pod nogi gospodarza kosz owoców z ostatniego zbioru. Gospodarz musi samodzielnie pozbierać jabłka, aby zapewnić sobie urodzaj w przyszłym roku. Po tym obrzędzie zaprasza pracowników na biesiadę, na której nie może zabraknąć jabłek w marynacie octowej, nazywanych „Zalany Champion”. Zgodnie z tradycją każdy z uczestników biesiady powinien ich skosztować – wspomina Anna Wojciechowska z Koła Gospodyń Wiejskich Rososzanki. 

Spodobał Ci się przepis na marynowane jabłka w occie ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery. 

marynowane-jablka-w-occie
Marynowane jabłka w occie.

Komentarze

  1. Wywołałaś u mnie pełne zaskoczenie tym wpisem. Do tej pory tylko gruszki w occie jadłam. Jabłek nigdy. Ciekawy przepis:-) Bardzo ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nigdy jabłek w occie nie jadłem, zawsze była dynia, gruszka albo śliwki

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyznam, że przepis mnie intryguje. Ciekawa jestem, czy jabłka nie rozpadną się w czasie gotowania. Muszę spróbować.

    OdpowiedzUsuń
  4. Śliwki w occie znam, ale jabłek nie i bardzo jestem ciekawa ich smaku. Może się skuszę i zrobię.

    OdpowiedzUsuń
  5. Patisony w occie zanm i gruszki ale o jabłkach nie słyszałam. Bardzo spodobała mi się ta tradycja z wysypywaniem jabłek pod nogi gospodarza. Fajnie to musi wyglądać :) w Norwegii tez się kończy sezon na jabłka, a zaczynają się pomarańcze i mamdarynki oczywiście z importu :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Nie przepadam za jabłkami, a już w jabłka w occie trochę mnie odstraszają, ale kto wie;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Intrygujca propozycja! Nigdy nie jadłam owoców w occie, może czas spróbować. Tylko w Galicji trudno znaleźć dobre jabłka, poszukam 🙂

    OdpowiedzUsuń
  8. Bardzo ciekawy regionalny przepis :D Ja jeszcze nigdy nie jadłam, lubię jednak marynowane prawie wszystko a jabłka na pewno by mi zasmakowały :)

    OdpowiedzUsuń
  9. To chyba niekoniecznie nasze smaki, ale chętnie zrobię na spróbowanie :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Przyznam, że wygląda obłędnie, więc może się skuszę

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: