Zupa chrzanowa

Zupa chrzanowa

Przepis na zupę chrzanową z chrzanem ze słoika

Zupa chrzanowa z jajkiem i ziemniakami może być zarówno doskonałą przystawką, jak i głównym posiłkiem. Tradycyjna zupa chrzanowa z ziemniakami i jajkiem na twardo jest gęsta, sycąca i rozgrzewająca, ale wegetariańska postna zupa chrzanowa z ziemniakami i jabłkiem także smakuje wyśmienicie. Zupa chrzanowa z chrzanem ze słoika to jedna z najłatwiejszych do zrobienia zup, którą można przygotować od początku do końca w około 30 minut. Możesz też skorzystać z przepisu  Jak zrobić domowy chrzan . Żeby przygotować najlepszą zupę chrzanową potrzebujesz tanich, łatwo dostępnych składników. Dobry chrzan to podstawa, decyduje o smaku zupy chrzanowej, a ziemniaki i jabłko nadają jej gęstą, kremową konsystencję. 

zupa-chrzanowa
Zupa chrzanowa najlepsza na chłodniejsze dni.
 

Zupa z chrzanem ze słoika 

Jeśli chcesz przygotować wegetariańską zupę chrzanową pomiń kiełbasę, wędzonkę, jajka i śmietanę. Możesz też zwiększyć ilość chrzanu.

  • 500 g kiełbasy, najlepiej białej surowej,
  • opcjonalnie około 200 g boczku albo wędzonych żeberek lub kości wieprzowych
  • 1 cebula 
  • 2 ząbki czosnku 
  • 1 Jabłko Grójeckie 
  • 600 g ziemniaków
  • 1-2 łyżki oleju lub masła do smażenia
  • około 1,5 litra wody lub bulionu
  • od 3 do 6 łyżek tartego chrzanu ze słoika albo świeżego,
  • 4-5 łyżek śmietany 18%
  • 1 łyżka majeranku.
  • sól i pieprz do smaku 
  • po 1 jajku na twardo do każdej porcji

 Jeśli nie masz bulionu, to dodatkowo 

  • 1 mały por, tylko biała część
  • plasterek korzenia selera, mniej więcej grubości 1 cm
  • 1 mała pietruszka
  • 1 średni listek laurowy, 
  • 2 ziarenka ziela angielskiego.

Zupa chrzanowa przepis

1. Cebulę,  ziemniaki i obrane jabłko pokrój w małą kostkę, czosnek drobno posiekaj. Jeśli nie masz bulionu, to pozostałe warzywa (seler, pietruszkę i por) też pokrój na małe kawałki. 

2. W garnku, w którym będziesz gotować zupę chrzanową, rozgrzej olej. Dodaj cebulę i smaż aż się zeszkli. Dodaj ziemniaki i ewentualnie pozostałe warzywa z wyjątkiem czosnku i smaż około 3 minut. Na koniec dodaj czosnek i smaż jeszcze około 1 minuty stale mieszając.

3. Do garnka z warzywami wlej wodę lub bulion. Dodaj przyprawy, jabłko oraz kiełbasę w całości i ewentualnie wędzonki. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem przez około 20 minut. 

4. Wyjmij z zupy kiełbasę i wędzonkę. Do zupy dodaj chrzan, zagotuj i zdejmij z ognia. Teraz możesz zupę zmiksować na krem.

5. Zahartuj śmietanę dodając do niej kilka łyżek gorącej zupy i dokładnie wymieszaj. Mieszając cały czas zupę powoli wlej do zupy chrzanowej zahartowaną śmietanę. Zupa chrzanowa świetnie smakuje z z jajkiem na twardo i pokrojoną na plasterki kiełbasą.

zupa-chrzanowa

Dlaczego warto jeść chrzan

Chrzan od dawna ma zastosowanie lecznicze, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Starożytni Grecy używali chrzanu jako afrodyzjaku i stosowali na bóle kręgosłupa. W Europie wykorzystywano chrzan jako środek wykrztuśny na kaszel oraz w leczeniu szkorbutu, zatruć pokarmowych, gruźlicy i kolki. Wiadomo, że chrzan ma właściwości moczopędne, korzenie są stosowane w leczeniu m.in.  infekcji dróg moczowych, zapalenia oskrzeli, przekrwienia zatok. Występujące w chrzanie substancje niszczą niektóre szczepy bakterii. Chrzan zawiera potas, wapń, magnez i fosfor, a także olejki lotne, takie jak olejek gorczyczny, który ma właściwości antybakteryjne. 

zupa-chrzanowa

Według greckiej mitologii wyrocznia delficka powiedziała Apollinowi, że chrzan jest na wagę złota. W Egipcie znany był już w 1500 lat p.n.e. Korzeń był używany jako przyprawa do mięs w Niemczech, Skandynawii i Wielkiej Brytanii. Chrzan tradycyjnie był używany przez Żydów z Europy Wschodniej w Sederach Paschalnych. Sos chrzanowy z tartego korzenia chrzanu i śmietany jest popularnym dodatkiem do wielu potraw. W Wielkiej Brytanii bardzo lubiana jest również musztarda Tewkesbury, mieszanka musztardy i tartego chrzanu, pierwotnie stworzona jeszcze w średniowieczu i wspomniana przez Szekspira. Chrzan jest również często używany jako główny składnik zup. 
 
zupa-chrzanowa
Zupa chrzanowa.

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: