Babka piaskowa na oleju

Babka piaskowa na oleju

Wilgotna babka piaskowa.

Babka piaskowa na oleju jest równie smaczna jak klasyczna babka piaskowa. Olej rzepakowy z powodzeniem zastępuje masło i nie zmienia też smaku ciasta piaskowego, co przy ciągle rosnących cenach ma niemałe znaczenie. Ta wilgotna babka piaskowa na oleju jest również bardzo łatwa do przygotowania. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie składniki na ciasto piaskowe powinny być w temperaturze pokojowej, więc wyjmij je z lodówki na około 2 godziny przed planowanym pieczeniem.

babka-piaskowa-na-oleju
Wilgotna babka piaskowa na oleju długo zachowuje świeżość
 

Babka piaskowana oleju

wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
proporcje na keksówkę o wymiarach 25x10 cm lub forma z kominem o średnicy 22-24 cm
  • 150 g mąki ziemniaczanej
  • 150 g mąki pszennej
  • 170 ml oleju rzepakowego
  • 170 g cukru pudru
  • 4 duże jajka
  • 2 płaskie łyżeczki cukru waniliowego lub ekstraktu z wanilii
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • dodatkowo masło i mąka lub bułka tarta do obsypania formy. 

 Do tego ciasta możesz też dodać kilka kropli aromatu cytrynowego lub sok z połowy małej cytryny. 

babka-piaskowa-na-oleju

Wilgotna babka piaskowa przepis 

1. Mąkę ziemniaczaną wymieszaj z mąką pszenną i proszkiem do pieczenia i przesiej przez sitko.  Oddziel żółtka jajek od białek.

2. Keksówkę o wymiarach 25x11 cm lub formę z kominem o średnicy 22-24 cm posmaruj masłem i obsyp mąką. 

3. Olej utrzyj z cukrem pudrem i cukrem waniliowym, zajmuje to około 4-5 minut.

4. Nie przerywając ucierania dodawaj kolejno po jednym żółtku. Ucieraj na średnich obrotach miksera do połączenia składników, zanim dodasz następne żółtko.

5. Cały czas ucierając dodaj połowę przesianej mąki.. Kiedy składniki się połączą dodaj pozostałą mąkę  i zmiksuj ciasto na niskich obrotach miksera do dokładnego połączenia składników. Zacznij nagrzewać piekarnik do temperatury 170-175 stopni. 

6. Ubij białka jajek na sztywną pianę i na najwolniejszych obrotach miksera lub ręcznie wmieszają ją do ciasta. 

7. Przelej ciasto do formy, wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez około 45-50  minut lub do tzw. suchego patyczka. Najlepiej na około 10 minut przed końcem sprawdzić za pomocą patyczka do szaszłyków czy ciasto jest już upieczone.

8. Po upieczeniu wyjmij ciasto z piekarnika, pozostaw w formie na około 15 minut, a następnie wyjmij i pozwól ciastu całkowicie ostygnąć na kratce. Po wystudzeniu obsyp obficie cukrem pudrem.

Udostępnij przepis

Spodobał Ci się przepis na babka piaskowa na oleju ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

Dlaczego warto zastąpić masło w przepisach na ciasto olejem rzepakowym? 

Olej rzepakowy doskonale sprawdza się jako zamiennik masła w przypadku słodkich i wytrawnych wypieków. Jest zarazem tańszy niż masło, co przy aktualnych cenach także ma duże znaczenie. Większość z nas ma zazwyczaj w kuchni olej do przygotowywania potraw, więc nie ma ryzyka, że akurat zabraknie odpowiedniej ilości masła w lodówce. Zastąpienie masła w wypiekach olejem rzepakowym sprawia, że ciasto jest tańsze, zdrowsze i wegetariańskie. Olej rzepakowy ma neutralny, przyjemny smak i aromat, który nie zmienia smaku naszego ciasta. Zastosowanie oleju rzepakowego zamiast masła wpływa także pozytywnie na nasze zdrowie. Masło jest tłuszczem zwierzęcym, zawierającym przede wszystkim nasycone kwasy tłuszczowe, natomiast tłuszcze roślinne, w tym olej rzepakowy zawierają cenne wielonienasycone kwasy tłuszczowe.  Mają silne działanie przeciwzapalne i chronią serce. Ponadto spożywając żywność roślinną znacznie obniżamy produkcję CO2 i przyczyniamy się do zmniejszenia tempa zmian klimatycznych. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Pokochaj olej rzepakowy.  Sfinansowano z Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Materiał powstał we współpracy z PSPO.

babka-piaskowa-na-oleju
Babka piaskowa na oleju.

Komentarze

  1. Babka wygląda bardzo smakowicie. Na oleju nigdy nie piekłam i chyba spróbuję

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja w sumie zawsze robię na oleju. Taką wolę :-) Wygląda przepięknie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękna babka, a ja bardzo lubię Twoje przepisy. Zaciekawiło mnie jak zadziała zastąpienie masła w babce piaskowej i ze zdumieniem przeczytałam, że się olej uciera z cukrem. Na pewno spróbuję, dziękuję:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Babkę praktycznie od kilku lat robię na dwa sposoby albo z olejem jak u Ciebie w przepisie lub na bazie majonezu. Zdecydowanie wychodzi bardziej wilgotna i pulchna.

    OdpowiedzUsuń
  5. Taka babka piaskowa zawsze była na stole w moim rodzinnym domu podczas Wielkanocy. Muszę powiedzieć, że tęsknię. Pewnie zrobię w tym roku sama. Dziękuję :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Jak tylko zobaczył przepis na IG to od razu robiłam. Baba jest wyśmienita :) dzięki za podzielenie się przepisem:)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja również piekę na oleju, choć w ogóle sporadycznie robię babki. Twoja wygląda bardzo apetycznie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Spróbuję na oleju, bo u mnie głównie na majonezie wykrzyknik baba jest cudownej urody i chyba ją zrobię przed świętami po to tylko nawet, żeby powtórzyć ją jeszcze ze 2 razy w okresie świąt!

    OdpowiedzUsuń
  9. Babka na każdy czas. Na śniadanie dla mnie idealna.

    OdpowiedzUsuń
  10. Babka piaskowa na oleju to najlepszy świąteczny wypiek.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: