Nalewka z czarnej porzeczki

Nalewka z czarnej porzeczki

Smorodinówka kresowa przepis na leczniczą nalewkę na owocach czarnej porzeczki.

Nalewka z czarnej porzeczki czyli smorodinówka kresowa to półwytrawna nalewka ceniona za właściwości lecznicze i doskonały smak. Działa podobnie, jak nalewka z propolisu. Nalewka z czarnej porzeczki pomaga w zaburzeniach trawienia, nieżycie górnych dróg oddechowych, przeziębieniu i bólu gardła. Dzięki dużej zawartości witaminy C, działa również antybakteryjnie i opóźnia procesy starzenia. Nalewka na  owocach czarnej porzeczki jest bardzo łatwa do przygotowania, ale potrzebuje trochę czasu na leżakowanie. Jej druga nazwa, smorodinówka pochodzi z języka rosyjskiego. Smorodina to po rosyjsku porzeczka czarna lub... smrodek. To nawiązanie do charakterystycznego zapachu, który wydzielają liście czarnej porzeczki.

Tradycyjna nalewka z czarnej porzeczki czyli smorodinówka powinna też zawierać liście czarnej porzeczki, które nadają jej charakterystyczny smak, ale współcześnie często się je pomija. Jednak na wszelki wypadek na dole artykułu znajdziesz też przepis na listkówkę - nalewkę z liści czarnej porzeczki. 

nalewka-z-czarnej-porzeczki
Smorodinówka kresowa to tradycyjna nalewka na owocach czarnej porzeczki popularna zwłaszcza w Rosji i na Kresach Wschodnich.
 

Nalewka z czarnej porzeczki- smorodinówka kresowa

 • 1 kg czarnej porzeczki 
 • 300 g cukru (nalewka wytrawna) lub 500 g cukru (nalewka półsłodka)
 • 500 ml spirytusu 96%
 • 500 ml czystej wódki
 • 2 goździki 
 • 1 laska wanilii 
 • 2 cm kawałek laski cynamonu 
 • 3 łyżki miodu 
 • opcjonalnie 3-4 młode liście czarnej 

Zamiast czystej wódki możesz dodać 500 ml listkówki - przepis na końcu końcu artykułu.

Nalewka z czarnej porzeczki przepis

1. Porzeczki opłucz, oczyść z szypułek i partiami wrzucaj do słoja lekko je rozgniatając. 

2. Dodaj goździki, cynamon i rozciętą na pół laskę wanilii. Wlej alkohol, zakręć szczelnie słój i odstawiamy w ciepłe i słoneczne miejsce na 2 miesiące. Potrząsaj raz dziennie słojem.

3. Po 2 miesiącach zlej alkohol do butelek. Do pozostałych w słoju owoców dodaj miód i cukier. Pozostaw słój na około 5-7 dni w nasłonecznionym miejscu. Pamiętaj, żeby często potrząsać słojem.

4. Kiedy cukier się rozpuści, przefiltruj powstały syrop przez gazę i połącz z nalewem owocowym. Odstaw na tydzień do sklarowania, po czym ponownie przefiltruj. 

5. Przenieś nalewkę w chłodne, ciemne miejsce i pozostaw do dojrzewania na minimum 6 miesięcy. Doskonale smakuje po roku, a jeszcze lepiej po dwóch latach.

Udostępnij przepis babci na nalewkę na czarnej porzeczce

Spodobał Ci się przepis na nalewkę z czarnej porzeczki ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

nalewka-z-czarnej-porzeczki

Listkówka przepis na nalewkę z liści czarnej porzeczki

moja szklanka ma 250 ml pojemności

Nalewka z liści czarnej porzeczki tzw. listkówka jest zalecana w chorobach krążenia, problemach z sercem i obrzękach. Ma także działanie moczopędne, korzystnie wpływa na błonę śluzową żołądka i jelit. Młode liście czarnej porzeczki zawierają więcej witaminy C i substancji biologicznie czynnych niż jagody, a nalewka z liści porzeczki oczyszcza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.

 • 2  szklanki młodych, świeżo rozwiniętych listków czarnej porzeczki wraz z pędami (luźno ułożonych, bez ugniatania) lub 20 dużych liści czarnej porzeczki
 • 1 litr wódki 40-45%
 • pół łyżeczki kwasku cytrynowego
 • 1 szklanka cukru

1. Opłucz pędy i liście czarnej porzeczki, włóż do słoja, zalej 2 szklankami wódki. Zakręć słoik i odstaw na tydzień w chłodne miejsce. 

2. Zlej nalew alkoholowy i przechowuj w szczelnie zamkniętej butelce, a liście zalej pozostałą wódką i odstaw w chłodne miejsce na 2 tygodnie.

3. Wymieszaj oba nalewy i odstaw na 4-5 dni. Liście zasyp cukrem i postaw w ciepłym miejscu. Potrząsaj często słojem, aby cukier się rozpuścił. Powstały syrop dodaj do nalewu, wsyp kwasek cytrynowy i wymieszaj, aż się rozpuści.

4. Odstaw nalewkę na 2 tygodnie, a następnie przefiltruj przez gazę lub filtr do kawy i pozostaw do dojrzewania na 3 miesiące.

nalewka-z-czarnej-porzeczki

Właściwości nalewki z czarnej porzeczki 

Czarna porzeczka to prawdziwy magazyn witamin i rekordzista pod względem zawartości witaminy C. Zawiera też witaminy E, D, P, K, B, pektyny, karotenoidy, olejki eteryczne, cukry, garbniki, kwasy organiczne, sole fosforu, potasu i gruczołu. Dlatego od wieków jest wykorzystywana w medycynie ludowej jako środek wykrztuśny. Nalewka z czarnej porzeczki wzmacnia odporność, opóźnia procesy starzenia się, wspiera organizm w walce z przeziębieniem oraz nieżytem górnych dróg oddechowych m.in. bólem gardła. Nalewka na czarnej porzeczce pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu; ma działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i napotne oraz poprawia funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. W celach profilaktycznych przyjmuje się kilka łyżek dziennie.

nalewka-z-czarnej-porzeczki
Nalewka z czarnej porzeczki

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: