Trenujesz? Zobacz, czy potrzebujesz aminokwasów

Lata temu zastanawiałeś się, po co Ci ta cała nauka biologii i chemii? Jak się okazuje – pewne wiadomości bywają w życiu niezwykle przydatne. Bez obaw: nawet jeśli nie miałeś piątek z tych przedmiotów, możesz zrozumieć działanie aminokwasów i wykorzystać tę wiedzę w swojej sportowej suplementacji.

trenujesz-zobacz-czy-potrzebujesz-aminokwasow

Jeśli trenujesz, to wiesz na pewno, że sklepy z suplementami, odżywkami i akcesoriami dla sportowców pękają w szwach. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów i preparatów, które każda trenująca osoba może dobrać do swoich potrzeb. A potrzeby te będą zależne od tego, co trenujesz, jakie efekty chcesz osiągnąć, ile czasu na to przeznaczasz i jaka jest Twoja wyjściowa forma. Przekonaj się, czy w Twoim planie treningowym powinieneś znaleźć miejsce dla suplementacji aminokwasami. 

Czym są aminokwasy? 

Aminokwasy, o których mówimy w kontekście treningu, to aminokwasy białkowe. Bo to właśnie z aminokwasów składają się białka zwierzęce i roślinne. Ich rolą, poza budowaniem białek, jest wspieranie regeneracji mięśni – a ta jest szczególnie ważna po intensywnym treningu. 

Wyróżniamy aminokwasy egzogenne, endogenne i warunkowo niezbędne. Aminokwasy egzogenne dostarczamy organizmowi w pożywieniu, endogenne mogą być samodzielnie wytwarzane przez organizm, warunkowo niezbędne zaś – również są produkowane w ciele, ale pod pewnymi warunkami.

Komu mogą pomóc aminokwasy? 

Przyjmowanie aminokwasów w formie suplementów jest polecane wszystkim osobom prowadzącym aktywny tryb życia, a szczególnie trenującym sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Każdy aminokwas pełni nieco inną rolę w organizmie, wobec czego konkretny produkt należy dobrać do rodzaju treningu, stylu życia i oczekiwanych efektów. Jedne aminokwasy nie tylko wspomagają aktywność fizyczną, ale też wspierają procesy metaboliczne, inne z kolei charakteryzują się zmniejszeniem potreningowego zmęczenia. Wszystkie potrzebne informacje na temat działania konkretnego aminokwasu powinieneś znaleźć w opisie produktu. Dobrym tropem będzie również poradzenie się w kwestii suplementacji swojego trenera personalnego i/lub dietetyka. 

Przykładowe aminokwasy dla aktywnych 

Wybór produktów zawierających aminokwasy jest ogromny. W dobrym sklepie dla sportowców z pewnością uda Ci się dobrać preparat najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Co możesz znaleźć na sklepowych półkach z aminokwasami? 

  • suplementy zawierające miks aminokwasów egzogennych, 
  • suplementy zawierające pojedyncze aminokwasy, np. tryptofan, argininę czy glutaminę. 

Niektóre z preparatów są dodatkowo wzbogacone o witaminy (np. B6). Suplementy te występują zarówno w formie kapsułek, jak i proszku, który należy wymieszać z wodą i wypić. Niektóre proszki do rozpuszczenia w wodzie mają interesujące owocowe smaki – suplementacja nie musi być więc nieprzyjemnym obowiązkiem. 

Najlepiej wybrać aminokwasy w dużym opakowaniu – tak też są zresztą najczęściej sprzedawane. Dzięki temu nie będziesz musiał co chwilę zamawiać brakującego produktu, a ponadto stojące na półce pudło z aminokwasami nie pozwoli Ci opuścić treningu nawet w najbardziej leniwy dzień. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: