TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Trenujesz? Zobacz, czy potrzebujesz aminokwasów

Lata temu zastanawiałeś się, po co Ci ta cała nauka biologii i chemii? Jak się okazuje – pewne wiadomości bywają w życiu niezwykle przydatne. Bez obaw: nawet jeśli nie miałeś piątek z tych przedmiotów, możesz zrozumieć działanie aminokwasów i wykorzystać tę wiedzę w swojej sportowej suplementacji.

trenujesz-zobacz-czy-potrzebujesz-aminokwasow

Jeśli trenujesz, to wiesz na pewno, że sklepy z suplementami, odżywkami i akcesoriami dla sportowców pękają w szwach. Na rynku dostępnych jest bowiem wiele produktów i preparatów, które każda trenująca osoba może dobrać do swoich potrzeb. A potrzeby te będą zależne od tego, co trenujesz, jakie efekty chcesz osiągnąć, ile czasu na to przeznaczasz i jaka jest Twoja wyjściowa forma. Przekonaj się, czy w Twoim planie treningowym powinieneś znaleźć miejsce dla suplementacji aminokwasami. 

Czym są aminokwasy? 

Aminokwasy, o których mówimy w kontekście treningu, to aminokwasy białkowe. Bo to właśnie z aminokwasów składają się białka zwierzęce i roślinne. Ich rolą, poza budowaniem białek, jest wspieranie regeneracji mięśni – a ta jest szczególnie ważna po intensywnym treningu. 

Wyróżniamy aminokwasy egzogenne, endogenne i warunkowo niezbędne. Aminokwasy egzogenne dostarczamy organizmowi w pożywieniu, endogenne mogą być samodzielnie wytwarzane przez organizm, warunkowo niezbędne zaś – również są produkowane w ciele, ale pod pewnymi warunkami.

Komu mogą pomóc aminokwasy? 

Przyjmowanie aminokwasów w formie suplementów jest polecane wszystkim osobom prowadzącym aktywny tryb życia, a szczególnie trenującym sporty siłowe oraz wytrzymałościowe. Każdy aminokwas pełni nieco inną rolę w organizmie, wobec czego konkretny produkt należy dobrać do rodzaju treningu, stylu życia i oczekiwanych efektów. Jedne aminokwasy nie tylko wspomagają aktywność fizyczną, ale też wspierają procesy metaboliczne, inne z kolei charakteryzują się zmniejszeniem potreningowego zmęczenia. Wszystkie potrzebne informacje na temat działania konkretnego aminokwasu powinieneś znaleźć w opisie produktu. Dobrym tropem będzie również poradzenie się w kwestii suplementacji swojego trenera personalnego i/lub dietetyka. 

Przykładowe aminokwasy dla aktywnych 

Wybór produktów zawierających aminokwasy jest ogromny. W dobrym sklepie dla sportowców z pewnością uda Ci się dobrać preparat najbardziej dopasowany do Twoich potrzeb. Co możesz znaleźć na sklepowych półkach z aminokwasami? 

  • suplementy zawierające miks aminokwasów egzogennych, 
  • suplementy zawierające pojedyncze aminokwasy, np. tryptofan, argininę czy glutaminę. 

Niektóre z preparatów są dodatkowo wzbogacone o witaminy (np. B6). Suplementy te występują zarówno w formie kapsułek, jak i proszku, który należy wymieszać z wodą i wypić. Niektóre proszki do rozpuszczenia w wodzie mają interesujące owocowe smaki – suplementacja nie musi być więc nieprzyjemnym obowiązkiem. 

Najlepiej wybrać aminokwasy w dużym opakowaniu – tak też są zresztą najczęściej sprzedawane. Dzięki temu nie będziesz musiał co chwilę zamawiać brakującego produktu, a ponadto stojące na półce pudło z aminokwasami nie pozwoli Ci opuścić treningu nawet w najbardziej leniwy dzień. 

Artykuł sponsorowany

Komentarze