Suszone limonki

Suszone limonki

Do czego dodawać czarne suszone limonki

Suszone limonki przepisy i porady do czego dodawać czarne suszone limonki loomi. Czarne suszone limonki są jednym z najbardziej charakterystycznych składników kuchni bliskowschodniej, zwłaszcza w Iranie, Arabii Saudyjskiej, Omanie i pozostałych krajach Zatoki Perskiej. Limonka suszona na słońcu do chwili, aż straci całą wodę i stanie się twarda jest nieodzownym dodatkiem do zup, gulaszów mięsnych i warzywnych, ryb, dań z fasoli i soczewicy oraz wielu deserów. Wiele osób myli suszone limonki z marokańskimi kiszonymi cytrynami. Wynika to zapewne z nazwy, ponieważ suszone limonki (limetki) znane są również jako czarne limonki, loomi, omańskie cytryny lub suszone cytryny. Podobnie jak w przypadku innych aromatycznych przypraw, suszonej limonki należy używać w niewielkich ilościach, ponieważ jej smak jest dość intensywny.

Możesz wykorzystać smak czarnej limonki na różne sposoby. Nakłuj ją i dodaj do bulionu lub gulaszu, aby uzyskać łagodne cytrusowe nuty. Namocz i drobno posiekaj całą limonkę, aby wydobyć z niej bardziej intensywny kwaskowy smak – twierdzi Yotam Ottolenghi, ikona kuchni bliskowschodniej i autor m.in. takich tytułów, jak "Cała obfitość" czy "Prosto".
suszone-limonki
Suszone limonki przepisy i porady do czego dodawać suszone limonki loomi. Suszona limonka z powodzeniem zastępuje cytrynę i trawę cytrynową. Urozmaici smak wielu potraw kuchni arabskiej, sałatek, koktajli, zup i gulaszów. Jest dostępna cały rok i doskonale się przechowuje.

Suszone limonki do czego dodawać

Suszona limonka jest bardzo wszechstronnym dodatkiem, dzięki któremu nadasz swoim posiłkom niepowtarzalny cytrusowy smak i aromat. Możesz ją wykorzystać jako przyprawę do zup, sosów i gulaszów mięsnych i warzywnych. Po zmieleniu świetnie podkreśli smak sałatek oraz ryb i owoców morza. Jest także niezastąpionym składnikiem marynat do drobiu i tłustych mięs. Czarna suszona limonka to przyprawa bardzo często dodawana do kuskusu, tagines i innych potraw z krajów Afryki Północnej: Tunezji, Algierii i Maroka.

Suszone limonki z powodzeniem zastępują sumak oraz liście limonki kaffir czy siekaną trawę cytrynową.

Do czego można użyć limonki suszonej

  • Zupy i gulasze – jeśli chcesz nadać potrawie delikatny cytrusowy aromat dodaj do garnka całą suszoną limonkę. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu bardziej wyrazistego smaku, nakłuj limonkę w kilku miejscach, tak aby płyn mógł przedostać się do środka. Ciepło i wilgoć ponownie nawodnią suszoną limonkę, ktorej aromat wzbogaci Twój posiłek. Suszona limonka szczególnie dobrze sprawdza się w zupach z soczewicy i fasoli oraz gulaszach mięsnych i warzywnych.
  • Dania z ryżu – w taki sam sposób, jak do zup i gulaszów możesz dodawać wysuszone limonki do ryżu. Umieść całą limonkę w urządzeniu do gotowania ryżu lub garnku albo zmiel ją na proszek i wymieszaj z ryżem przed gotowaniem. W Indiach proszek z suszonych limonek dosypuje się też do wody do gotowania warzyw oraz dodaje się do marynaty limonkowej.
  • Marynaty – oczyść z pestek i zmiel suszoną limonkę na proszek i dodaj ją do marynat do mięs, drobiu lub ryb. Cytrusowy smak doda głębi i złożoności marynacie, poprawiając ogólny smak potrawy.
  • Mieszanki przypraw – suszone limonki dobrze komponują się z kminkiem, kuminem, kolendrą i kardamonem oraz ze świeżymi ziołami, takimi jak natka pietruszki i mięta. Oczyszczoną z pestek i zmieloną suszoną limonkę wymieszaj z wymienionymi wyżej przyprawami i dodawaj do mięs i warzyw.
  • Pikle i przetwory z owoców i warzyw – suszoną limonkę nakłuj w kilku miejscach, dodaj do zalewy i zagotuj. Wyjmij limonkę i przygotowaną w ten sposób marynatą zalej owoce lub warzywa, aby uzyskać fantastyczny cytrusowy akcent. 
  • Dressingi i sosy – dodaj mieloną suszoną limonkę do sosów sałatkowych lub sosów, aby uzyskać cytrusowy smak. Świetnie sprawdza się zarówno w winegretach, jak i kremowych dressingach. 
  • Warzywa grillowane lub pieczone – posyp zmieloną suszoną limonką grillowane lub pieczone warzywa, aby dodać im smaku i aromatu.
  • Rośliny strączkowe – czarna limonka podkreśla smak potraw z roślin strączkowych, dodaj ją pod koniec gotowania groszku, fasoli, soczewicy, ciecierzycy itp.
  • Kasze kuskus, bulgur i quinoa – dopraw je zmieloną suszoną limonkę, aby podkreślić ich smak i dodać cytrusową nutę.
  • Pieczywo i słodkie wypieki – sproszkowane limonki możesz dodawać do pieczywa, ciast i ciasteczek, którym chcesz nadać świeży cytrusowy smak. Yotam Ottolenghi w swojej książce "Extra Good Things – smakowitości na co dzień" zamieścił fantastyczny przepis na foccacię z czarną limonką – upiekliśmy ją, zapewniam, że była pyszna. 
  • Herbata z suszonych limonek jest tradycyjnym napojem w Iranie i krajach Zatoki Perskiej. 
  • Koktajle  i lemoniady – wsyp odrobinę sproszkowanej limonki do koktajlu, albo włóż całą limonkę do dzbanka z lemoniadą, żeby dodać im nieco kwaskowego smaku. 

suszone-limonki
Arabskie suszone limonki możesz dodawać do potraw zarówno zmielone na proszek, jak i w całości.

Suszone limonki w proszku

Aby przygotować przyprawę z suszonych limonek wystarczy rozdrobnić je na proszek. Przekrój czarne limonki na pół, usuń wszystkie pestki, ponieważ są gorzkie. Zmiel oczyszczone z pestek owoce w młynku do kawy, moździerzu lub blenderze, aż uzyskasz drobny proszek, który możesz dodawać do zup, gulaszu, marynat, sałatek, deserów i wielu innych potraw.

Jak smakuje suszona limonka

Suszona limonka, znana również jako czarna limonka lub loomi różni się smakiem od świeżych limonek. Wyczujesz w niej jednak dominujące nuty cytrusów, wyraźnie kwaśny smak i leciutki dymny aromat. Dodając suszone limonki do potraw zacznij od niewielkiej ilości, ponieważ mają intensywny, wyrazisty smak.

Suszone limonki przepisy

Arabska herbata z suszonych limonek przepis, który znajdziesz na naszym blogu, to najprostszy sposób, aby skosztować tego bliskowschodniego przysmaku. Wiele przepisów na wykorzystanie suszonych limonek znajdziesz w książkach Yotama Ottolenghi i innych znanych szefów kuchni. 

Serdecznie polecam takie tytuły jak wydana stosunkowo niedawno "Extra Good Things – smakowitości na co dzień" oraz "Cała obfitość", zwłaszcza, że w księgarniach pojawił się dodruk tej kultowej książki.

suszone-limonki

Udostępnij artykuł o suszonych limonkach

Spodobał Ci się artykuł o suszonych limonkach? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten przepis w mediach społecznościowych i oznacz nas tagiem #Czteryfajery.

suszone-limonki

Inne nazwy suszonych limonek

W zależności od regionu, suszone limonki mają różne nazwy. W Polsce zazwyczaj używa się określenia suszone limonki lub czarne limonki, a czasami czarne cytryny.

  • Czarna limonka to najbardziej znana nazwa suszonej limonki. Zobaczysz ją na niemal każdym opakowaniu limonek w sklepach z bliskowschodnią żywnością.
  • Loomi to nazwa popularna w krajach arabskojęzycznych, zwłaszcza w Omanie,
  • Suszona cytryna – czasami suszona limonka nazywana jest suszoną cytryną,
  • Limoo Omani to nazwa suszonych limonek produkowanych w Omanie i uznawanych za jedne z najlepszych,
  • Noomi Basra to kolejna arabska nazwa suszonych limonek, 
  • Limoo amani to nazwa suszonych limonek używana w Iranie. 
suszone-limonki
Suszone limonki.
G
M
T
Y
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: