Kawa piernikowa

Kawa piernikowa

świąteczna kawa z korzennymi przyprawami.

Kawa piernikowa, świąteczna kawa z korzennymi przyprawami to aromatyczny napój, który przygotujesz w kilka minut. Wystarczą ogólnie dostępne składniki, o tej porze roku zapewne masz je w domu. Czarna albo z mlekiem, dosłodzona do smaku miodem lub cukrem cudownie podkreśla magię świąt.

Przepis na kawę piernikową ma tak dobrane proporcje, aby smaki wzajemnie się nie przytłaczały. Dzięki temu kawę z korzennymi przyprawami możesz podać zarówno na śniadanie, jak i jako dodatek do każdego ciasta. Mieszanka jest gotowa do użycia w około 30 minut po przygotowaniu. 

Kawę piernikową możesz zaparzyć tradycyjnie albo w kawiarce lub ekspresie. Jeżeli nie dysponujesz żadnym sprzętem do parzenia kawy, wykorzystaj zwykły garnek.  Jak zaparzyć kawę w garnku opisałam w przepisie kawa z garnka po meksykańsku

kawa-piernikowa
Kawa z przyprawami korzennymi smakuje wyśmienicie o każdej porze roku.

Kawa piernikowa

Poniższe proporcje wystarczą na zaparzenie około 14-16 porcji kawy. 
Mieszankę kawy piernikowej możesz przechowywać w szczelnym pojemniku przez około 3 miesiące.
  • 125 g mielonej kawy, to 14 płaskich łyżek stołowych
  • 2 płaskie łyżki przyprawy do piernika albo podane niżej przyprawy
    • 2 płaskie łyżeczki mielonego cynamonu
    • pół łyżeczki mielonego imbiru 
    • pół łyżeczki mielonych goździków 
    • ćwierć łyżeczki mielonego kardamonu
    • 3 duże szczypty mielonej gałki muszkatołowej
  • kawę piernikową możesz udekorować bitą śmietaną  lub startą na tarce czekoladą

Kawa piernikowa przepis

1. Wymieszaj dokładnie zmieloną kawę z przyprawami i odstaw na około 30 minut, aby smaki się wymieszały. 

2. My zazwyczaj robimy piernikowe latte. Proporcje na 2 porcje kawy piernikowej latte to: 2 łyżki stołowe kawy z powyższego przepisu, 200 ml wody, 250 ml mleka, cukier lub miód do smaku i ewentualnie bita śmietana. Proporcje możesz dostosować do swoich upodobań. 

3. Zaparz kawę tak, jak zwykle to robisz np. w zaparzaczu, kawiarce albo w ekspresie. 

4.. Spień mleko. Możesz to zrobić spieniaczem, blenderem albo w wąskim wysokim naczyniu mikserem typu żyrafa. Rozlej spienione mleko do 2 szklanek.

4. Zaparz kawę piernikową i wlej ją do mleka. Osłodź do smaku i ewentualnie udekoruj bitą śmietaną i posyp startą czekoladą albo odrobiną przyprawy do piernika.

kawa-piernikowa
 

Skąd pochodzą przyprawy korzenne

Cynamon, goździki, wanilia i gałka muszkatołowa przywożone przez kupców z Wysp Korzennych (indonezyjski archipelag noszący obecnie nazwę Moluki) od wieków były (dosłownie i w przenośni) na wagę złota. Najpierw zaczęli je stosować Arabowie, do Europy goździki i gałka muszkatołowa trafiły dopiero na przełomie XI i XII wieku wraz z uczestnikami wypraw krzyżowych. Także tutaj stały się synonimem luksusu, a europejska szlachta i arystokracja lubiły chełpić się swoim bogactwem zwłaszcza podczas świąt Bożego Narodzenia. Z dworów i pałaców korzenne przyprawy trafiły też do klasztorów. W XV wieku mnisi z klasztoru Marienthal we Francji, zaczęli wypiekać na Boże Narodzenie pierniki (pain d’épices) z dodatkiem przypraw korzennych. I tak już zostało do dziś. 

kawa-piernikowa
Kawa piernikowa.


Komentarze

  1. O wow!! Wiedziałaś kiedy wrzucić taki post. Ale chcę takiej kawy:-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam kawę w takim wydaniu :-) jest aromatyczna i od razu kojarzy się ze świętami i czasem spędzanym z najbliższymi. Przygotowanie nie jest trudne, ale najlepiej trzymać się przepisu, bo wszystko idealnie komponuje się ze sobą. Sprawdza się zwłaszcza w okresie zimowym. Nie tylko świetnie smakuje, ale również ciekawie wygląda :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Kawy możemy modyfikować na różne sposoby. Przede wszystkim możemy zmieniać ich smak pod nasze upodobania i dozować ich moc. Kawa to napój od którego uzależnionych jest wiele osób - nic dziwnego skoro jest taka pyszna i daje energie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: