Nalewka z pestek pigwy

Nalewka z pestek pigwy

Pestkówka przepis na polskie amaretto.

Nalewka z pestek pigwy przepis na pestkówkę polskie amaretto. Nalewka z pestek pigwy pestkówka jest niezwykle prosta do zrobienia. Ma charakterystyczny marcepanowy zapach i z powodzeniem zastępuje produkowany komercyjnie włoski likier amaretto. Słodko-migdałowy smak nalewki na pestkach pigwy sprawia, że ​​jest to idealny dodatek do kawy lub czekolady na gorąco. Pestkówka nalewka z pestek pigwy to przepis, który zajmie Ci tylko kilka minut. To naprawdę jeden z najłatwiejszych przepisów na domowe nalewki. Zastanawiasz się co  zrobić z pigwy? Mam dla Ciebie kilka innych świetnych pomysłów, takich jak galaretka z pigwy do herbaty albo pigwówka - domowa nalewka z pigwy idealna na zimowe wieczory. Nie wyrzucaj pestek po zrobieniu przetworów pigwy. Przygotujesz z nich z nich domową nalewkę pestkówkę. Nalewkę z pestek możesz też nastawić „przy okazji”, przygotowywania przetworów z innych owoców – jabłek, moreli, wiśni lub brzoskwiń.

nalewka-z-pestek-pigwy
Nalewka z pestek pigwy przepis na pestkówkę polskie amaretto. Pestkówka na pestkach pigwy ma charakterystyczny migdałowy zapach i z powodzeniem zastępuje produkowany komercyjnie włoski likier amaretto.
 

Nalewka z pestek pigwy

  • 1 szklanka pestek z pigwy lub pigwowca japońskiego albo jabłek,
  • 250 ml spirytusu,
  • 250 ml wody,
  • pół szklanki cukru białego,
  • 1 szklanka cukru trzcinowego, ale jeśli nie masz to użyj łagodnego miodu lub zastąp białym cukrem,

Do nalewki z pestek pigwy polecam też dodać

  • 1 łyżeczkę ekstraktu z wanilii albo ziarenka z 1 laski wanilii,
  • 2 łyżeczki ekstraktu z migdałów (jest dostępny w większości marketów).

Nalewka z pestek pigwy przepis

1. Wysusz lekko nasiona, pozostawiając je na 6-8 dni rozsypane w jednej warstwie np. na wyłożonej papierem blasze. Nie wystawiaj nasion na bezpośrednie działanie słońca. Najlepiej ustawić blachę z nasionami w suchym, przewiewnym miejscu. Nie ma sensu suszyć nasion w piekarniku czy na patelni, łatwo wówczas o przesuszenie.

2. W rondelku podgrzej wodę i dodaj oba rodzaje cukru. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz  płomień i gotuj na wolnym ogniu, aż cały cukier się rozpuści. Wyłącz płomień i pozostaw syrop do całkowitego ostygnięcia.

2. Nasiona wsyp do słoja lub butelki i zalej alkoholem. Wlej przestudzoną wodę z cukrem, dodaj ziarenka wanilii lub ekstrakt waniliowy oraz ekstrakt migdałowy i wymieszaj.

3. Wstrząśnij kilka razy butelką. Odstaw pestkówkę na około 4 tygodnie. Po upływie tego czasu przecedź nalewkę z pestek pigwy przez sitko, a następnie przefiltruj przez kilkukrotnie złożoną gazę lub filtr do kawy. Pestkówka nazywana też polskim amaretto powinna dojrzewać minimum 3 miesiące, ale im starsza tym smaczniejsza.

Udostępnij przepis na nalewkę z pestek pigwy

Spodobał Ci się przepis na nalewkę z pestek pigwy - pestkówkę ? Będzie nam miło jeśli zostawisz komentarz. Udostępnij ten artykuł na Facebooku lub Instagramie i oznacz nas tagiem #Czteryfajery

nalewka-z-pestek-pigwy

Pigwa i pigwowiec. Czym się różnią

Pigwa i pigwowiec są często mylone ze sobą, choć to zupełnie inne rośliny. Ich owoce określane są zazwyczaj tą samą nazwą - pigwa.

Pigwa to liściaste drzewo osiągające wysokość kilku metrów. Owoce pigwy mają żółty kolor, są bardzo aromatyczne, twarde i cierpkie. Wyglądem przypominają jabłko lub nieforemną gruszkę. Surowe owoce pigwy nie należą do smacznych, za to po ugotowaniu smakują wybornie. Pigwa i pigwowiec zawierają dużą ilość pektyn, dlatego świetnie nadają się na galaretki, dżemy, marmolady i inne przetwory. Bardzo wysoko cenione są nalewki z pigwy i nalewki na pestkach pigwy lub pigwowca.

Pigwowiec jest krzewem dorastającym do około 1,5 m wysokości. Jego owoce są niewiele większe od orzecha włoskiego i jeszcze bardziej  kwaśne niż owoce pigwy. Po pokrojeniu w plasterki i ususzeniu można je dodawać do herbaty zamiast cytryny.

Co zrobić z pigwy. Przetwory z pigwy.

Z pigwy i pigwowca można przygotować kompoty, nalewki, dżemy, konfitury, syropy i galaretki oraz dodawać do ciast i delikatnych mięs. Nie nadają się natomiast do jedzenia na surowo.

Bardzo wysoko cenione są nalewki z pigwy i nalewki z pigwowca, które wzmacnia organizm w stanach wyczerpania psychicznego i fizycznego, chronią przed infekcjami, działają przeciwgorączkowo, łagodzią stany zapalne i obrzęki oraz skutecznie oczyszczają jelita. Przepisy na nalewkę z pigwy lub nalewkę z pigwowca mają niestety jedną wspólną cechę - długi czas oczekiwania na degustację.

Nalewka z pestek pigwy lub pigwowca potocznie określana jako pestkówka smakiem i aromatem przypomina włoski likier amaretto. 

nalewka-z-pestek-pigwy

Co to jest Amaretto?

Amaretto  to słodki włoski likier pochodzący z Saronno. W zależności od marki może być wytwarzany z pestek moreli, gorzkich migdałów, pestek brzoskwiń lub wiśni. Typowy, marcepanowy smak produkowane komercyjnie Amaretto zawdzięcza olejkowi z gorzkich migdałów i jego głównemu składnikowi – benzaldehydowi. Wbrew temu, co sugeruje nazwa, olejek z gorzkich migdałów pozyskiwany jest przede wszystkim z pestek moreli. Amaretto można pić samodzielnie, wykorzystać jako składnik  drinków lub dodawać do kawy, czekolady, deserów i ciast. Amaretto jest również powszechnie stosowane do przygotowania włoskiego deseru tiramisu.

Nazwa amaretto pochodzi od włoskiego słowa „amaro”, które oznacza gorzki i jest używane do opisania aperitifów i napojów trawiennych o gorzkim smaku. „Etto” oznacza mało, a amaretto to po włosku „trochę gorzki”.

nalewka-z-pestek-pigwy
Nalewka z pestek pigwy.

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: