Twaróg domowy po argentyńsku

O tym, że nasz ulubiony argentyński Futrzak jest pomysłowy przekonaliśmy się już dawno, ale na to żeby twarogu dodać actimela, nigdy byśmy nie wpadli :)
Poniżej kolejny nadesłany przez Futrzaka przepis :)

Twaróg domowy po argentyńsku - składniki

  • 2 litry pełnotłustego mleka
  • 1 opakowanie actimela

Twaróg domowy po argentyńsku - przepis

Zaczynamy od zakupu 2 litrów pełnotłustego mleka. Najlepiej, jakby nie było niczym wzbogacane, ale jeśli jest, to trudno. Też da radę :)
Do tego kupujemy actimel - ten o smaku "naturalnym" czy oryginalnym. Wszystkie inne mają dodatki sztucznych dosmaczaczy i są potwornie słodkie.
Mleko umieszczamy w jakimś słoiku albo garze - byle nie był metalowy (plastikowy jest ok). Wlewamy do niego jedną buteleczkę actimela, mieszamy i przykrywamy pokrywką albo ścierka.
Potem wystarczy czekać :) - tempo zsiądnięcia się mleka zależy od temperatury i wilgotności.
Jeśli robimy w szklanym albo plastikowym naczyniu to łatwo powiedzieć, kiedy gotowe, bo mleko rozdzieli się na frakcje - na górze bedzie część stała, na dole serwatka.
Serwatkę odlewamy, część stałą możemy wymieszać - jeśli chcemy otrzymać gęsty jogurt typu greckiego.
Jak chcemy ser, to część stałą podgrzewamy w garnku - ale temperatura nie może przekroczyć 100 stopni, bo się wszystko zwarzy. Po zestaleniu się sera wrzucamy go do lnianego worka (szmatki) i wyciskamy albo zostawiamy do obciekniecia.
To co zostaje to pyszny domowy twaróg :)

Komentarze

  1. Można szybciej: kupić jogurt typu greckiego, podgrzać go i potem postępować jak opisał Futrzak :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: