Nalewka malinowa i lecznicza nalewka na malinach

Nalewka malinowa i lecznicza nalewka na malinach to nasz zestaw obowiązkowy na zimę. Zazwyczaj każdego roku przygotowujemy kilka rodzajów nalewek malinowych, które w chłodne dni są niezastąpione - rozgrzeją, poprawią nastrój i przywołają wspomnienie lata, o walorach zdrowotnych nie wspominając.
Poniższe przepisy na przepyszne nalewki na malinach pochodzą z drugiego wydania książki "Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne" Andrzeja Fiedoruka, najlepszego moim zdaniem specjalisty w dziedzinie produkcji wszelkich alkoholowych smakołyków.

Recenzję książki "Okowita, przepalanka, nalewki i miody pitne" możecie przeczytać na naszym blogu To czytają Saudyjskie Wielbłądy.

Nalewka malinowa - składniki

  • 0,5 l spirytusu
  • 1,5 kg malin
  • 1 kg cukru
  • 0,5 l wody

Jak zrobić nalewkę malinową

Połowę przebranych, wymytych i osączonych malin wsypujemy do naczynia. Zalewamy owoce spirytusem, tak aby były całkowicie przykryte alkoholem i pozostawiamy do następnego dnia. Zlewamy spirytus z malin i zalewamy nim pozostałe maliny, powtarzając operację.  Ponownie zlewamy nalew z owoców i filtrujemy. Sporządzamy syrop z cukru i wody. Do ciepłego jeszcze syropu wlewamy powoli spirytus cały czas mieszając. Po ostygnięciu rozlewamy do butelek i pozostawiamy na pół roku.

Lecznicza nalewka na malinach

Wywołuje poty oraz działa przeciwgorączkowo i przeciwkaszlowo. Może być stosowana w stanach przeziębień, także w trakcie grypy czy anginy. Reguluje pracę przewodu pokarmowego.
Właściwości uspokajające pomagają kobietom w okresie przekwitania.

Składniki leczniczej nalewki na malinach

  • 1 kg malin     
  • 1 l spirytusu
  • 250 g cukru
  • 0,5 l wody

Jak przygotować leczniczą nalewkę na malinach

Maliny zalewamy spirytusem i odstawiamy w ciepłe miejsce. Po miesiącu dodajemy syrop sporządzony z 250 g cukru i 0,5 litra wody, odstawiamy na kolejny tydzień przed przefiltrowaniem.
Dawkowanie: 1 łyżka stołowa na pół szklanki przegotowanej, ciepłej wody kilka razy dziennie lub z herbatą.

Komentarze

  1. Odpowiedzi
    1. Zgadza się, malinówka powinna chyba dostać miano "Królowej nalewek".
      Zastanawiam się nad zrobieniem nalewki na czarnych porzeczkach, bo w tej książce jest super przepis, a nasza najstarsza nalewka na czarnych porzeczkach ma.... 12 lat (ale już tylko jedna butelka została)

      Usuń
  2. Proszę o dodanie banerka akcji, inaczej nie mogę zaakceptować przepisu :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Odrobinę inaczej robię nalewki na owocach. Owoce najpierw zasypuję cukrem, podejrzewam, że cukier powoduje lepsze oddanie soku z owoców. Jak już owoce puszczą sok, to wtedy traktuję je spirytusem.
    Jeśli chodzi o maliny, to każdy sposób jest dobry, zawsze wyjdzie przysmak pierwsza klasa.
    lulu

    OdpowiedzUsuń
  4. U mnie konieczna! Tylko najpierw zasupuję cukrem, aby wydobył wszystkie smaki i aromaty. Potem spirytus i wódka.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: