TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Zioła dla smaku, zdrowia i urody - Małgorzata Kaczmarczyk

Gdybym miała w kilku słowach opisać książkę Małgorzaty Kaczmarczyk  Zioła dla smaku zdrowia i urody powiedziałabym, że to praktyczne kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych wykorzystaniem dobrodziejstw, jakie kryją w sobie zioła. Rzeczowa, napisana z pasją i ogromnym zaangażowaniem, publikacja nie tylko zachęca do odkrywania i wykorzystywania na co dzień darów Matki Natury, ale stanowi też inspirację do własnych poszukiwań i eksperymentów.

Zioła dla smaku, zdrowia i urody to zbiór 150 przepisów na lecznicze napary, wina, nalewki, ziołowe dania i naturalne kosmetyki, które niewielkim nakładem pracy i środków możemy przygotować w domowym zaciszu. Ogromną zaletą zebranych w książce receptur jest prostota wykonania, bez względu na to czy wykorzystamy samodzielnie zebrane zioła czy kupione w sklepie zioła suszone. Książka jest zarazem pięknie napisanym przewodnikiem po świecie roślin leczniczych - wprowadza czytelnika w tajniki ich pozyskiwania, suszenia i przetwarzania, w taki sposób aby zachować jak najwięcej cennych właściwości.

Małgosia Kaczmarek ujęła zagadnienia związane z zielarstwem bardzo szeroko poruszając niemal wszystkie aspekty związane z wykorzystywaniem roślin leczniczych w naszym życiu codziennym. Książka została podzielona na pięć rozdziałów dotyczących niżej wymienionych zagadnień.
  • Organizacja pracy.
  • Jak wyciągnąć moc z roślin.
  • Zioła od kuchni.
  • Ziołowa apteka.
  • Ziołowa odnowa – kosmetyki
Dwa pierwsze rozdziały to "zielarskie abecadło". Autorka zawarła w nich podstawowe informacje dotyczące zbierania, suszenia i przechowywania ziół oraz w jasny i zrozumiały, nawet dla laika, sposób opisała jak przygotować różnego rodzaju wyciągi i maceraty ziołowe. 
Kolejny rozdział - "Zioła w kuchni" stanowi prawdziwą skarbnicę pomysłów na kulinarne zastosowanie jadalnych chwastów. Znajdziemy w nim przepisy na ziołowe napoje, przekąski, zupy i desery z dodatkiem ziół. Nie zabrakło też receptur na staropolskie gąszcze (odpowiednik popularnych w Indiach sosów typu chutney), słodkie i wytrawne przetwory,  mieszanki przyprawowe i wiele, wiele innych.
Poświęcony leczniczemu i profilaktycznemu działaniu ziół dział "Ziołowa apteka" to nie tylko zbiór przepisów na naturalne ziołowe preparaty, ale także szereg cennych porad dotyczących postępowania w przypadku najczęściej dotykających nas chorób.
Ostatni z rozdziałów zawiera wskazówki jak przygotować naturalne ziołowe kosmetyki do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp, włosów i twarzy.

"Zioła dla smaku, zdrowia i urody" są także, w moim odczuciu, próbą pokazania nam, jak  szerokie zastosowanie mają popularne, powszechnie dostępne zioła.  Ilość zawartych w publikacji informacji i ciekawostek oraz bogata bibliografia powodują, że chętnie określiłabym ją jako poradnik ziołolecznictwa, adresowany do osób, które chcą świadomie i odpowiedzialnie wykorzystywać dobroczynną moc roślin.

Tytuł: Zioła dla smaku, zdrowia i urody
Autor: Małgorzata Kaczmarczyk
Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: 2017
Ilość stron: 272

Polecam także na prezent

 

Komentarze