Zioła dla smaku, zdrowia i urody - Małgorzata Kaczmarczyk

Gdybym miała w kilku słowach opisać książkę Małgorzaty Kaczmarczyk  Zioła dla smaku zdrowia i urody powiedziałabym, że to praktyczne kompendium wiedzy dla osób zainteresowanych wykorzystaniem dobrodziejstw, jakie kryją w sobie zioła. Rzeczowa, napisana z pasją i ogromnym zaangażowaniem, publikacja nie tylko zachęca do odkrywania i wykorzystywania na co dzień darów Matki Natury, ale stanowi też inspirację do własnych poszukiwań i eksperymentów.

Zioła dla smaku, zdrowia i urody to zbiór 150 przepisów na lecznicze napary, wina, nalewki, ziołowe dania i naturalne kosmetyki, które niewielkim nakładem pracy i środków możemy przygotować w domowym zaciszu. Ogromną zaletą zebranych w książce receptur jest prostota wykonania, bez względu na to czy wykorzystamy samodzielnie zebrane zioła czy kupione w sklepie zioła suszone. Książka jest zarazem pięknie napisanym przewodnikiem po świecie roślin leczniczych - wprowadza czytelnika w tajniki ich pozyskiwania, suszenia i przetwarzania, w taki sposób aby zachować jak najwięcej cennych właściwości.

Małgosia Kaczmarek ujęła zagadnienia związane z zielarstwem bardzo szeroko poruszając niemal wszystkie aspekty związane z wykorzystywaniem roślin leczniczych w naszym życiu codziennym. Książka została podzielona na pięć rozdziałów dotyczących niżej wymienionych zagadnień.
  • Organizacja pracy.
  • Jak wyciągnąć moc z roślin.
  • Zioła od kuchni.
  • Ziołowa apteka.
  • Ziołowa odnowa – kosmetyki
Dwa pierwsze rozdziały to "zielarskie abecadło". Autorka zawarła w nich podstawowe informacje dotyczące zbierania, suszenia i przechowywania ziół oraz w jasny i zrozumiały, nawet dla laika, sposób opisała jak przygotować różnego rodzaju wyciągi i maceraty ziołowe. 
Kolejny rozdział - "Zioła w kuchni" stanowi prawdziwą skarbnicę pomysłów na kulinarne zastosowanie jadalnych chwastów. Znajdziemy w nim przepisy na ziołowe napoje, przekąski, zupy i desery z dodatkiem ziół. Nie zabrakło też receptur na staropolskie gąszcze (odpowiednik popularnych w Indiach sosów typu chutney), słodkie i wytrawne przetwory,  mieszanki przyprawowe i wiele, wiele innych.
Poświęcony leczniczemu i profilaktycznemu działaniu ziół dział "Ziołowa apteka" to nie tylko zbiór przepisów na naturalne ziołowe preparaty, ale także szereg cennych porad dotyczących postępowania w przypadku najczęściej dotykających nas chorób.
Ostatni z rozdziałów zawiera wskazówki jak przygotować naturalne ziołowe kosmetyki do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp, włosów i twarzy.

"Zioła dla smaku, zdrowia i urody" są także, w moim odczuciu, próbą pokazania nam, jak  szerokie zastosowanie mają popularne, powszechnie dostępne zioła.  Ilość zawartych w publikacji informacji i ciekawostek oraz bogata bibliografia powodują, że chętnie określiłabym ją jako poradnik ziołolecznictwa, adresowany do osób, które chcą świadomie i odpowiedzialnie wykorzystywać dobroczynną moc roślin.

Tytuł: Zioła dla smaku, zdrowia i urody
Autor: Małgorzata Kaczmarczyk
Wydawnictwo: Edgard
Data wydania: 2017
Ilość stron: 272

Polecam także na prezent

 

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: