TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Ciekawostki o kawie, które warto znać

Kawa to produkt, który gości w naszym życiu niemal każdego dnia, a wiele osób nie wyobraża sobie bez niej poranka. Niesamowite właściwości i niepowtarzalny smak sprawiają, że trudno przejść obojętnie obok kawy. Jeżeli kawa jest dla Ciebie czymś szczególnym, to koniecznie musisz poznać kilka ciekawych faktów na jej temat.
 • Mleko osłabia ono działanie kofeiny - organizm człowieka wchłania kofeinę znacznie wolniej, gdy ma ona zwiększoną zawartość tłuszczu. Tym samym mleko i śmietanka do kawy osłabiają jej działanie pobudzające.
 • Na przestrzeni wieków podjęto pięć prób wprowadzenia zakazu picia kawy - po raz pierwszy kawa została zakazana w Mekce w 1511 roku, ponieważ uznano, że stymuluje ona radykalne myślenie. W XVI wieku włoscy duchowni próbowali zakazać picia kawy, ponieważ uważali ją za "satanistyczną". Jednak papież Klemens VII kochał kawę tak bardzo, że uchylił zakaz i ochrzcił kawę w 1600 roku. W 1623 roku sułtan Murad IV, wprowadził na terenie Imperium Osmańskiego kary fizyczne za picie kawy. W 1746 roku rząd Szwecji wprowadził wysokie podatki, ponieważ nie wpływały one do państwowej kasy, rozpoczęto konfiskatę akcesoriów do parzenia kawy m.in. kubków i filiżanek. W 1777 r. Fryderyk Wielki z Prus wydał manifest deklarujący wyższość piwa nad kawą, ponieważ uważał, że kawa obniża poziom konsumpcji piwa w kraju.
 • Coffee belt - Kawa rośnie w tzw. pasie kawowym, który mieści się pomiędzy Zwrotnikiem Raka i Zwrotnikiem Koziorożca. Plantacje kawy znajdują się między innymi w Ameryce Środkowej i Południowej, Afryce Środkowej i Azji. To właśnie w tych regionach panują idealne warunki dla rośliny kawowca, która jest niezwykle wybredna.
 • Najdroższa kawa na świecie - Najdroższą kawą na świecie jest Kopi Luwak, za której kilogram musimy zapłacić około 1000 euro. Proces produkcji kawy polega na wydaleniu wcześniej zjedzonych ziaren przez małego zwierzaka - łaskuna muzanga. Ów zwierzak trawi jedynie owoce kawowca, a niestrawione ziarna przechodzą naturalną obróbkę w układzie trawiennym łaskuna.
 • Najwięksi producenci kawy na świecie - Krajem, który rocznie produkuje najwięcej kawy, jest Brazylia. Co ważne brazylijska kawa to wysokiej jakości arabika, której produkcja wynosi około 2,8 mln ton w ciągu roku. Zaraz za Brazylią znajduje się Wietnam, który jednak słynie głównie z produkcji niskiej klasy robusty (1,17 mln ton), a na trzecim miejscu plasuje się inny reprezentant Ameryki Południowej - Kolumbia (0,88 mln ton).
 • Fińska dominacja - Narodem, który średnio w ciągu roku wypija najwięcej kawy, są Finowie. Wynik dający im bezapelacyjne prowadzenie to około 13 kg kawy na jednego mieszkańca. Polacy w tym zestawieniu wypadają dość blado z wynikiem 3 kg rocznie na jednego mieszkańca.
 • Pierwsza kamera internetowa -W 1991 roku na Uniwersytecie Cambridge zamontowano pierwszą na świecie kamerkę internetową. Co ciekawe, była skierowana na ekspres do kawy, a jej zadaniem było monitorowanie stanu kawy w dzbanku. Dzięki temu pracownicy Wydziału Informatyki wiedzieli, czy kawa już jest gotowa. 
 • Kawa bezkofeinowa zawiera kofeinę - Kubek kawy bezkofeinowej o pojemności 250 ml ma od dwóch do 12 miligramów kofeiny. Dla porównania, zwykła filiżanka kawy ma od 95 do 200 miligramów. (Dwanaście uncji koksu ma tylko 23-35 miligramów kofeiny).
 • Zapach kawy może Cię obudzić - Grupa naukowców odkryła, że wdychanie aromatu kawy może zmienić aktywność niektórych genów w mózgu, zmniejszając skutki niedostatku snu

Komentarze

 1. Interesujący wpis :) O tej najdroższej kawie słyszałam i jakoś mnie nie kusi. O tej kamerce internetowej nie wiedziałam, ciekawy sposób, żeby nie musieć co chwilę sprawdzać, czy kawa jest gotowa.
  Pozdrawiam!
  www.tipsforyoungers.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam taki zwyczaj, że kawy w ogóle nie piję w domu :) Jestem raczej zwolenniczką herbaty, a kawa to dla mnie napój na specjalne okazje, na przykład spotkanie, wyjście do kawiarni itp. Dużo większą przyjemnośc sprawia mi wyjście na kawę niż herbatę i bardzo lubię kolekcjonować swoje perełki jeśli chodzi o kawiarnie na mapie miasta :) Bardzo lubię, na przykład etnocafe
  - strona www
  , bo taką też mają, to również sklep internetowy, więc jeśli w Waszym mieście nie ma tej sieci, polecam zamówić sobie kawę, bo jest naprawdę przepyszna!

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych