TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Siła ziół - Patrycja Machałek

Rośliny od zawsze pomagały w leczeniu zarówno ciała, jak i ducha, ale zdaje się, że na jakiś czas o tym zapomnieliśmy. Dziś wracają do łask.
Patrycja Machałek

Trudno nie zgodzić się z powyżej cytowanymi słowami autorki książki Siła ziół. Substancje czynne zawarte w roślinach mają ogromną moc. Nie ma chyba na świecie takiego miejsca, którego mieszkańcy nie wykorzystują ich właściwości. Wiedziały o tym nasze babcie i prababcie, a dziś i my coraz częściej sięgamy po stare, sprawdzone sposoby na poprawienie zdrowia i urody, nadszarpniętych przez postępującą degradację środowiska, złą dietę, ciągły stres i pośpiech.


Książka Siła ziół to przystępnie napisany elementarz ziołolecznictwa i zarazem zbiór kilkudziesięciu przepisów na lecznicze napary, syropy i naturalne kosmetyki, które, jak zaznacza autorka, możemy przygotować samodzielnie dosłownie w pół godziny. Zaletą proponowanych przez Patrycję Machałek przepisów jest ich prostota oraz, w większości przypadków, możliwość wykorzystania zarówno samodzielnie zebranych ziół, jak i suszu kupionego w sklepie zielarskim.
Część pierwsza zatytułowana "Krótki niezbędnik" zawiera wyjaśnienie podstawowych terminów m.in. takich jak napar, odwar, maceraty wodne i olejowe, syropy czy nalewki i wina ziołowe oraz wytyczne odnośnie ich przygotowania.
W drugim rozdziale znajdziemy "ABC doboru ziół" na poszczególne problemy zdrowotne i kosmetyczne oraz łatwe przepisy na mieszanki ziołowe w tym na wielokrotnie przez mnie sprawdzone  - syrop z młodych pędów sosny na przeziębienie i odporność, tonik z kwiatów mniszka lekarskiego czy uspokajającą kąpiel ziołową.


Trzecia i jednocześnie najobszerniejsza część publikacji, to charakterystyka roślin leczniczych mających dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia i urody. Także w tej części czytelnik znajdzie przepisy i porady dotyczące korzystania z darów jakimi obdarzają nas rośliny oraz wskazówki, kiedy najlepiej zbierać poszczególne zioła i w jaki sposób je suszyć, aby zachowały swoje cenne właściwości. Wiele z opisów zostało wzbogaconych o historie i legendy dotyczące poszczególnych roślin, a całość dopełniają piękne zdjęcia i uwagi Patrycji Machałek.

Siła ziół to doskonały poradnik dla osób zainteresowanych świadomym wykorzystywaniem właściwości prozdrowotnych popularnych i ogólnie dostępnych roślin leczniczych, z których wiele jak np. miętę, bazylię, tymianek czy lawendę, możemy wyhodować na własnym parapecie lub balkonie. Przydadzą się nam zarówno w kuchni jak i w kosmetyczce i domowej apteczce.
Polecam także na prezent

Tytuł: Siłą ziół
Autor: Patrycja Machałek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: lipiec 2018
Ilość stron: 240

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych