Siła ziół - Patrycja Machałek

Rośliny od zawsze pomagały w leczeniu zarówno ciała, jak i ducha, ale zdaje się, że na jakiś czas o tym zapomnieliśmy. Dziś wracają do łask.
Patrycja Machałek

Trudno nie zgodzić się z powyżej cytowanymi słowami autorki książki Siła ziół. Substancje czynne zawarte w roślinach mają ogromną moc. Nie ma chyba na świecie takiego miejsca, którego mieszkańcy nie wykorzystują ich właściwości. Wiedziały o tym nasze babcie i prababcie, a dziś i my coraz częściej sięgamy po stare, sprawdzone sposoby na poprawienie zdrowia i urody, nadszarpniętych przez postępującą degradację środowiska, złą dietę, ciągły stres i pośpiech.


Książka Siła ziół to przystępnie napisany elementarz ziołolecznictwa i zarazem zbiór kilkudziesięciu przepisów na lecznicze napary, syropy i naturalne kosmetyki, które, jak zaznacza autorka, możemy przygotować samodzielnie dosłownie w pół godziny. Zaletą proponowanych przez Patrycję Machałek przepisów jest ich prostota oraz, w większości przypadków, możliwość wykorzystania zarówno samodzielnie zebranych ziół, jak i suszu kupionego w sklepie zielarskim.
Część pierwsza zatytułowana "Krótki niezbędnik" zawiera wyjaśnienie podstawowych terminów m.in. takich jak napar, odwar, maceraty wodne i olejowe, syropy czy nalewki i wina ziołowe oraz wytyczne odnośnie ich przygotowania.
W drugim rozdziale znajdziemy "ABC doboru ziół" na poszczególne problemy zdrowotne i kosmetyczne oraz łatwe przepisy na mieszanki ziołowe w tym na wielokrotnie przez mnie sprawdzone  - syrop z młodych pędów sosny na przeziębienie i odporność, tonik z kwiatów mniszka lekarskiego czy uspokajającą kąpiel ziołową.


Trzecia i jednocześnie najobszerniejsza część publikacji, to charakterystyka roślin leczniczych mających dobroczynny wpływ na stan naszego zdrowia i urody. Także w tej części czytelnik znajdzie przepisy i porady dotyczące korzystania z darów jakimi obdarzają nas rośliny oraz wskazówki, kiedy najlepiej zbierać poszczególne zioła i w jaki sposób je suszyć, aby zachowały swoje cenne właściwości. Wiele z opisów zostało wzbogaconych o historie i legendy dotyczące poszczególnych roślin, a całość dopełniają piękne zdjęcia i uwagi Patrycji Machałek.

Siła ziół to doskonały poradnik dla osób zainteresowanych świadomym wykorzystywaniem właściwości prozdrowotnych popularnych i ogólnie dostępnych roślin leczniczych, z których wiele jak np. miętę, bazylię, tymianek czy lawendę, możemy wyhodować na własnym parapecie lub balkonie. Przydadzą się nam zarówno w kuchni jak i w kosmetyczce i domowej apteczce.
Polecam także na prezent

Tytuł: Siłą ziół
Autor: Patrycja Machałek
Wydawnictwo: Znak Literanova
Data wydania: lipiec 2018
Ilość stron: 240

Komentarze

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: