TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Lunchbox na każdy dzień – Malwina Bareła

Zdrowe, smaczne i estetyczne posiłki zamknięte w pudełku, które możemy zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub na wycieczkę to marzenie każdego. Teraz ich przygotowanie będzie jeszcze prostsze - wystarczy sięgnąć po inspirujące przepisy zawarte w książce "Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento", której autorką jest Malwina Bareła.

Historia bento, japońskiego posiłku mającego postać pojedynczej porcji na wynos, kupowanej w punktach gastronomicznych lub przygotowywanej w domu sięga V wieku n.e., kiedy to Japończycy wyruszając na polowanie zabierali ze sobą podsuszany ryż, który po wymieszaniu z wodą rolowano w małe porcje. W okresie Edo bentō upowszechniło się do tego stopnia, że posiłek w pudełku był zabierany nawet do teatru.
Ze względu na swoją uniwersalność, możliwość tworzenia ulubionych kompozycji smakowych i praktyczność, bento i danie inspirowane bento zyskały popularność na całym świecie.

Książka "Lunchbox na każdy dzień", która niedawno trafiła do księgarń wychodzi na przeciw tym z nas, którzy cenią sobie różnorodność posiłków, ich walory odżywcze i estetykę. W pierwszej części Malwina Bareła zawarła szereg cennych informacji na temat idei bento i jego zalet, wyboru odpowiednich pojemników i akcesoriów, produktów, które nie powinny znaleźć się w bento, planowania posiłków, robienia zakupów i przestrzegania zasady "gotuję, nie marnuję".

Druga część książki, usystematyzowana zgodnie z porami roku, to 64 podstawowe przepisy na pełnowartościowe posiłki "do pudełka", które mogą zarazem stanowić inspirację do własnych kompozycji. W ostatnim rozdziale znajdziemy także pomysły na odżywcze napoje i koktajle. 
Każdy z przepisów został opatrzony zdjęciem gotowego dania, informacjami o ilości porcji i czasu niezbędnego na jego przygotowanie oraz stopniu trudności. Większość propozycji opiera się na świeżych warzywach i owocach. Nie zabrakło jednak w książce popularnych owsianek i granoli oraz potraw mącznych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że proponowane w książce potrawy zostały dostosowane do specyfiki polskiej kuchni, nie będziemy więc zmuszeni tracić czasu na poszukiwanie egzotycznych, trudno dostępnych składników.

"Lunchbox na każdy dzień" to, w mojej ocenie, idealna pozycja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników urozmaiconej, zdrowej diety pudełkowej.  Pięknie wydana ksiązką będzie też świetnym prezentem.

Tytuł: Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento
Autorka: Malwina Bareła
Data wydania: wrzesień 2018
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Znak Horyzont

Komentarze