Lunchbox na każdy dzień – Malwina Bareła

Zdrowe, smaczne i estetyczne posiłki zamknięte w pudełku, które możemy zabrać ze sobą do pracy, szkoły lub na wycieczkę to marzenie każdego. Teraz ich przygotowanie będzie jeszcze prostsze - wystarczy sięgnąć po inspirujące przepisy zawarte w książce "Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento", której autorką jest Malwina Bareła.

Historia bento, japońskiego posiłku mającego postać pojedynczej porcji na wynos, kupowanej w punktach gastronomicznych lub przygotowywanej w domu sięga V wieku n.e., kiedy to Japończycy wyruszając na polowanie zabierali ze sobą podsuszany ryż, który po wymieszaniu z wodą rolowano w małe porcje. W okresie Edo bentō upowszechniło się do tego stopnia, że posiłek w pudełku był zabierany nawet do teatru.
Ze względu na swoją uniwersalność, możliwość tworzenia ulubionych kompozycji smakowych i praktyczność, bento i danie inspirowane bento zyskały popularność na całym świecie.

Książka "Lunchbox na każdy dzień", która niedawno trafiła do księgarń wychodzi na przeciw tym z nas, którzy cenią sobie różnorodność posiłków, ich walory odżywcze i estetykę. W pierwszej części Malwina Bareła zawarła szereg cennych informacji na temat idei bento i jego zalet, wyboru odpowiednich pojemników i akcesoriów, produktów, które nie powinny znaleźć się w bento, planowania posiłków, robienia zakupów i przestrzegania zasady "gotuję, nie marnuję".

Druga część książki, usystematyzowana zgodnie z porami roku, to 64 podstawowe przepisy na pełnowartościowe posiłki "do pudełka", które mogą zarazem stanowić inspirację do własnych kompozycji. W ostatnim rozdziale znajdziemy także pomysły na odżywcze napoje i koktajle. 
Każdy z przepisów został opatrzony zdjęciem gotowego dania, informacjami o ilości porcji i czasu niezbędnego na jego przygotowanie oraz stopniu trudności. Większość propozycji opiera się na świeżych warzywach i owocach. Nie zabrakło jednak w książce popularnych owsianek i granoli oraz potraw mącznych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że proponowane w książce potrawy zostały dostosowane do specyfiki polskiej kuchni, nie będziemy więc zmuszeni tracić czasu na poszukiwanie egzotycznych, trudno dostępnych składników.

"Lunchbox na każdy dzień" to, w mojej ocenie, idealna pozycja zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników urozmaiconej, zdrowej diety pudełkowej.  Pięknie wydana ksiązką będzie też świetnym prezentem.

Tytuł: Lunchbox na każdy dzień. Przepisy inspirowane japońskim bento
Autorka: Malwina Bareła
Data wydania: wrzesień 2018
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Znak Horyzont

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: