Suszone ogórki kiszone

Suszone ogórki kiszone 

przyprawa do zup i sosów.


Suszone ogórki kiszone, jakkolwiek absurdalnie by to nie brzmiało, stanowią doskonałą przyprawę wykorzystywaną przez najlepszych szefów kuchni. Kiedy mieszkając w Arabii Saudyjskiej wpadłam na pomysł, żeby ususzyć kiszone ogórki, zamiast przy limicie 30 kg bagażu lotniczego taszczyć je z Polski, byłam z siebie tak dumna, jakbym odkryła Amerykę.
Dla nas suszone ogórki kiszone były wówczas prawdziwym rarytasem.  Okazały się nie tylko wspaniałym dodatkiem do zrazów, zawijanych, kaszy gryczanej, żurku czy białego barszczu. Kiedy mieliśmy gości dodawałam suszone ogórki kiszone także do niektórych curry, co wzbudzało niekłamany zachwyt naszych znajomych z Indii i Pakistanu.
Suszone ogórki kiszone są więc u nas obowiązkowym punktem na liście domowych przetworów.
Kilka miesięcy temu podczas rozmowy z jednym z szefów kuchni pochwaliłam się swoim pomysłem, który - jak się okazało - aż tak odkrywczy nie był, wielu kucharzy doprawia sosy i zupy dodając do nich szczyptę suszonych ogórków kiszonych, aby "podkręcić" smak potraw.

Suszone ogórki kiszone

Suszone ogórki kiszone

  • ogórki kiszone dobrej jakości - ilość dowolna. 
Zazwyczaj suszę jednorazowo około kilograma ogórków kiszonych, po ususzeniu i zmieleniu taka ilość mieści się w słoiczku o pojemności około 90 ml i wystarcza nam na około 3 miesiące.
1 płaska łyżeczka zmielonych suszonych ogórków kiszonych to odpowiednik 1 bardzo dużego ogórka.
Jeśli suszę ogórki na zupę to kroję je w poprzek na plasterki o grubości około 2 do 4 mm i nie mielę ich po wysuszeniu.

Suszone ogórki kiszone


Suszone ogórki kiszone przepis - z użyciem dehhydratora

Ogórki osuszyć lekko papierowym ręcznikiem i pokroić wzdłuż na jak najcieńsze plasterki. Ułożyć na sitach. Ustawić temperaturę od 50 do 60 stopni i czas suszenia około 7 do 10 godzin. Warto co pewien czas sprawdzić czy wszystkie są już suche. Czas suszenia zależy od grubości plastrów.
Dobrze wysuszone ogórki powinny się łatwo kruszyć.

Jak ususzyć ogórki kiszone w piekarniku

Ogórki osuszyć lekko papierowym ręcznikiem i pokroić wzdłuż na jak najcieńsze plasterki. Ułożyć na kratce o drobnych oczkach. Pod kratką umieścić blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Ustawić temperaturę 45-55 stopni i włączyć termoobieg. W przypadku piekarników bez termoobiegu pozostawić lekko uchylone drzwi piekarnika. Czasu suszenia w zależności od grubości plasterków wynosi od 7 do 10 godzin.

Suszone ogórki kiszone

Suszone ogórki kiszone

Komentarze

  1. Są po prostu idealne do wielu dań.
    Tylko ich suszenie to taka mozolna sprawa...Ale trzeba suszyć!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze nigdy nie próbowałam takich ogórków (ani potrawy z nimi) jednak temat tak mnie zaciekawił że koniecznie muszę wypróbować.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: