Gouda - najpopularniejszy ser na świecie

Gouda najpopularniejszy żółty ser na świecie jest zarazem jednym z najstarszych serów podpuszczkowych z mleka krowiego. Nazwa "gouda"  jest współcześnie używana do określania serów produkowanych w tradycyjny holenderski sposób i nie stanowi określenia konkretnego produktu.

Gouda-najpopularniejszy-ser-na-swiecie

Historia serów podpuszczkowych z mleka krowiego, a do takich właśnie należy gouda, sięga 6000 r p.n.e, nie udało się jednak dotychczas ustalić w którym zakątku świata ją zapoczątkowano. Najprawdopodobniej proces produkcji został odkryty przypadkowo podczas przechowywania mleka w bukłaku wykonanym z żołądka zabitego cielaka, w którym występuje enzym trawienny zwany podpuszczką. Ścinanie mleka podpuszczką było znane Etruskom, od których tę metodę produkcji  przejęli w późniejszym czasie Rzymianie. Produkowane w Europie sery, ze względu na chłodniejszy niż na Bliskim Wschodzie klimat wymagały do konserwacji mniejszej ilości soli, co umożliwiało rozwój pożytecznych mikrobów i pleśni, nadających dojrzałym serom ich charakterystyczny smak.

Pierwsze wzmianki o serze Gouda pochodzą z 1184 roku Tym samym jest on jednym z najstarszych serów na świecie, których produkcja trwa nieprzerwanie do czasów współczesnych. Nazwa sera pochodzi od miasta Gouda, które w średniowieczu nabyło wyłączne prawo do posiadania rynku, na którym rolnicy hrabstwa mogli sprzedawać swój ser.
Stosunkowo łagodna w smaku gouda tradycyjnie była wytwarzana z niepasteryzowanego mleka krowiego i powlekana żółtą parafiną, która zapobiega wysychaniu sera podczas dojrzewania. Istnieją jednak duże rozbieżności między poszczególnymi przepisami regionalnymi, tym samym nazwa gouda określa raczej metodę produkcji, a nie konkretny produkt spożywczy.
Obecnie gouda produkowana na skalę przemysłową wytwarzana jest najczęściej z mleka podgrzewanego wcześniej do temperatury niszczącej bakterie i zawiera około 50% tłuszczu. Jednak około 350 gospodarstw w Holandii nadal wytwarza goudę w tradycyjny sposób. Ten typ goudy określany jest jako Boerenkaas (ser rolniczy). Boerenkaas musi być wytwarzany z mleka niepoddanego obróbce i przygotowany zgodnie z pewnymi historycznymi standardami.

Gouda-najpopularniejszy-ser-na-swiecie

Gouda jest produkowana przez różnych producentów także w Polsce. Ponieważ, jak już wyżej wspominałam, słowo "gouda" określa jedynie sposób produkcji, sery o tej nazwie mogą dość znacznie różnić się smakiem.
Do moich faworytów należy gouda produkowana przez Moniecką Spółdzielnię Mleczarską w Mońkach. Aksamitnie kremowy, o wyrazistym smaku i przyjemnym słodkawym aromacie ser z Moniek jest idealnym dodatkiem do kanapek. Ponieważ świetnie się topi sprawdza się jako ser do pizzy, lazanii, zapiekanek i innych ciepłych dań. Moniecka gouda doskonale komponuje się także z białym i różowym winem.

Gouda-najpopularniejszy-ser-na-swiecie

Gouda - najpopularniejszy ser na świecie

Komentarze

  1. Uwielbiam czytać takie wpisy, zawsze to się człowiek może czegoś nowego dowiedzieć :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: