Tort naleśnikowy z owocami

Tort naleśnikowy z jabłkami

Najlepszy tort na lato  


Tort-nalesnikowy-z-owocami

Tort naleśnikowy z owocami prezentuje się równie efektownie, jak tradycyjne torty, ale ma nad nimi ogromną przewagę. Kiedy jest gorąco nie rozpłynie się podczas przyjęcia w ogrodzie.

Naleśniki można podawać na tysiące sposobów - na słodko, na słono, składane w koperty lub zwijane w rulony. Tort naleśnikowy z owocami jest jedną z wielu, ale za to wyjątkowo pyszną propozycją na słodki deser dla małych i dużych łasuchów.

Tort z naleśników można przełożyć dowolnymi owocami, ale z prażonymi  jabłkami jest przepyszny i ten robimy najczęściej. Aromatyczny i wilgotny, jest idealnym dodatkiem do popołudniowej kawy lub herbaty, a ułożone na górze jabłko i sezonowe owoce dodają mu uroku.

Tort-nalesnikowy-z-owocami

Sezon na jabłka rozpocznie się już niebawem, warto wówczas wybierać, te które są najwartościowsze dla naszego organizmu. Do takich zaliczają się Jabłka Grójeckie, których historia sięga czasów królowej Bony. Dzięki panującemu na Grójecczyźnie mikroklimatowi, pochodzące stamtąd owoce wyróżniają się na tle innych wyrazistym smakiem i pięknym kolorem. W sklepach możemy je kupić tylko w kasie ekstra lub w klasie pierwszej. Ponadto do uprawy, niemal nie stosuje się środków ochrony roślin, a przed założeniem sadu każde stanowisko jest szczegółowo badane pod kątem jakości gleby. Jabłonie są przycinane w taki sposób, aby słońce miało dostęp do każdego jabłka.  Dzięki temu Jabłka Grójeckie, nie tylko są dorodne i pięknie wybarwione, mają też więcej antyoksydantów, niż owoce z innych regionów.

Tort-nalesnikowy-z-owocami

Najlepszy przepis na naleśniki do tortu

składniki na około 25 naleśników
  • 1 litr pełnotłustego mleka (3,2%)
  • 200 ml śmietany 30% lub 36% 
  • 400 g mąki pszennej 
  • 6 dużych jajek
  • 3 łyżki drobnego cukru 
  • 1 płaska łyżeczka cukru waniliowego
  • duża szczypta soli

Jak zrobić naleśniki

Wszystkie składniki umieścić w blenderze i zmiskować tak, aby nie było grudek. Ciasto naleśnikowe odstawić na 30-60 minut aby odpoczęło przed smażeniem.
Patelnię o średnicy około 18 - 22 cm natłuścić przecierając pędzelkiem zwilżonym olejem lub masłem. Na mocno rozgrzaną patelnię wlewać niewielkie porcje ciasta i rozprowadzić równomiernie przechylając patelnię na boki. Smażyć z obu stron, aż naleśniki lekko się zrumienią.

Prażone jabłka do ciast i tortów

  • 1,5 kg Jabłek Grójeckich
  • 3-4 łyżki  brązowego cukru
  • 3-4 łyżki wody
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 1 goździk
  • 2 łyżeczki cynamonu

Jak uprażyć jabłka

Jabłka umyć, obrać, wydrążyć gniazda nasienne i pokroić w cienkie plasterki, a plasterki na małe kawałki. Połowę pokrojonych jabłek przełożyć na patelnię, dodać cukier i przyprawy i cały czas mieszając smażyć około 10-15 minut. Dodać pozostałe jabłka i smażyć kolejne 5-7 minut. W ten sposób, z części jabłek powstanie mus, pozostałe powinny pozostać w całości.

Jak zrobić tort naleśnikowy

Na talerzu lub paterze układać warstwami naleśniki, przedzielając każdą warstwę prażonymi jabłkami. Wierzch tortu udekorować świeżym jabłkiem i sezonowymi owocami. Przed podaniem oprószyć cukrem pudrem lub polać miodem.

Tort-nalesnikwy-z-owocami
Tort naleśnikowy z owocami

Komentarze

  1. I że to niby takie proste jest?? Heh... :)
    Człowiek niby tyle na tym świecie, a głupi.... ;D

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie wierzę. To jest genialne! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: