Prażone jabłka do szarlotki

Prażone jabłka do szarlotki 

Jabłka na szarlotkę bez zagęszczania


Prażone jabłka do szarlotki, ciast i deserów przygotowuję co roku w ogromnych ilościach. Lubię mieć zapas i nie szukać z obłędem w oczach odpowiednich jabłek.  Kiedy wpadnie nam do głowy pomysł na upieczenie ciasta, domowe jabłka na szarlotkę w słoiku to bardzo wygodne rozwiązanie.
Spotykam się czasem z pytaniem czym zagęścić jabłka do szarlotki. Prażone jabłka do szarlotki z tego przepisu nie wymagają zagęszczania, są doskonałe pod każdym względem.

jabłka prażone z cynamonem i goździkami 

prosty przepis 

jabłka do szarlotki w słoikach


Prazone-jablka-do-szarlotki
Jabłka prażone z cynamonem i goździkami - Cztery Fajery

Jakie jabłka do szarlotki

Przyjęło się, że do szarlotki najodpowiedniejsze są kwaśne jabłka. Moim zdaniem jest to kwestia bardzo indywidualna. Prażone jabłka do szarlotki, ciast i deserów przygotowuję z różnych gatunków jabłek, choć staram się wybierać te sygnowane znakiem Jabłka Grójeckie. Faktem jest, że mają one nieco wyższy poziom kwaskowości i zdecydowanie lepszy smak, niż jabłka z innych regionów kraju. Zawdzięczają to specyficznemu mikroklimatowi Grójecczyzny. Wśród 27 głównych odmian Jabłek Grójeckich do szarlotki najlepiej sprawdzają się kwaśne i słodko - kwaśne, takie jak Gloster, Ligol, Jonaprince i Golden Delicius.
Prażone jabłka do szarlotki przygotowuję łącząc ze sobą w równych proporcjach dwie odmiany Jabłek Grójeckich - Lobo i Golden lub Mutsu. Te pierwsze tworzą pyszny, gęsty mus jabłkowy, natomiast Golden lub Mutsu nie rozpadają się i nie ciemnieją. Takie rozwiązanie jest moim zdaniem najlepsze.

Jabłka na szarlotkę na zimę pasteryzuję około 30 minut. W czasie pasteryzacji, większe kawałki jabłek dodatkowo zmiękną.

Prażone jabłka do szarlotki

proporcje na słoik o pojemności 1 litra
  • 1,5 kg twardych Jabłek Grójeckich
  • 3-4 łyżki cukru
  • 5-6 łyżek wody
  • sok wyciśnięty z 1 cytryny
  • 1 goździk
  • 2 łyżeczki cynamonu

Prażone jabłka do szarlotki - przepis

Jabłka myję, obieram, wydrążam gniazda nasienne, połowę (zazwyczaj Lobo) kroję na niewielkie kawałki, nie muszą być równe.  Drugą część jabłek, te z gatunku Golden albo Mutsu, kroję w ósemki lub ćwiartki.
Do garnka wlewam kilka łyżek wody, sok z cytryny, dodaję cukier, przyprawy i te jabłka, które pokroiłam na małe kawałki. Od czasu do czasu mieszając, prażę na średnim ogniu, aż się rozpadną na gęsty mus. Zajmuje to około 20-30 minut. Wtedy dodaję jabłka pokrojone w ósemki i prażę jeszcze około 10 minut.
Prażone jabłka do szarlotki na zimę przekładam do czystych wyparzonych słoików i pasteryzuję około 30 minut.

Prazone-jablka-do-szarlotki
Prażone jabłka do szarlotki

Komentarze

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: