TRYB JASNY/CIEMNY
ZNAJDŹ PRZEPIS:

Szukaj wg składnika

Szukaj wg rodzaju kuchni

Szukaj wg dania

Co to jest tadka indyjska

Co to jest tadka indyjska

indyjskie techniki kulinarne


Co to jest tadka indyjska - zapytała podczas warsztatów kulinarnych jedna z uczestniczek. Przy okazji uświadomiła mi, że kuchnia indyjska nadal cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Postanowiłam więc przypomnieć na blogu podstawowe indyjskie techniki kulinarne. Zacznę od tadka, czyli sposobu przygotowywania przypraw.

jak uprażyć przyprawy do curry

kuchnia indyjska dla początkujących

przyprawy w kuchni indyjskiej


Tadka jest jedną z technik kulinarnych wykorzystywanych na co dzień w krajach Półwyspu Indyjskiego dla wzmocnienia smaku i aromatu potraw. Bez najmniejszego problemu możemy przygotować tadka w domu. Odpowiednio dobierając przyprawy poprawimy smak każdego posiłku. Często podsmażam np. ziele angielskie, ziarna pieprzu i liście laurowe przed dodaniem do rosołu. Nasza swojska opalana nad gazem cebula, którą dodajemy do rosołu to także tadka.

Co-to-jest-tadka-indyjska
 Co to jest tadka indyjska i jak ją zrobić - Cztery Fajery

Słowo tadka oznacza „hartowanie”. Całe lub zmielone przyprawy podsmaża się krótko w dość wysokiej temperaturze na maśle ghee (masło klarowane) lub na oleju. Podczas smażenia przypraw wydzielają się olejki eteryczne, dzięki temu uzyskujemy bardziej intensywny smak i aromat.
Optymalnym rozwiązaniem byłoby przygotowanie tadka na maśle ghee. Dla mnie problemem jest to, że masło klarowane polskich producentów dość znacznie różni się smakiem od tego, do którego jestem przyzwyczajona. Dlatego często smażę tadka na oleju lub staram się kupić ghee produkowane w Indiach np. Nambisan’s Agmark Ghee, Ananda Ghee czy Sagar Ghee. Dość dobre i  łatwo dostępne w Polsce jest także ghee produkowane przez brytyjską firmę KTC. Można je kupić, podobnie jak indyjskie przyprawy, w sklepach internetowych m.in. w Kuchnie Świata.
Jeśli przygotowujemy tadka na oleju musimy wybrać taki, który umożliwia smażenie w wysokich temperaturach - np. ryżowy, kokosowy, słonecznikowy rafinowany, olej rzepakowy rafinowany lub sojowy rafinowany.
Niektóre przyprawy mogą podczas smażenia "skakać", dlatego najwygodniej jest używać wysokiej patelni lub rondelka z grubym dnem. Trzeba też uważać, aby nie przypalić składników, zbyt mocno podsmażone nabiorą gorzkiego smaku i będziemy musieli je przegotować od nowa. Na początku mojej przygody z kuchnią indyjską zdarzyło mi się przypalić przyprawy, ale po kilku próbach doszłam wprawy. To naprawdę nic trudnego.

Jak zrobić tadka

Na patelni rozgrzewamy na średnim ogniu 1-2 łyżki oleju lub masła ghee. Najpierw wkładamy całe przyprawy, które wymagają dłuższego czasu smażenia - np. laska cynamonu, nasiona kuminu, kolendry czy ziarna pieprzu.
Kiedy nasiona zmienią kolor na ciemniejszy i zaczną mocno pachnieć możemy dodać mniejsze nasiona (np. gorczycy)  lub ziarna kardamonu, drobno posiekany czosnek i imbir i smażyć od 40 do maksymalnie 90 sekund. Dla mnie wyznacznikiem, że mogę już dodać kolejne przyprawy lub zioła np.  liście curry i całe suszone chili, jest moment, w którym czosnek zaczyna zmieniać kolor na jasnozłoty. Po dodaniu liści curry i suszonego chili smażę jeszcze kilkanaście sekund, nigdy nie wi więcej niż pół minuty.  Na koniec dodaję zmielone przyprawy, smażę dosłownie 4-5 sekund i zdejmuję patelnię z ognia.
Aby nie przypalić tadka i równomiernie podsmażyć przyprawy warto cały czas mieszać zawartość patelni.

Tadka dodaje się do potraw na początku procesu gotowaniu lub na sam koniec, jako przysłowiowa kropka nad i.  Stosuje się je do większości dań z warzyw, ryżu (np. biryani) lub mięsa począwszy od wszelkich wersji zup z roślin strączkowych (tzw. dal albo dhal) na curry skończywszy.
Ta technika gotowania jest popularna w Indiach, Pakistanie, na Sri Lance iw Bangladeszu. W zależności od regionu tadka nosi różne nazwy m.in. chounk, tarka,vagarne, bagar. Także skład przypraw zmienia się w zależności od regionu i tego, do czego chcemy dodać tadka.

Co-to jest-tadka-indyjska
 Co to jest tadka indyjska

Komentarze