Dobra fasolka po bretońsku

Dobra fasolka po bretońsku  

Przepis na fasolę z kiełbasą i boczkiem w sosie pomidorowym. 

Dobra fasolka po bretońsku przepis na fasolę z kiełbasą i boczkiem w sosie pomidorowym. Dobra fasolka po bretońsku jesienią i zimą jest niezastąpiona na obiad albo ciepłą kolację. Jeśli szukasz przepisu na pyszną fasolkę po bretońsku na rozgrzanie ciała i duszy to właśnie go znalazłeś, ale pewnie zasmakuje Ci też zupa z wołowiną i fasolą (przepis). Miękka i aromatyczna fasola w sosie pomidorowym, do tego kawałki boczku i kiełbasy – po prostu rewelacja. Na samym dole także przepis na fasolkę po bretońsku z wolnowaru. Tradycyjna fasolka po bretońsku z kiełbasą i boczkiem, przypomina mi czasy dzieciństwa, ale jadłam też wersję wegetariańską. Obie są sycące i bardzo proste do zrobienia. Wystarczy tylko pamiętać o tym, aby suchą fasolę najpierw namoczyć przez minimum 10 godzin. Dzięki temu będzie miękka. Reszta to już przysłowiowa bułka z masłem.

Dobra-fasolka-po-bretonsku
Fasolka po bretońsku jak u mamy i babci

Dobra fasolka po bretońsku przepis

  • 500 g suchej fasolki "Piękny Jaś" (lub po 250 g fasoli "Piękny Jaś" i czerwonej fasoli)
  • 300 g wędzonego boczku
  • 300 g kiełbasy podwawelskiej lub podobnej
  • 1 duża cebula
  • 2 ząbki czosnku
  • 750 ml passaty pomidorowej albo 1 puszka krojonych pomidorów oraz 1 mała puszka (80g) koncentratu pomidorowego i bulion lub woda do uzyskania odpowiedniej gęstości.

Fasolka po bretońsku przyprawy

  • 2 ziela angielskie
  • 1 duży liść laurowy
  • po pół łyżeczki: mielonego pieprzu i słodkiej papryki (najlepiej wędzonej)
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1 czubata łyżeczka majeranku
  • mielona ostra papryka do smaku
  • 1 płaska łyżeczka cukru

Dobra fasolka po bretońsku jak zrobić

1. Fasolą płuczę, zalewam zimną wodą i odstawiam na całą noc. Powinna się moczyć minimum 10 godzin. Wody powinno być odpowiednio więcej - około 10 cm ponad poziom fasolki. W trakcie moczenia fasola wchłania wodę i pęcznieje.

2. Następnego dnia wodę w której moczyła się fasola wylewam, a fasolkę dodatkowo płuczę na sitku. Do garnka z fasolą wlewam około 1 litra wody, dodaję ziele angielskie i liść laurowy i gotuję na niewielkim ogniu, aż fasola będzie miękka. Zajmuje to około 75 do 90 minut.

3. Boczek kroję w kostkę, przekładam na zimną patelnię i na małym ogniu podsmażam, aż się zrumieni. Usmażony boczek przekładam do garnka z fasolą, a na wytopionym tłuszczu smażę pokrojoną w kostkę kiełbasę. Kiedy kiełbasa się zrumieni, dodaję pokrojoną w małą kosteczkę cebulę i smażę, aż zacznie zmieniać kolor. Na koniec dodaję drobno posiekany czosnek i smażę jeszcze około minuty. Zbyt długie smażenie czosnku spowodowałoby, że zrobi się gorzki.

4. Kiełbasę z cebulą i czosnkiem przekładam do garnka z fasolą. Dodaję passatę pomidorową albo pomidory z puszki i koncentrat. Doprawiam majerankiem, papryką solą, pieprzem i gotuję bez przykrycia około 10-15 minut.

Dobra-fasolka-po-bretonsku
Fasolka po bretońsku z wolnowaru

Dobra fasolka po bretońsku z wolnowaru

Fasolka po bretońsku przygotowana w wolnowarze, jest moim zdanie jeszcze bardziej aromatyczna, niż przyrządzana metoda tradycyjną. Powolne gotowanie pozwala rozwinąć wszystkie smaki i aromat przypraw. Fasolkę po bretońsku z wolnowaru robimy niemal tak samo, jak podałam w przepisie powyżej. Różnica polega na tym, że nie musimy pilnować, żeby się nie przypaliła. Włączamy wolnowar i możemy iść do pracy albo położyć się spać. Tym razem przygotowałam małą porcję w wolnowarze o pojemności 2,4 litra, ale podane niżej czasy wolnowarzenia dotyczą wszystkich dostępnych w Polsce modeli Crock-Pot.

Namoczoną i opłukaną fasolę, podsmażony boczek, kiełbasę,cebulę i czosnek, przyprawy z wyjątkiem soli oraz 750 ml passaty pomidorowej (lub więcej w razie potrzeby) umieszczamy w misie wolnowaru.
Czas wolnowarzenia - opcja Low
  • surowa, wcześniej namoczona przez noc fasola - około 9-12 godzin, 
  • fasola z puszki - około 4 - 6 godzin
Kiedy fasolka jest gotowa solimy do smaku.

Dobra-fasolka-po-bretonsku
 Dobra fasolka po bretońsku
G
M
T
Y
Funkcja mowy jest ograniczona do 200 znaków

Komentarze

  1. Taka fasolka w chłodne dni to strzał w 10 :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokładnie, prosto, bez dużego nakładu pracy i bardzo smacznie :)

      Usuń
  2. To jedno z moich ulubionych dań. Chyba sobie zrobię fasolkę po bretońsku. W wersji wege jest zapewne równie dobre.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam fasolkę po bretońsku!

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy do wolnowaru dodajemy wodę? Czy tylko passate?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie, do wolnowaru nie dodajemy wody, chyba, że chcesz, aby sos był rzadki

      Usuń
    2. Zrobiłam z samą passata i sie przypalilo na brzegach. Pierwszy raz w życiu cokolwiek mi się przypalilo w wolnowarze :(

      Usuń
    3. Małgosiu w jakim wolnowarze robiłaś, mam na myśli model i pojemność

      Usuń
  5. O widzisz, ja bym posoliła od razu w wolnowarze.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: