Kawa z cytryną - espresso romano

Kawa z cytryną - espresso romano

najlepsza kawa na ból głowy.


Kawa z cytryną - espresso romano, wbrew swojej nazwie, z Rzymem ma niewiele wspólnego, ale z pewnością warto poznać jej smak. Chyba żadna inna kawa tak dobrze nie wygoni spod powiek resztek snu, jak espresso romano

Podobno połączenie kawy z cytryną pomaga  uśmierzyć ból głowy. Kofeina i witamina C są składnikami wielu preparatów przeciwbólowych. Wydaje się więc bardzo prawdopodobne, że w przypadku bólu głowy spowodowanego niskim ciśnieniem wypicie kawy z cytryną przyniesie pozytywny skutek. Zawarta w kawie kofeina rozszerza naczynia krwionośne, podnosi ciśnienie krwi i usprawnia metabolizm. Witamina C działa orzeźwiająco i zmniejsza uczucie zmęczenia.
Jak tylko przetestuję czy kawa z cytryną pomaga na ból głowy, napiszę Wam o tym.  A tymczasem delektujcie się smakiem pysznej, orzeźwiającej kawy, 

Inne przepisy na kawę

Kawa-z-cytryna-espresso-romano
Kawa z cytryną - espresso romano

Kawa z cytryną - espresso romano składniki

na jedną porcję
 • pojedyncze lub podwójne espresso z ekspresu lub kawiarki
 • cienki pasek sparzonej wrzątkiem skórki z cytryny
 • opcjonalnie miód lub cukier do smaku

Kawa z cytryną - espresso romano przepis

Przygotowanie espresso romano jest bardzo proste. To tradycyjne pojedyncze lub podwójne espresso serwowane w filiżankach do espresso lub w szklaneczkach demistesse (pojemność 125 ml), których rant przeciera się podaną na spodeczku skórką z cytryny. Kilka kropel cytryny dodajemy do kawy.
Do zaparzenia espresso romano, moim zdaniem, najlepsze będą przeznaczone do kawiarek i ekspresów ciśnieniowych świeżo palone kawy o wyrazistym, intensywnym smaku takie jak Polo Kotka

Kawa-z-cytryna-espresso-romano

Kawa z cytryną - ciekawostki

Wiele przepisów sugeruje, aby plasterek cytryny dodać do kawy, jednak to spowoduje utratę pysznej aromatycznej kawowej pianki zwanej crema.

Do dnia dzisiejszego nie jest znane pochodzenie espresso romano. Istnieje kilka teorii dotyczących takiego sposobu serwowania. Jedna z nich głosi, że skórką z cytryny dezynfekowano brzeg filiżanki, a po wypiciu kawy używano jej do czyszczenia zębów.  Druga odwołuje się czasów II wojny światowej i stacjonujących we Włoszech amerykańskich żołnierzy, którzy nie mogli się przyzwyczaić do wyrazistego smaku włoskiego espresso i zmniejszali jego goryczkę cytryną. Według kolejnej, kawa dostępna w zniszczonej wojną Europie, była bardzo niskiej jakości, używano wiec cytryny, aby poprawić jej smak. Chociaż dzisiaj mamy dostęp do najlepszych kaw, to espresso romano nadal cieszy się popularnością, dodając klasycznej "małej czarnej"  nutę świeżości. Najczęściej można się nią delektować w Stanach Zjednoczonych.

Źródło: Bernard N Mariano, The espresso encyclopedia: The complete guide for the home preparation of European cafe-quality espresso, cappuccino & caffe latte,1994, s. 112

Kawa-z-cytryna-espresso-romano
 Kawa z cytryną - espresso romano

Komentarze

 1. My w ogóle jakoś za bardzo nie przepadamy za kawą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kawa przetestowana i u mnie na ból głowy nie pomogła:P Jest jednak bardzo ciekawa w smaku, a co najważniejsze mnie ten smak bardzo odpowiada.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo prosty sposób. Wypróbowane ☺️

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: