Młoda kapusta kiszona

Młoda kapusta kiszona

sprawdzony przepis na kapustę kiszoną z marchewką i koperkiem.


Młoda kapusta kiszona z marchewką i koperkiem nie ma sobie równych. Jest fantastycznie chrupiąca i niesamowicie smaczna, a przy tym bardzo łatwa do zrobienia. Tak dobrej kapusty nie kupisz w żadnym sklepie, ale możesz zrobić ją sama. A właściwie to zrobimy ją razem, bo nasz ostatni słoiczek właśnie za chwilę trafi na stół.
Sprawdzony i niezawodny przepis na kiszoną kapustę wykorzystuję od wielu lat, młoda kapusta nie wymaga wielkiego zaangażowania, praktycznie kisi się sama. Wszystko czego potrzebujesz to świeże, młode warzywa, sól i nieco cierpliwości, aby kapusta nabrała smaku. To najlepsza ze wszystkich kiszonek, jakie jadłaś.

mloda-kapusta-kiszona
Domowa kapusta kiszona prosty przepis.

Młoda kapusta kiszona

  • około 1 kg główka młodej kapusty
  • 2-3 młode marchewki
  • 1 pęczek koperku, ale możesz dodać mniej
  • 1 łyżka stołowa soli niejodowanej na 1 kg kapusty
  • szklany słoik lub gliniany garnek o pojemności około1,5 litra 
  • talerzyk i kamień do obciążenia kapusty
Uwaga: Przygotowując kiszonki nie używaj soli jodowanej.

Młoda kapusta kiszona przepis

1. Kapustę obierz z wierzchnich ciemnozielonych lub uszkodzonych liści. Przekrój główkę na pół i wytnij głąb. Marchewki dokładnie wyszoruj, młodych marchewek nie musisz obierać. Ich skórka kryje w sobie bogactwo witamin.
2. Koperek umyj i posiekaj. Kapustę cienko poszatkuj, a marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach. W robocie kuchennym Magimix przygotowanie kapusty i marchewki zajmie Ci około 2 minut.
3. Warzywa i koperek przełóż do miski. Na każdy kilogram mieszanki dodaj 1 łyżkę soli, wymieszaj i odstaw na około 1-2 godziny. W tym czasie warzywa trochę zmiękną.
4. Talerzyk, kamień, tłuczek i słoik lub kamionkowy garnek wyparz wrzątkiem.
5. Przekładaj kapustę niewielkimi porcjami do słoja i mocno ubijaj tłuczkiem. Kiedy pierwsza warstwa pokryje się sokiem, włóż następną i znowu ubijaj, aż pokryje się sokiem. Powtarzaj czynność, aż cała kapusta znajdzie się w słoju i będzie pokryta sokiem. Nałóż talerzyk i obciąż kamieniem. albo drugim słoikiem wypełnionym wodą.
6. Gdyby okazało się, że soku jest zbyt mało i możesz dodać trochę wody z ogórków małosolnych.
7. Pozostaw słoik z kapustą na 3-4 dni w temperaturze pokojowej. Po tym czasie powinna być już gotowa, ale nawet po dwóch dniach możesz spróbować.

mloda-kapusta-kiszona

Uwagi do przepisu

Warto raz dziennie przebić kapustę trzonkiem drewnianej łyżki do samego dna i ponownie ubić, aż pokryje się sokiem.
Jeśli przygotujesz większą porcję, to aby zatrzymać proces fermentacji przełóż kapustę do mniejszych, zakręcanych słoików, ubij i trzymaj w lodówce. Nigdy nie napełniaj słoików powyżej 3/4 wysokości, ponieważ w czasie fermentacji zawartość słoika zwiększy objętość na skutek wydzielania się dwutlenku węgla. Tak przygotowaną kapustę możesz przechowywać w lodówce około 2-3 tygodni.
Z młodej kiszonej kapusty możesz przygotować pyszną surówkę do obiadu albo kapuśniak. Świetnie też pasuje jako dodatek do hot-dogów i hamburgerów.

mloda-kapusta-kiszona
Poszatkowanie warzyw w robocie Magimix zajmie Ci 2 minuty.

Ciekawostki o kiszonej kapuście

Przepis na kiszoną kapustę ma swoje korzenie w Mongolii i Chinach, skąd dzięki Tatarom trafił do Europy i na dobre zadomowił się w kuchniach krajów Europy Środkowej i Wschodniej. W wielu regionach świata, m.in. w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech odbywa się święto kiszonej kapusty. W Polsce święto kapusty jest organizowane w pierwszych dniach września, w Charsznicy.

mloda-kapusta-kiszona
Młoda kapusta kiszona

Komentarze

  1. O tak. Robiłam ostatnio z połowy główki, wyszedł słoiczek po majonezie, ale była przepyszna i w sumie zrobiłam z niej bigos... GENIALNY. Wiem, że lepiej na surowo, ale i bigos z dobrej kapusty lepszy!

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam młodą kiszoną kapustę. Można zrobić z niej tyle wspaniałych dań. Ah zrobiłaś mi smaka. Muszę dorwać gdzieś ją i właśnie może wykorzystam Twój przepis :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Wygląda smakowicie.
    Robiłam tydzień temu. Kupiłam pyszną kapustę eko i młode warzywa.
    Jedliśmy prosto z garnka...

    OdpowiedzUsuń
  4. Uwielbiamy kiszoną kapustę, nie tylko młodą. Jak mój synek nie przepada za surówkami czy sałatkami (warzywa same zje), tak z kiszonej kapusty wciąga w ilościach ogromnych. Taką też chętnie zrobię, bo dużo jadamy.

    Tak tylko na marginesie powiem, to nie Tatarzy "przywieźli" kiszenie kapusty, a Mongołowie. Legenda o "Lajkoniku" mówiąca o Tatarach, tak naprawdę mówi o Mongołach. :D Serio, serio.

    OdpowiedzUsuń
  5. Pyszne, Warta ze wypróbowania A fakt że jest zrobione nie pierwszy raz zachęca Pozdrawiam Kasia ura franiszyn Luciano

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam tą młodą kapustkę. Robię ją prawie każdego dnia :) cieszę się że mamy taki przepis bo Norwegowie nie znają takiej kiszonej kapusty :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Aż wstyd przyznać ale nie jadłam młodej kapusty kiszonej. Taką zwykłą to tak, ale takiej to nie. Aż mam ochotę spróbować :D

    OdpowiedzUsuń
  8. Olu, doskonały pomysł. I wiesz co? Zaraz zadzwonię do męża z listą niezbędnych produktów i będę robić ☺️

    OdpowiedzUsuń
  9. Kiszę kapustę co roku, ale przyznam się, ze nigdy nie kisiłam młodej. Zapisuję wiec przepis i chętnie z niego skorzystam, przy uciesze własnej i całej rodziny. Kochamy kiszoną kapustę :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Wow, jak to pięknie wygląda i na dodatek smakuje. Niestety nie mam obecnie składników, ale pewnie zrobię, przy kolejnej okazji. :)

    OdpowiedzUsuń
  11. Młodej jeszcze nie kisiłem

    OdpowiedzUsuń
  12. Wygląda bosko. Kiedyś robiłam i była pyszna

    OdpowiedzUsuń
  13. Monika Torkowska21 maja 2020 21:16

    Nie jadłam takiego cuda rok! Z gotowanymi ziemniakami cudo

    OdpowiedzUsuń
  14. Bardzo lubię kiszonki. Młoda kapustę kiedyś kisiłam, ale zapomniałam o niej zupełnie! Dziękuję za odświeżenie pamięci ;)

    OdpowiedzUsuń
  15. No i coś dla mnie, uwielbiam!
    Kapustka, koperek, no place lizać.
    Zapach się po kompie rozchodzi!!!
    Pozdrawiam! :-)
    Irena -Hooltaye w podróży

    OdpowiedzUsuń
  16. Pani Iwona Banach zrobiła bigos z kapusty 1sloik od majonezu dużo było tego bigosu ha hi hi

    OdpowiedzUsuń
  17. Uwielbiam taką kapsutkę! Pyszności!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: