Dietojarska kuchnia żydowska

Dietojarska kuchnia żydowska.

recenzja książki kucharskiej Fani Lewando. 

Dietojarska kuchnia żydowska to tytuł na który czekałam z ogromną niecierpliwością. Jak zapowiadało wydawnictwo Znak, to nie tylko przepisy na wspaniałe dania kuchni Żydów aszkenazyjskich, ale też pełna nostalgii opowieść o kulturze kulinarnej przedwojennego Wilna i idei Tikkun Olam - czynienia świata lepszym dla siebie i innych.

dietojarska-kuchnia-zydowska

Kim była Fania Lewando

Fania Lewando, autorka Dietojarskiej kuchnii żydowskiej to barwa osobowość nierozerwalnie związana z Wilnem, gdzie w latach 20-tych  XX wieku otworzyła wegetariańsko-koszerną restaurację "Dietojarska Jadłodajnia", lokal słynny wśród elity intelektualnej i wileńskiej bohemy. Fania jest zarazem autorką pierwszej w Europie wegetariańskiej książki kucharskiej napisanej w jidysz i wydanej w nakładzie 3000 egzemplarzy. Znalazło się w niej 400 przepisów na dania z warzyw, co było w tym czasie bardzo nowatorskim i odważnym pomysłem. Fania prowadziła też szkołę gotowania i kierowała kuchnią polskiego statku pasażerskiego "Batory" kursującego na trasie Gdynia - Nowy Jork w latach 1936-1939.  W 1941 roku wraz z mężem musiała uciekać przed Niemcami, została jednak aresztowana przez żołnierzy radzieckich, a następnie zniknęła bez śladu. Na początku XXI wieku jeden z egzemplarzy książki Fani odnalazł się w YIVO Institute for Jewish Research w Nowym Jorku. Pierwsze wydanie angielskie ukazało się w 2015 roku. Dziś mam okazję korzystać z jej przepisów, przetłumaczonych na język polski.

dietojarska-kuchnia-zydowska

Dietojarska kuchnia żydowska recenzja

Dietojarska kuchnia żydowska to wybór przepisów z tej rewelacyjnej, i jak na ówczesne czasy, rewolucyjnej, książki kucharskiej. Opatrzona ciekawym wstępem i dopracowana w szczegółach przez autorki bloga Mecyje, które wiele receptur opatrzyły też własnymi komentarzami, książka ucieszy każdego miłośnika kuchni żydowskiej i bezmięsnej. 

Proste przepisy wschodnioeuropejskiej kuchni żydowskiej, nie będą stanowiły wyzwania nawet dla kulinarnego laika. Znajdziesz w niej przepisy na wspaniałe latkes (placki), konfitury, marynaty i kiszonki, ale też rewelacyjną recepturę na oryginalną żydoiwską chałkę i czulent. Urzekły nas przepisy na omlety i naleśniki oraz pełne witamin, kolorowe i zdrowe sałatki. W kolejce do przygotowania czeka  już zupa z kaputy z grzybami i kotlety z kaszy gryczanej oraz wiele innych rewelacyjnych potraw z bogatego menu, które Fania serowała w swojej "Dietojarskiej Jadłodajnii".

Dietojarska kuchnia żydowska to zarazem doskonała książka na prezent. Pięknie wydana, w sztywnej szytej oprawie i bogato ilustrowana z pewnością przetrwa nawet najbardziej intensywne użutkowanie. 

dietojarska-kuchnia-zydowska

 

Tytuł: Dietojarska kuchnia żydowska
Autor: Fania Lewando
Liczba stron: 272
Wydawnictwo Znak
Data wydania: listopad 2020
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Dietojarska kuchnia żydowska.

Komentarze

  1. Ciekawa jestem tej książki. Zapowiada się ciekawie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pięknie się zapowiada. Muszę jej poszukać. A tort obłędny.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: