Pączki serowe w 5 minut

Pączki serowe w 5 minut 

Prosty przepis na pączki bez drożdży. 

Pączki serowe w 5 minut to prosty przepis na pączki bez drożdży. Nie znam nikogo, kto nie lubi pączków, ale nie wszyscy mają czas i ochotę na pieczenie takich smakołyków jak tradycyjne pączki drożdżowe z marmoladą czy pączki na zakwasie pszennym

Te łatwe pączki serowe możesz zrobić zarówno z sera z wiaderka, jak i trzykrotnie zmielonego sera sernikowego. Żeby przygotować pączki z twarogu potrzebna Ci będzie mąka, ser, jajka, proszek do pieczenia, trochę cukru pudru i 5 minut pracy.

paczki-serowe-w-5-minut
Bardzo proste pączki z mąki, twarogu i jajek do zrobienia w 5 minut.
 

Pączki serowe w 5 minut

  • 250 g twarogu "z wiaderka"
  • 3 małe jajka
  • 280 g mąki pszennej tortowej
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia 
  • ćwierć łyżeczki sody
  • szczypta soli
  • kilka kropel ekstraktu waniliowego
  • olej do smażenia w głębokim tłuszczu 
  • cukier puder do posypania

Pączki serowe w 5 minut przepis

1. Ser przełóż do miski. W drugiej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, solą i sodą.

2. Jajka ubij z cukrem na jasny, puszysty krem.  

3. Do masy jajecznej dodaj ser i zmiksuj do połączenia składników. Dodaj mąkę, ekstrakt waniliowy i ponownie zmiksuj. Ciasto będzie miękkie i klejące.

2. Rozgrzej olej do temperatury 180 stopni. Ja użyłam multicookera Crock-Pot (to te nowe modele z funkcją wolnowaru). Wlałam do naczynia olej na wysokość około 4 cm i ustawiłam temperaturę. To w zupełności wystarczy, aby usmażyć pączki. Jeżeli nie masz multicookera ani termometru, to w naczyniu z grubym dnem nagrzewaj olej przez około 3-5 minut, wrzuć kawałek ciasta. Jeśli ciasto od razu wypłynie i zacznie się smażyć, to oznacza, że olej ma już odpowiednią temperaturę.

3. Natłuść dłonie olejem i formuj kuleczki o średnicy około 3 cm. Smaż pączki z każdej strony na złoty kolor. Zajmuje to około 4-5 minut. Nie wrzucaj jednorazowo zbyt wielu pączków, aby nie obniżać za bardzo temperatury oleju.

4. Usmażone pączki przełóż na papierowy ręcznik i poczekaj aż przestygną. Na koniec posyp cukrem pudrem. 

paczki-serowe-w-5-minut

Skąd się wzięły pączki

Małe kawałki ciasta drożdżowego smażone w głębokim tłuszczu nie są bynajmniej nowym przepisem. Pierwsze pisemne wzmianki o nich pochodzą z arabskich książek kucharskich z XIII wieku i dotyczą przepisu na luqmat al-qadi (kąski sędziego). Pojawiają się także w Księdze tysiąca i jednej nocy. W krajach Zatoki Perskiej, m.in. w Arabii Saudyjskiej czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich do dziś przepis na te małe pączki, często polewane miodem lub syropem z dodatkiem wody różanej niewiele się różni od swojego pierwowzoru z XIII wieku. Także  pączki tureckie lokma bazują na tym samym przepisie. Arabskie pączki trafiły do Europy na początku XV wieku i szybko zyskały popularność w Anglii, Niemczech i Holandii.

Według Michaela Krondla, historyka żywności i autora książki „The Donut: History, Recipes and Lore od Bostonu po Berlin”, także starożytni Grecy i Rzymianie jedli małe ciasta smażone i maczane w miodzie. Jednak słowo pączek pojawiło się najprawdopodobniej około 1750 roku. To właśnie wtedy ​​ wydrukowano pierwszy przepis, zgodnie z którym „kawałki ciasta wielkości orzecha włoskiego” smażono w głębokim tłuszczu. Podobno początkowo pączki były mało znaną brytyjską specjalnością przyrządzaną przez mieszkańców Hertfordshire na Tłusty Wtorek. Imigranci z Hertfordshire i okolic byli jednymi z pierwszych, którzy przywieźli przepis na pączki do Ameryki. 

Paczki z nadzieniem zawdzięczamy najprawdopodobniej Holendrom. Przepis na olykoek, czyli smażone kulki ciasta wypełnione słodyczami - mieszanką migdałów, rodzynek, posiekanych jabłek i cynamonu - został po raz pierwszy opublikowany w 1667 roku w holenderskiej książce kucharskiej zatytułowanej „The Sensible Cook”. Kiedy w XVII wieku holenderscy imigranci osiedlili się w dolinie rzeki Hudson, wraz z nimi na kontynent amerykański trafił przepis na pączki z nadzieniem.

Pączki przyrządzane na słodko zaczęły występować w Polsce dopiero w XVI wieku. Wcześniej pączki nadziewano słoniną. Kulisty kształt pączka pochodzi z XVIII wieku, gdy zaczęto używać do wypieku drożdży, przez co ciasto stało się bardziej puszyste. 

Źródła:
1. The History of Cake and Yeast Donuts, 2019. 
2. The Donut: History, Recipes, and Lore from Boston to Berlin, 2015.

paczki-serowe-w-5-minut
Od lewej pączki wiedeńskie tzw. gniazdka, w środku pączki na zakwasie pszennym, po prawej tradycyjne pączki drożdżowe.

Pączki serowe w 5 minut


Komentarze

  1. Zjadłabym...Są łatwe i zawsze się udaja. Ale 5 minut to nie wystarczy - hihi...

    OdpowiedzUsuń
  2. Jestem w szoku, że tradycja pączków wywodzi się z tamtych rejonów. Byłam przekonana, że to bardziej n europejski smakołyk:-) No cóż człowiek się ciągle uczy. A pączki serowe moim wnukom na pewno w tym karnawale zrobię.

    OdpowiedzUsuń
  3. No proszę człowiek ciagle się czegoś uczy. Nie dość ze smaczny to i pouczający wpis.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: