Papryka faszerowana mięsem z indyka

Papryka faszerowana mięsem z indyka

przepis na paprykę faszerowaną mięsem mielonym, ryżem i kukurydzą.

Papryka faszerowana mięsem z indyka jest gotowa do podania na stół w niespełna 40 minut. Możesz ją przygotować na obiad, ciepłą kolację albo dla niespodziewanych gości. Czerwona papryka nadziewana mielonym mięsem indyczym, ryżem, kukurydzą i doprawiona popularnymi w Meksyku przyprawami, to bardzo proste i sycące danie, które świetnie smakuje także następnego dnia. Faszerowane i zapiekane papryki w stylu meksykańskim są jednym z naszych ulubionych jesienno-zimowych posiłków na ciepło. 

Ich dodatkową zaletą jest to, że składniki możesz przygotować dzień wcześniej, a gotowe danie zamrozić. 
Przepisy kuchni meksykańskiej na blogu są zaledwie dwa, zamierzałam dodać więcej po powrocie, ale covid-19 zniweczył nasze plany.
 
Zapraszam więc po meksykańskie przepisy.
chili con carne przepis to meksykański gulasz z mięsem mielonym, fasolą i czekoladą
kawa z garnka po meksykańsku - doskonała, bardzo aromatyczna kawa, którą zaparzysz bez ekspresu
 
papryka-faszerowana-miesem-z-indyka
Nadziewana papryka z mielonym mięsem indyczym, ryżem, pomidorami i kukurydzą pod serową pierzynką.

Papryka faszerowana mięsem z indyka

  • 4 duże papryki
  • 2 łyżeczki oliwy z oliwek 
  • 3 ząbki czosnku
  • około 500 g mielonego mięsa indyczego
  • 1 łyżeczka mielonego kminu rzymskiego
  • 1 łyżeczka suszonego oregano 
  • 1 łyżeczka chili w proszku 
  • około 80-100 g ryżu 
  • 1 mała puszka kukurydzy
  • opcjonalnie 1 mała puszka czerwonej fasoli
  • 2 duże pomidory pokrojone w kostkę lub 1 puszka krojonych pomidorów
  • posiekana natka kolendry 
  • starty na tarce żółty ser do zapiekania
  • duża szczypta cukru
  • sól i pieprz do smaku

Papryka faszerowana mięsem z indyka przepis

1. Ugotuj ryż. Rozgrzej piekarnik do 190 stopni. Naczynie do zapiekania nasmaruj oliwą.

2. Paprykę przekrój wzdłuż na pół, oczyść z gniazd nasiennych i białych włókien. Ułóż paprykę w naczyniu do zapiekania przeciętą stroną do dołu  i piecz w piekarniku przez 10 minut. 

3. Kiedy papryka się piecze przygotuj farsz. Czosnek drobno posiekaj. Rozgrzej 2 łyżki oliwy na patelni, dodaj czosnek i często mieszając smaż około 30 sekund, aż czosnek zacznie pachnieć. 

4. Dodaj mielone mięso, przyprawy, szczyptę cukru,  wymieszaj i smaż około 10 minut, aż mięso się zrumieni.

5. Wyłącz płomień. Dodaj ryż, kukurydzę, pokrojone w malutką kostkę pomidory,  posiekaną kolendrę i wymieszaj.

6. Wyjmij papryki z piekarnika, napełnij farszem i posyp startym żółtym serem. Na dno naczynia wlej około 100 ml wody. Piecz przez około 20-25 minut, do chwili aż ser się roztopi. Podawaj z pieczywem.

papryka-faszerowana-miesem-z-indyka

Papryka faszerowana z wolnowaru

  • Ugotuj ryż.
  • Czosnek drobno posiekaj. Rozgrzej 2 łyżki oliwy na patelni, dodaj czosnek i często mieszając smaż około 30 sekund, aż czosnek zacznie pachnieć. 
  • Dodaj mielone mięso, szczyptę cukru, pozostałe przyprawy, wymieszaj i smaż około 10 minut, aż mięso się zrumieni.
  • Wyłącz płomień. Dodaj ugotowany ryż, kukurydzę, pokrojone w malutką kostkę pomidory,  posiekaną kolendrę i wymieszaj.
  • Zetnij górną część papryki z ogonkiem, oczyść paprykę z nasion i białych włókien i napełnij farszem.
  • Na dno misy wlej szklankę wody lub passaty pomidorowej. Ułóż papryki pionowo w wolnowarze, nałóż ściętą część i ustaw czas (dotyczy wolnowarów Crock-Pot)
    • opcja low - około 6 godzin
    • opcja high - około 3 godzin
  • Na około pół godziny przed końcem, zdejmij ściętą część, posyp papryki serem, nałóż część z ogonkiem.

Ciekawostki o kuchni meksykańskiej

Pandemia popsuła nam plany i o wakacjach w Meksyku mogliśmy jedynie pomarzyć, a jest to nasze marzenie od dawna. I bynajmniej nie tylko o zabytki nam chodziło, ale także o kuchnię meksykańską,  Chciałam wreszcie spróbować podawanego z mięsem indyczym oryginalnego sosu mole poblano, którego historia sięga początków czasów kolonialnych. Oczami wyobraźni widziałam, jak delektujemy się tamales przygotowanymi w liściach bananowca czy aztecką salsą. Ale plany muszą poczekać. Opowiem więc dzisiaj o kuchni meksykańskiej, której podwaliny stworzyli Aztekowie, Majowie i podbite przez nich ludy. 

W kuchni meksykańskiej do dziś znajdziesz potrawy sięgające rodowodem czasów azteckiego imperium, a starożytne techniki gotowania rozwijane są przez kolejne tysiąclecia. Podstawowymi produktami kuchni meksykańskiej są kukurydza, fasola, kabaczki, amarantus, chia, awokado, pomidory, kakao, wanilia, agawa i papryczki różnych odmian oraz owoce, jadalne kwiaty i jadalne owady, m.in. świerszcze i koniki polne. Te ostatnie początkowo były popularne tylko w biednych regionach, ale zyskują coraz więcej zwolenników.W okresie wielkich podbojów Hiszpanie wzbogacili kuchnię meksykańską m.in. o produktu mleczne, oliwę z oliwek, cukier i ryż, na popularności zyskała też wołowina. 
Wśród mięsa królował indyk, który właśnie z Meksyku pochodzi i nadal odgrywa ważną rolę w kuchni meksykańskiej. Trudno się temu dziwić, bowiem mięso indycze jest uniwersalnym składnikiem, który można wykorzystać na tysiące sposobów, dostarczając organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych i niezbędnych kwasów tłuszczowych. Mięso z indyka ma niską zawartość tłuszczu (filet bez skóry, udo bez skóry), wysoką zawartość białka. (tuszka, filet bez skóry, udo bez skóry), a pierś z indyka charakteryzuje się niską zawartością tłuszczów nasyconych i sodu. Jednocześnie mięso indycze stanowi źródło niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin m.in. witaminy D, B2 (udo indycząt bez skóry), B3, B6, B12, potasu, fosforu, i cynku oraz aminokwasów.

Kuchnia meksykańska jest dość silnie różnicowana w zależności od regionu. Innych potraw skosztujesz w Chiapas, Veracruz czy Oaxacan. Odcisnęła swoje wpływy na amerykańską kuchnią Nowego Meksyku i kuchnię Tex-Mex. O jej bogactwie i różnorodności smaków, świadczy fakt, że w 2010 roku tradycyjna kuchnia meksykańska została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. 

papryka-faszerowana-miesem-z-indyka

 
Bazylika Matki Bożej w meksykańskim mieście Guanajuato

Źródła: 
 
Papryka faszerowana mięsem z indyka

Komentarze

  1. Lubimy faszerowaną paprykę, ale przyznam , że z mięsem indyka jeszcze jej nie przygotowywałam. Przy okazji spróbuję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię nadziewać papryki. Ta w wersji meksykańskiej z indykiem bardzo mi się podoba i zamierzam sobie taką przygotować:-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam każdą wersję faszerowanej papryki. Taka meksykańska wersja jest bardzo apetyczna,

    OdpowiedzUsuń
  4. Robisz piękne, zachęcające do spróbowania potraw zdjęcia!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: