Jak zrobić domowy chrzan

Jak zrobić domowy chrzan

Przepis na chrzan tarty bez łez.

Jak zrobić domowy chrzan i po co, skoro można kupić go w każdym sklepie? Moim zdaniem warto przygotować świąteczny tarty chrzan, bo zajmie to dosłownie 5 minut. Domowy chrzan mocą i smakiem przewyższa wszystkie "gotowce" ze sklepów i nie zawiera żadnych wypełniaczy. Zawsze robię go na święta wielkanocne, podobnie jak majonez z gotowanych jajek. (przepis na majonez otworzy się w nowym oknie)

Jak zetrzeć chrzan, żeby nie płakać

Żeby zrobić domowy tarty chrzan, nie wylewając przy tym morza łez wystarczy wykorzystać zwykły blender, maszynkę do mięsa albo robot wielofunkcyjny lub wyciskarkę wolnoobrotową. Całkowicie szczypania w oczy podczas przygotowywania domowego tartego chrzanu nie unikniemy. Choćby podczas mieszania i doprawiania chrzanu zdarza mi się uronić łezkę albo dwie, ale to i tak zdecydowanie lepiej niż przy ręcznym  tarciu chrzanu jak u babci. Jeśli jednak chcesz oczyścić zatoki, to możesz ręcznie utrzeć chrzan na tarce o bardzo drobnych oczkach.

Poniżej cztery metody jak zrobić domowy chrzan krok po kroku. 

jak-zrobic-domowy-chrzan
Przepis na domowy tarty chrzan.
 

Przepis na domowy ostry chrzan do słoików

składniki na dwa słoiczki po około 300 ml
  • około 500 g chrzanu - to mniej więcej 4- 6 korzeni
  • sok z małej cytryny (około 4-5 łyżek stołowych)
  • około 150 ml wrzącej wody
  • 1,5 łyżeczki cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • Ilość cukru, soli i soku z cytryny możesz dostosować do swoich upodobań. Jeśli chrzan jest zbyt suchy to dodaj więcej wrzącej wody.
  • Sok z cytryny możesz zastąpić octem jabłkowym lub, w ostateczności, białym octem winnym.
  • Jeśli chrzan stracił jędrność i nieco przywiądł wystarczy zanurzyć go na 2 godziny w zimnej wodzie.
jak-zrobic-domowy-chrzan
Chrzan starty na tarce o bardzo drobnych oczkach.(zdjęcie po lewej) i zmiksowany w robocie kuchennym Magimix (zdjęcie po prawej).
 

Jak zrobić domowy tarty chrzan do słoików

1. Obierz chrzan i dokładnie umyj. Jeśli jest bardzo przesuszony namocz go przez około 2 godziny w zimnej wodzie. 

2. W zależności od wybranej metody i wielkości, pokrój chrzan na małe kawałki albo zostaw w całości (do ręcznego tarcia). 

    • Sposoby tarcia chrzanu znajdziesz poniżej.

3. Domowy tarty chrzan można przechowywać w lodówce około miesiąca. Powinien być mocno ubity w słoiczku.

Chrzan z jabłkiem i śmietaną

składniki na jeden słoiczek o pojemności około 300 ml

  • 6-7 czubatych łyżek chrzanu z przepisu powyżej,
  • 2 Jabłka Grójeckie, obrane ze skórki,
  • sól, cukier i sok z cytryny do smaku,
  • opcjonalnie 4-5 łyżek śmietanki kremówki.

Jak zrobić domowy chrzan z jabłkiem i śmietaną

Jabłko zetrzyj na tarce o drobnych oczkach i od razu wymieszaj z chrzanem i ewentualnie śmietaną. Dopraw do smaku solą, cukrem i sokiem z cytryny.

Uwaga: Chrzan z dodatkiem śmietany powinien zostać zjedzony w ciągu maksymalnie 2 dni.

Tarcie chrzanu w blenderze lub robocie wielofunkcyjnym

1. Pokrojony na małe kawałki chrzan blenduj przez kilka minut.  

2. Dopraw do smaku cukrem, solą i sokiem z cytryny, zalej wrzątkiem i dokładnie wymieszaj. Jeśli masz blender o niewielkiej mocy, możesz ponownie zblendować chrzan już po dodaniu przypraw i wody, aby uzyskać bardziej delikatną konsystencję.

Chrzan domowy z wyciskarki wolnoobrotowej

Kawałki chrzanu wkładaj do wyciskarki. W jednym zbiorniku będzie gromadził się sok, w drugim wiórki. Połącz zawartość obu zbiorników, dopraw solą, cukrem, sokiem wyciśniętym z cytryny, zalej wrzątkiem i dokładnie wymieszaj.

Przepis na domowy chrzan z maszynki do mięsa

Pokrojony na małe kawałki chrzan zmiel w maszynce do mięsa z założonym sitkiem do maku.
Dodaj cukier, sól, sok z cytryny i wrzącą wodę. Całość dokładnie wymieszaj. 

Dodatki do chrzanu

Do domowego tartego chrzanu możesz dodać ulubione dodatki, takie jak:

  • gęsta. kwaśna śmietana (chrzan zaprawiony śmietaną powinien być spożyty w ciągu dwóch dni)
  • starte buraki czerwone - będzie z tej mieszanki pyszna ćwikła
  • żurawina
  • jabłko starte na drobnej tarce

jak-zrobic-domowy-chrzan

Dlaczego warto jeść chrzan

Chrzan najczęściej dodaję do sosów, żurku, albo podaję jako dodatek do wędlin czy mięs. Warto jednak pamiętać, że chrzan ma szereg właściwości leczniczych. Chrzan działa m.in.  antynowotworowo oraz zwalcza bakterie, które mogą powodować kaszel, katar i grypę.  Oczyszcza zatkane zatoki, łagodzi problemy z trawieniem, bóle kręgosłupa, a stosowany w formie okładów także dolegliwości reumatyczne i nerwobóle.
Korzeń chrzanu jest źródłem wapnia, magnezu, żelaza, fosforu, sodu, potasu oraz witaminy C, której ma więcej niż cytrusy. Zawiera także witaminy z grupy B oraz A, E, K.

  • Aby zachować jak najwięcej cennych dla zdrowia substancji najlepiej przygotować samodzielnie świeżo starty, domowy chrzan. Ten przetworzony i przechowywany w temperaturze pokojowej w ciągu 60 dni traci około połowę swoich cennych właściwości.
    • Chrzanu nie powinny jeść osoby cierpiące na niewydolność nerek, wrzody żołądka, zgagę i choroby wątroby. Również ludzie całkowicie zdrowi nie powinni spożywać dużych ilości chrzanu ponieważ może spowodować podrażnienie błon śluzowych żołądka i jelit.

Tarty chrzan, który kupujemy w popularnych marketach najczęstotliwiej zawiera od 50% do 60% korzenia chrzanu. Reszta do dodatki, konserwanty i zagęszczacze.

Poniżej znaleziona w Internecie lista składników ogólnie dostępnego w sklepach tartego chrzanu.

jak-zrobic-domowy-chrzan

Domowy tarty chrzan jest tylko odrobinę tańszy od "gotowego" z hipermarketu, ale zdecydowanie smaczniejszy i zdrowszy. Jeśli natomiast porównamy cenę własnoręcznie przygotowanego chrzanu, z produktami ze sklepów "ekologicznych" to różnica w cenie jest zdecydowanie większa i przemawia na korzyść naszego domowego chrzanu.

jak-zrobic-domowy-chrzan
Jak zrobić domowy chrzan.

Komentarze

  1. Domowy chrzan najlepszy, jak wszystko co domowe. U mnie robią go mężczyźni w plenerze.

    OdpowiedzUsuń
  2. A dopiero co jestem po dużym teście kilkunastu chrzanów. Teraz czas zrobić własny. Dzięki Twojemu wpisowi już wiem, że to wcale nie takie trudne, jak mi się wydawało :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Super post. Nigdy sama nie robiłam chrzanu. Może zabiorę się za niego:-)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Drogi Czytelniku - pisząc komentarz, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *


Blog Cztery Fajery założyliśmy niemal 9 lat temu, jako naszą podręczną książkę kucharską i swego rodzaju pamiętnik kulinarny. Dziś adresujemy go do każdego, kto kocha gotować albo dopiero rozpoczyna swoją przygodę w kuchni.

Dzielimy się z Tobą tylko tymi przepisami z których sami korzystamy. Nie znajdziesz tu nic, czego nie przyrządziliśmy ani potraw, których nigdy więcej nie ugotujemy. Każdy przepis, który opublikowaliśmy, sprawdziliśmy najpierw na sobie.


Znajdziesz tutaj zarówno dania tradycyjnej polskiej kuchni, jak i przepisy z odległych zakątków świata. Bardzo lubimy kuchnię regionalną, więc i takich receptur nie mogło zabraknąć, a ponieważ oboje jesteśmy wielkimi miłośnikami kawy, to doczekała się ona osobnego działu na blogu.

Lubimy pisać, ale jeszcze bardziej lubimy, kiedy czytacie to o czym piszemy. Będziemy wdzięczni za Wasze komentarze, bo to największa nagroda na jaką liczyć może bloger.

A teraz ugotujmy coś wspólnie
Ola i Paweł

Znajdziesz nas tutaj

Znajdziesz nas tutaj: